علائم پرکاری غدد فوق کلیوی

 

Z

غدد فوق کلیه

دو غده فوق کلیه در بدن وجود دارند که هر یک بر روی یک کلیه قرار گرفته اند. رنگ این غدد زرد بوده و طول تقریبی هر یک 5/2 سانتی متر است. هر غده دارای یک قشر خارجی و یک قشر درونی یا مدولا است. قشر فوق کلیه مسئول ترشح موادی بنام استروئیدهاست که خود به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:

گروه الف:

این استروئیدها کورتیکوئیدهای معدنی هستند که بر روی لوله های کلیوی اثر کرده، به نگهداری سدیم و کلراید در بدن و ترشح پتاسیم زیادی از بدن کمک می کنند.

گروه ب:

این دسته همان گلوکوکورتیکوئیدها هستند که به تبدیل کربوهیدراتها به گلیکوژن کمک می نمایند و باعث بالا رفتن قند خون، مصرف چربی، کاهش تعداد لنفوسیتها و ائوزینوفیلها در خون و کاهش سرعت تقسیم سلولهای بعضی بافتهای همبند می شوند. این امر واکنش طبیعی التیام بافتی را فرونشانده و آن را به تعویق می اندازد. سایر هورمونهای این دسته شامل کورتیزون و هیدروکورتیزون هستند.

گروه ج:

این دسته هورمونها مشابه هورمونهای تولید شده توسط غدد جنسی بوده و بر رشد و تکامل جنسی بدن مرد و زن تاثیر دارند.ترشح هورمونهای قشر فوق کلیه خود تحت تاثیر هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک مترشحه از غده هیپوفیز قرار دارد.

علائم پرکاری غدد فوق کلیوی

مشغله های کاری به علت شیوه زندگی و لزوم ایجاد تعادل بین کار و مسئولیت های اجتماعی و وظایف منزل می تواند فشار زیادی روی فرد ایجاد کند و غدد معروف به غدد فوق کلیوی که ما را در طول یک زندگی پراسترس همراهی می کند، پس از مدتی دچار فرسودگی می شود. در این مطلب از نیوزویک به چند علامت نارسایی غدد فوق کلیوی اشاره شده است.
▪ آلرژی
▪ اضطراب و بدخلقی
▪ آرتروز
▪ میل به غذاهای شور و یا شیرین
▪ افسردگی
▪ گرسنگی مفرط
▪ خستگی مفرط
▪ حساسیت چشم به نور
▪ احساس ناتوانی در کنترل استرس های زندگی
▪ ابتلا به سرماخوردگی، آنفلوآنزا و عفونت های دیگر به طور مکرر
▪ بی خوابی
▪ سندروم روده تحریک پذیر
▪ فشار خون پایین
▪ ضعف شدید
▪ علایم مشابه به یائسگی مانند گرگرفتگی، حالت روحی متغیر
▪ تمرکز ضعیف
▪ سوء هاضمه
▪ سندروم پیش از قاعدگی
▪ افت عملکرد سیستم ایمنی بدن
▪ حساس شدن به سرما
▪ احساس کسالت با وجود استراحت کافی
▪ دوره نقاهت طولانی پس از بیماری.
البته این علائم می تواند، نشانه بیماری دیگری نیز باشد بنابراین بهتر است با پزشک خود مشورت کنید. از طرفی به یاد داشته باشید که نارسایی غدد فوق کلیوی تمام علائم مذکور را در برندارد.

منبع:سایت روز   بیتوته

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان