علت نارسايی كليه

[sbu_post_image]

بر اساس آمارها، جمعیت مبتلایان به بیماری‌های كلیوی در حال افزایش است. لازم است اقدامات پیشگیرانه در جهت عدم بروز…

فشار خون و دیابت را بزرگترین علت نارسایی كلیه در كشور است طی سال گذشته به ازای هر یك میلیون نفر، 360 نفر به بیماری‌های كلیه دچار شده‌اند.

در سال 1379 به ازای هر یك میلیون نفر در كشور 238 بیمار كلیوی برآورد شده بود كه این رقم در سال گذشته 360 بیمار به ازای هر یك میلیون نفر گزارش شد. بنابراین بر اساس آمارها، جمعیت مبتلایان به بیماری‌های كلیوی در حال افزایش است.

بروز دیابت در كشور چشمگیر است، طی ده سال گذشته علت 20 درصد نارسایی‌های كلیه، دیابت بود این در حالی است كه در حال حاضر 30 درصد نارسایی‌های كلیه به دلیل دیابت، بروز می‌كند. در مجموع فشار خون و دیابت بزرگ‌ترین علت نارسایی كلیه در كشور به شمار می‌روند كه هر چه با اقدامات پیشگیرانه، بیمار كلیوی دیرتر به دیالیز برسد حدود 7 برابر در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

حدود سه درصد جمعیت كشور به نارسایی كلیه در مراحل اولیه دچار هستند كه باید به آنها در زمینه پیشگیری‌ از بروز بیماری‌های مزمن كلیه آگاهی‌رسانی شود. در مرحله دوم بیماری‌های كلیه، كاركرد كلیه كاهش می‌یابد. در این زمینه باید فشار خون و دیابت را جدی گرفت و هر چه سریع‌تر برای درمان و پیشگیری از مزمن شدن بیماری اقدام كرد. در مرحله بعد، علایم خستگی و بی‌حالی ظاهر شده و كار كلیه به حدود یك سوم كاهش می‌یابد. در این مرحله در صورتی كه بیمار به موقع مراجعه كند می‌توان با درمان‌ها و رژیم‌های غذایی دیالیز را به تعویق انداخت. در مرحله چهارم، بیماری‌های كلیه علامت‌دار هستند و كار كلیه به زیر یك سوم كاهش می‌یابد. در این زمان باید ذهنیت فرد برای انجام اقدامات درمانی و دیالیز آماده شود.

علاوه بر فشار خون و دیابت، سابقه بیماری كیستیك در فامیل و فاكتور سن در بروز بیماری‌های كلیوی موثر است، استانداردهای درمان بیماران دیالیزی در كشور قابل قبول است. این در حالی است كه با توجه به افزایش تعداد بیماران و همچنین افزایش تعداد مراكز دیالیز و پیوند، دستگاه‌های دیالیز و مراكز پیوند جوابگوی نیاز بیماران نیست. بنابراین لازم است اقدامات پیشگیرانه در جهت عدم بروز بیماری‌های كلیوی و اطلاع ‌رسانی در این زمینه بیش از پیش صورت گیرد.

منبع : سیمرغ

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان