فیبرومیالژیا و رابطه جنسی

 

[sbu_post_image]

اگر دچار فیبرومیالژیا هستید، ممکن است مشکلاتی در زندگی زناشوئی و یا روابط جنسی خود داشته باشید. ممکن است از دست دادن میل جنسی را تجربه کنید و یا مشکلاتی در عملکرد جنسی داشته باشید. همچنین ممکن است میل جنسی شما سالم باشد ، اما درد عمیق ماهیچه ای و خشکی فیبرومیالژیا ممکن است شما را از لذت بردن مانند سابق در رابطه جنسی باز نگه دارد.

این مشکل برای افراد مبتلا به هر بیماری مزمن، غیر معمولی نیست که در مورد داشتن مشکل در زندگی زناشوئی خود شکایت کند. اما داشتن یک زندگی زناشوئی سالم است به دلایلی بسیار مهم است. نه تنها رابطه جنسی روابط صمیمی را تقویت میکند، بلکه مقاربت جنسی موجب آزاد شدن اندورفین ها میشود. اینها مخدرهای طبیعی بدن هستند که به کاهش درد و افزایش راحتی کمک میکنند. صحبت آشکار با دکتر خود و پس از چند راهنمایی عملی می تواند به حل و فصل مسائل مربوط به فیبرومیالژیا ، درد ، و  رابطه جنسی شما کمک کند. سپس می توانید این جنبه از زندگی خود را برای لذت بردن از دوباره شروع کنید.

علت از دست دادن میل جنسی در فیبرومیالژیا

برخی از داروها ، مانند داروهای ضد افسردگی SSRI ، مورد استفاده در درمان فیبرومیالژیا ممکن است موجب کاهش میل جنسی شود. اگر داروی ضد افسردگی مصرف میکنید و مشکل میل جنسی دارید، با دکتر خود صحبت کنید. یک تغییر ساده در دارو یا کاهش دوز، ممکن است فعالیت جنسی را بهبود ببخشد و به شما اجازه دهد از روابط خود بیشتر لذت ببرید.

همچنین برای برخی بیماران ، داشتن علائم ناراحت کننده فیبرومیالژیا ، شامل درد مداوم ، خستگی ، اضطراب ، و خشکی، بدون در نظر گرفتن فعالیت فیزیکی یا فعالیت جنسی به اندازه کافی دشوار است. آموزش خود اداره کردن این عوارض با مصرف داروها ، ورزش ، سبک زندگی، به زندگی زناشوئی شما کمک می کند.

رابطه جنسی و فیبرومیالژیا

برخی از بیماران فیبرومیالژیا بخاطر ترس از صدمه بیشتر و درد، از آرمان های عاشقانه خود دست میکشند. با این حال صمیمی بودن با شریک زندگی خود هنوز هم ممکن است. با درد فیبرومیالژیا در نقاط حساس ، نیاز دارید که در طول مقاربت جنسی راحت ترین حالت را پیدا کنید. به عنوان مثال ، اگر فیبرومیالژیا با درد کمر دارید، ممکن است پی ببرید بالا بودن همسرتان و یا درازکشیدن او در کنار شما راحت ترین حالت باشد. یا ، اگر زنی هستید که فیبرومیالژیا با درد مفصل ران دارید، ممکن است برای ثابت نگهداشتن بدن خود در طول مقاربت جنسی از یک بالش در بین زانوهای خود استفاده کنید.

فقط به دلیل اینکه “همیشه به این روش رابطه جنسی داشتید،” به این معنا نیست که این تنها راه باشد. شما باید صبور باشید ، آن را به آرامی پیدا کنید و بهترین حالتهای جنسی را که به شما اجازه می دهد بدون ایجاد درد بیشتر رابطه جنسی داشته باشید را پیدا کنید. به خاطر داشته باشید ، هیچ راه درست و یا غلطی برای مقاربت با همسر شما وجود ندارد.

حمام آب گرم قبل از رابطه جنسی

حرارت مرطوب ، مانند دوش گرفتن در حمام آب گرم ، می تواند به کم شدن درد کمک کند و ممکن است به شما اجازه دهد از رابطه جنسی لذت ببرید — و یا هر ورزشی — بدون اضافه شدن درد. گرما جریان خون را در محل درد افزایش می دهد و خشکی کاهش می یابد ، مهم است بدانید که، همراه با درد ، سفتی ازعلائم مهم فیبرومیالژیا است. برنامه های منظم گرمای مرطوب یا حمام گرم به طور موقت به کاهش درد ماهیچه ها و یا نقاط حساس درد ، کاهش اسپاسم عضلانی ، و کاهش التهاب کمک می کند.

هنگامی که از حرارت مرطوب استفاده میکنید، مطمئن شوید که خیلی گرم نیست و باعث سوختن پوست شما نمی شود. برای بهره مندی کامل از مقاربت جنسی و یا سایر فعالیت های بدنی ممکن است به مدت حداقل 15 دقیقه قبل از آن به حمام آب گرم بروید. همچنین می توانید بعد از مقاربت جنسی و یا سایر فعالیت های بدنی به حمام آب گرم بروید. دیگر انواع رایج حرارت مرطوب عبارتند از حمام گرم (نشستن روی صندلی ، در صورت نیاز) ، جکوزی یا وان گرم و داغ ، استخر گرم شده ، و یک تخته با حرارت مرطوب.

مشکلات جنسی و استرس

استرس ممکن است باعث شروع علایم فیبرومیالژیا شود. با این حال مدیریت استرس ممکن است به شما کمک کند تا نشانه ها و تعادل زندگی روزانه خود را کنترل کنید، که می تواند موجب افزایش میل جنسی شما شود. مدیریت استرس ممکن است ترکیبی از تمرینات ، روش های آرام بخش (یا تمرینات تنفس عمیق مراقبه) ، روال خواب خوب و تغذیه مناسب باشد.

ورزش، اندورفین آزاد میکند که هورمونهای طبیعی بدن، برای مبارزه با استرس هستند ، بنابراین هر نوع ورزش جسمی وسیله خوبی برای کنترل استرس است. روش های درمانی تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق شکمی ، تجسم تصاویر و یا هدایت فکر، و تمرکز نیز، در مدیریت استرس موثر است.
چه چیز دیگری ممکن است در فعالیت یا عملکرد جنسی من با فیبرومیالژیا کمک کند؟

با یک دکتر گفتگو کنید و ببینید که داروها می توانند میل جنسی و / یا عملکرد جنسی شما را افزایش دهند یا نه. بهبود سلامت کلی شما توسط هیچ درمان پزشکی دیگری ممکن نیست

منبع: robabnaz43

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان