۲ دقیقه

علائم عفونت مجاری ادراری

آنچه می خوانید...
مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری ،یاUTI،عفونتی است که در هر جایی از سیستم ادراری می تواند اتفاق بیافتد – کلیه ها،حالبها (لوله هایی که ادرار را از هر کلیه به مثانه می برند)، مثانه، یا پیشابراه (لوله ای که ادرار را از مثانه به بیرون تخلیه می کند).

علل خطر عفونت مجاری ادراری

 سیستیت یا عفونت مثانه ،یک مسأله شایع است که  معمولا با یک ورود باکتریها از مقعد به پیشابراه و سپس مثانه ایجاد می شود.این امرسبب التهاب و عفونت در قسمت تحتانی سیستم ادراری می شود.

برخی افراد بیشتر مستعد ابتلا به  UTI هستند.زنان احتمال بیشتری برای ابتلا دارند،زیرا پیشابراهشان کوتاهتر و به مقعد نزدیکتر است.افراد مسن (بویژه در خانه سالمندان) و افراد با مرض قند نیز بیشتر UTI می گیرند.

علائم عفونت مجاری ادراری

علائم UTI

فشار در قسمت تحتانی لگن
درد یا سوزش حین ادرار کردن
نیاز مکرر یا اضطرار به ادرار کردن
نیاز به دستشویی در شب
ادرار کدر
خون در ادرار
بوی بد یا شدید ادرار
اطفال کم سن با UTI ممکن است فقط تب داشته باشند، یاحتی اصلاً علامتی نداشته باشند.

سایر علائم عفونت مجاری ادراری

مقاربت جنسی دردناک
درد آلت مرد
درد پهلو، استفراغ، یا تب و لرز (ممکن است نشانه درگیری کلیه باشد)
تغییرات ذهنی یا گیجی(در افراد مسن،تغییرات ذهنی یا گیجی اغلب تنها علامت یک عفونت سیستم ادراری است؛انتشار احتمالی به خون باید در نظر گرفته شود).

 عوامل خطر زیر شانس ابتلا به UTI

حاملگی و یائسگی
سنگهای کلیه
مقاربت جنسی،بخصوص اگر چند شریک جنسی وجود داشته باشد یا از  دیافراگم برای کنترل بارداری استفاده شود.
التهاب یا بزرگی پروستات
پیشابراه باریک
بی حرکتی (مثلا،حین بهبودی از یک شکستگی مفصل ران)
عدم مصرف مایعات کافی
بی اختیاری مدفوع
سوندگذاری

برخی کودکان دچار UTI می شوند. در پسربچه ها،بیشتر در سال اول زندگی دیده می شود. UTI در پسران ختنه نشده بیشتر است. در دختران جوان ،UTI بیشتر حوالی سن ۳ سال شایع است،همزمان با دوره یادگیری توالت.
عفونت مثانه در اطفال ممکن است با ناهنجاریهایی در  سیستم ادراری همراه باشد.بنابراین کودکان با UTI ،بخصوص کودکان زیر ۵ سال ،نیازمند پیگیری های دقیق برای جلوگیری از صدمات آتی کلیه هستند.

منبع:مجله سلامت

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.