علایم مثانه بیش فعال

[sbu_post_image]

علایم مثانه بیش فعال

علایم اصلی مثانه بیش فعال عبارتند از:

تکرر ادرار
• احساس فوریت به ادرار کردن
تکرر ادرار شبانه
بی اختیاری ادراری فوریتی (یعنی اگر بیمار نتواند به فوریت مثانه خود را خالی کند، دچار بی اختیاری ادراری می شود).
مثانه بیش فعال سبب ایجاد مشکلات اجتماعی، شغلی، روانی، فیزیکی و جنسی می شود. این افراد با شروع رابطه زناشویی بلافاصله احساس فوریت به ادرار کردن پیدا می کنند.
مثانه بیش فعال را چگونه می توان تشخیص داد؟
برای تشخیص مثانه بیش فعال از مجموعه ای از موارد زیر می توان استفاده کرد:
• اخذ شرح حال از بیمار که خیلی کمک کننده است.
انجام آزمایش و کشت ادرار
تست یورودینامیک(نوار مثانه) یا همان نوار مثانه که در مورد حجم مثانه، قابلیت انقباضی آن و فشارهای داخل مثانه و مجرای ادرار کمک زیادی می کند.
سیستوسکوپی که با آن می توان به دقت مثانه و مجرا و ضایعات احتمالی در داخل آن مثل سنگ و تومور را تشخیص داد.

تشخيص مثانه بیش فعال 

احساس فوريت در دفع ادرار، تکرر (بيش از 8 بار دفع ادرار در 24 ساعت)، بيداري شبانه براي ادرار کردن و بي‌اختياري ادرار. در افراد عادي، نياز به تخليه مثانه به صورت پيشرونده بيشتر مي‌شود اما مبتلايان به مثانه بيش‌فعال بدون هيچ گونه احساس يا علايم هشداردهنده قبلي، ناگهان نياز فوري به تخليه ادرار پيدا مي‌کنند. به تاخير انداختن اين نياز، دشوار و حتي گاهي غيرممکن است؛ همين امر باعث مي‌شود که تا %40 از مبتلايان به مثانه بيش‌فعال دفعاتي از بي‌اختياري ادرار را تجربه کنند.

 شرح حال، معاينه و استفاده از پرسشنامه‌هاي تدوين شده مناسب اولين قدم در تشخيص مثانه بیش فعال  است. رد عفونت‌هاي ادراري و ساير بيماريهاي داراي علامت مشابه با آزمايش‌هاي مناسب يا بررسي‌هاي تصويربرداري مختلف در ابتدا لازم است. براي تشخيص خود بيماري از تست اوروديناميكي استفاده مي‌گردد.

منبع : behdasht  و  7sib و salamatiran

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان