مشکلات جنسی زنان و دیابت قسمت اول

[sbu_post_image]

هنگامی که بسیاری از افراد کلمات “دیابت و اختلال عملکرد جنسی ،” را میشنوند، به طور خودکار فکر می کنند که این مشکل مردان است. اما زنان مبتلا به دیابت نیز می توانند مشکلات جنسی در رابطه با میزان قند خون را تجربه کنند.

برای دکتر Ann Albright مربی دیابت، این نه تنها یک واقعیت پزشکی، بلکه یک واقعیت زندگی است.

همچنین توجه کنید به:

دیابت یک بیماری جدی است که می تواند باعث درد ناتوان کننده عصبی شود.

در اینجا تعدادی اطلاعات مفید وجود دارد :

6 نکته رژیم غذایی دیابت
8 عامل خطر ناک درد عصبی
10 نکته در مراقبت از پای دیابتی ها
خود ارزیابی : نگاهی به بهداشت و درمان دیابت نوع 2

مربوط به درد عصبی دیابت

نشانه ها ، داروها ، راهنمایی ورزشی ، درمان ، رژیم غذایی دیابت ، تسکین درد ، محافظت از پا

آلبرایت می گوید در زندگی با دیابت نوع 1 بمدت 41 سال ، اگر که قند خون تحت کنترل نباشد، حیات جنسی یک زن می تواند رنج آور باشد.

او به WebMD میگوید، این دیابت نیست که بخودی خود صدمه وارد زندگی زناشوئی شما میکند. این عوارض میزان قند خون کنترل نشده است که باعث مشکلات برای هر دو گروه مردان و زنان میشود — تنها تفاوت در این است که بسیاری از زنان مانند مردان از این عارضه آگاه نیستند. آلبرایت همچنین رئيس آموزش بهداشت و سلامت در انجمن دیابت آمریکا است.

آلبرایت می گوید زنان رفته رفته با مسائل زناشوئی بهتر آشنا میشوند ، اما زمانی که موضوع دیابت پیش می آید ، بسیاری از آنها هنوز هم تمایلی به گفتگو با دکتر را ندارند.

Endocrinologist Loren Wissner Greene موافق است که “زنان با پزشک خود در مورد آن صحبت نمی کنند و پزشکان نیز با زنان درباره آن صحبت نمی کنند ، و بنابراین برای مدتها بصورت یک مشکل خاموش باقی می ماند که بسمت undiagnosed و untreated پیش میرود.” Greene استادیار بالینی در مرکز پزشکی NYU Langone در شهر نیویورک است .

چه وقت قند و زناشوئی تداخل میکنند

اگرچه زنان مبتلا به دیابت ممکن است آهسته و در رختخواب پذیرای این مشکل شده باشند، اما جامعه پزشکی کندتر در پی بررسی این موضوع بوده است. این موضوع تا سال 1971 در مراسم افتتاحیه بررسی دیابت که در نشریه دیابت منتشر شد، وجود نداشت.

در این بررسی ، 35 درصد از زنان مبتلا به دیابت قادر به رسیدن اوج لذت جنسی در طول مقاربت نبودند، در مقایسه با تنها 6 ٪ از زنانی که دیابت ندارند.

آلبرایت می گوید یکی از دلایلی که زنان مبتلا به دیابت ممکن است در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشند این است که قند خون بالا می تواند در لغزنده گی مهبل موثر باشد.

او می گوید “مسئله لغزنده شدن ، نه تنها می تواند احساس را متاثر کند، بلکه باعث می شود که مقاربت بسیار ناراحت کننده ، حتی دردآور باشد ،”.

در یک بررسی در سال 1986 که در حال حاضر مد نظر است، تقریبا نیمی از زنان در حال مطالعه، یک مشکل جنسی داشتند. از این میان 32 درصد از زنان، دچار مشکلات خشکی واژن بودند. هشتاد و نه درصد آنها گفتند : مشکلات پس از تشخیص بیماری دیابت آغاز شده است.

آلبرایت می گوید که در کنترل قند خون خواص درمانی بسیاری وجود دارد ، اما بسیاری از زنان، لغزنده شدن را درک نمی کنند ، و در نهایت ، رابطه جنسی بهتر ممکن است در میان آنها باشد.

بقیه مطلب در لینک زیر

قند خون و میل جنسی

روانکاری می تواند یک مسئله بسیار محرمانه ای داشته باشد، که ممکن است تنها زنان مبتلا به دیابت نداشته باشند. دکتر. Endocrinologist Spyros Mezitis ، می گوید ارتباطات مهمی بین میزان قند خون و تحریک دستگاه تناسلی وجود دارد — عاملی که نه تنها بر چگونگی احساس لذت بخش رابطه جنسی تاثیر گذار است ، بلکه روی تمایل زن نیز تاثیر دارد.

Mezitis یک endocrinologist در بیمارستان Lenox Hill در شهر نیویورک می گوید، همه اینها به میکروسیرکولاسیون ختم میشود، وقتی که قند خون کنترل نشده باشد، عروق خونی کوچکی که اعصاب ما را تغذیه میکنند تحت تاثیر قرار میگیرد و اجازه میدهد که یک زن طیف کامل حس زناشوئی را تجربه کند.

هنگامی که میکروسیرکولاسیون در مردان دچار اختلال شود، اختلال درعملکرد نعوظ رخ می دهد — بنابراین اثر آن در هر دو طرف آمیزش آشکار میشود، او به WebMD می گوید در زنان این اثر ظاهری نیست. همه اینها در مورد احساس برانگیختگی و در ناحیه تناسلی است، که غالبا هیچ کس جز خود فرد نمی داند.

Greene می گوید در میزان قند خونی که بمدت طولانی کنترل نشده باشد ، احتمال بیشتری دارد که مشکلات گردش خون با زناشوئی تداخل پیدا کند.

“با گذشت زمان ، قند افزایش یافته در خون شروع به نابودی میلین میکند — پروتئینی که اعصاب را محافظت میکند ،” Greene می گوید. هنگامی که این اتفاق می افتد ، به نوروپاتی منجر میشود — نوعی آسیب عصبی.

شایع ترین نوع آن، نوروپاتی محیطی است. این مشکلات معمولا در پا بروز میکند : از قبیل بی حسی و سوزش. نوع دیگری از نوروپاتی — نوروپاتی autonomicیا مستقل است که روی اعصاب تاثیر می گذارد از جمله در زمینه معده و دستگاه ادراری و ممکن است روی اعصاب لگن نیز تاثیر داشته باشد – اعصاب، مستقیما به تحریک جنسی متصل هستند.

او می گوید “بعلاوه، خسارت آن به عروق خونی کوچک، اعصابی را بوجود میاورد که ریشه این مشکل هستند ،”.

Greene می گوید: “برخی از مردم معتقدند که فقط افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ، که در سنین پایین ظهور میکند، در معرض خطر این نوع مشکلات هستند ، اما در واقعیت بسیاری از افراد با دیابت تیپ 2 برای سالهای زیادی، قبل از تشخیص، آن مشکلات را دارند ، و زمانی تشخیص داده میشوند که در اغلب اوقات برخی از صدمات وارد شده است ، “.

زن ،  ، و دیابت : نقش عفونت

علاوه بر مشکلات مربوط به تامین خون و عملکرد عصب ، پزشکان می گویند زنان مبتلا به دیابت، به دو نوع از مسائل پزشکی که مانع از روابط جنسی میشود، مستعد هستند : عفونتهای مخمر(برفک) و عفونت های دستگاه ادراری .

Mezitis می گوید “مهبل (واژن) محل مرطوب و گرمی است که به هر شکل ممکن به رشد سریعتر مخمرکمک میکند — اضافه شدن قند زیاد به این محیط، زمینه ایده آلی است برای رشد مخمر، یکی از دلایلی که زنان مبتلا به قند خون کنترل نشده، اغلب دچار عفونت های مزمن مخمر میشوند”.

چه بسیاری هستند که از تأثیر این عفونتها بر روی بافت حساس در واژن، ممکن است تشخیص داده نشده باشند — و نقشی که می تواند در یک آمیزش بسیار ناراحت کننده بازی کند، حتی پس از اینکه عفونت کاملا برطرف شده باشد.

Greene می گوید “این می تواند بافت واژن را مرطوب و سوزش آور کند. به خصوص اگر عفونت مزمن و برگشت ناپذیر باشد — سوزش ادامه خواهد داشت ، وهمراه با فقدان روانکاری ، این رابطه جنسی میتواند بسیار ناراحت کننده و حتی دردناک باشد،”.

عفونت مجرای ادراری می تواند همین اثر را داشته باشد، Mezitis می گوید. “سوزش و درد رابطه جنسی می تواند بسیار ناراحت کننده باشد – چه در زمانی که عفونت مزمن وجود دارد و چه ناراحتی های مزمنی که می تواند باعث شود تا یک زن برای مدت زمان طولانی از رابطه جنسی خود داری کند.

و اجتناب از رابطه جنسی ممکن است تنها مشکل را بدتر کنند.

Greene می گوید زنی که مدتها بدون رابطه جنسی سپری کند، آغاز دوباره آن مشکل تر و گاهی دردناک می توان باشد.

کارشناسان معتقدند، یکی از این دلایلی که موجب شده تا تحقیقات کمی در مورد زن، سکس و دیابت وجود داشته باشد، این است که دستیابی به رضایت جنسی برای زنان پیچیده و یک مسئله چند جانبه است. این بدان معناست که پیدا کردن تنها مدرک جرم دلهره آور شده است، و برخی می گویند، وظیفه غیر ممکنی است.

آلبرایت معتقد است که پیچیدگی های جنسی زن یکی از دلایل اصلی تاثیر دیابت است که می تواند بسیار ویرانگر باشد.

او می گوید “برخی اوقات مشکلات جنسی، به وضوح می تواند در رابطه با قند باشد، اما گاهی نیز فشاری است که خود دیابت در زندگی یک زن ایجاد میکند و چگونگی مقابله با این بیماری می تواند در نهایت روی عملکرد جنسی تاثیر بگذارد ،”.

“فشارهای دیابت خود می تواند از لحاظ عاطفی شما را تحت تأثیر قرار دهد و اگر شما یک زن باشید تنش آن فشارها به سادگی در اتاق خواب ظاهر میشود”.

Greene اضافه می کند که در بسیاری از زنان مبتلا به دیابت ، افسردگی نیز یک عامل است. او می گوید ، “افسردگی بخودی خود می تواند زندگی زنا شوئی شما را تحت تاثیر قرار دهد، ولی بسیاری از داروهای تجویز شده به زنانی که افسردگی پیشرفته داشته اند خود ناشی از دیابت هستند”.

زن ،  و مرض قند : دریافت کمک

اگر چه ممکن است برای هر زنی که زندگی زناشوئی او از طریق قند خون تحت تاثیر قرار گرفته یک پاسخ وجود نداشته باشد، کارشناسان می گویند دو تاکتیک وجود دارد که برای هر زنی پاسخگو است :

1. مشکل خود را به بیرون بروز دهید. شرح قصه مشکلات اتاق خواب به دکتر نه تنها ممکن است به حیات جنسی شما کمک کند بلکه می تواند سرنخی به دکتر بدهد که قند خون شما تحت کنترل نیست. Mezitis می گوید “مهم است که جنبه هائی از زندگی شما به درون اتاق معاینه کشیده شود. این می تواند به شما کمک کند تا با دکتر خود با لحن خوبی در مورد رژیم داروئی و پیشنهاد تغییر شیوه زندگی خود کار کنید، بطوریکه ممکن است بهترین کنترل قند خون را بدست بیاورید.”
2. Mezitis می گوید دکتر خود را نبینید. از سئوال کردن در مورد درمانهای خاص رابطه جنسی از دکتر خجالت نکشید.

او می گوید : به عنوان مثال “اگر این سئوال یک مسئله روانکاری باشد، و یا حتی یک مسئله عاطفی، درمانهای هورمون متمرکزمیتواند کمک بزرگی بکند ،”.

Greene می گوید به همین ترتیب ، اگر شما مبتلا به عفونت با مخمر مزمن هستید که خارج از روال درمان میشوید، با دکتر خود درمیان بگذارید.

Greene می گوید “این مهم است ، زیرا عفونتهای مخمر مزمن می تواند نشانه این باشد که قند خون شما در دوران معینی از سال و ماه بخوبی کنترل نشده است ،”. او می گوید مطالعات نشان داده بسیاری از زنان هنگامی قاعدگی به انسولین بیشتری نیاز دارند.

Greene می گوید، عفونت های مزمن را به دکتر باز گو کنید، و یا هر گونه درد مشکوک واژن که با حیات جنسی شما تداخل دارد، زیرا ممکن است منجر به کنترل بهتر میزان قند شما شود ،” در عین حال به کاهش مشکلات جنسی کمک میکند”.

در انتها : اگر شما دچار مشکلات رختخواب هستید، خود را پنهان نکنید و چشم هایتان را نبندید.

“آلبرایت می گوید :” با دکتر خود گفتگو کنید ، چه با endocrinologist خود و یا متخصص بیماریهای زنان خود. در اغلب موارد، درمان، تغییر شیوه زندگی است که می تواند تفاوت ایجاد کند. ” اکنون نقش دیابت نوع 2 در ایجاد برخی اختلالات جنسی مشخص شده بود، اما به تازگی مطالعه‌ای انجام شده که نشان می‌دهد زنان مبتلا به دیابت نوع 1، دیابت وابسته به انسولین که معمولا از دوران کودکی شروع می‌شود باید خود را آماده مواجهه با مشکلات جنسی کنند.

در این مطالعه که در دانشگاه لوون بلژیک انجام شده، مشخص شده که ابتلای همزمان این زنان به افسردگی یکی از عللی است که موجب افزایش قابل‌توجه خطر بروز اختلالات جنسی می‌شود. اختلالات مختلفی که در این زنان به چشم می‌خورد به ترتیب شیوع عبارتند از: کاهش میل جنسی 57 درصد، اشکال در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) 51 درصد، کاهش برانگیختگی جنسی 38 درصد و درد هنگام نزدیکی 21 درصد. نتایج این مطالعه به دیابتی‌ها،‌ به ویژه زنان هشدار می‌دهد که هم بیماری اصلی‌شان را جدی بگیرند و هم مواظب عوارض کمتر شناخته‌شده بیماری باشند.

افزايش شيوع اختلال جنسي در زنان ديابتي

عملكرد جنسي در زنان مبتلا به ديابت نوع اول كاهش يافته و اختلالات جنسي آنهادر طول نيمه دوم چرخه قاعدگي پس از تخمك گذاري و قبل ازقاعدگي افزايش مي يابد.
بررسي عملكرد جنسي در 05 زن مبتلا به ديابت نوع 1 و مقايسه آن با 74 فرد سالم دريافتند عملكرد جنسي زنان مبتلا به ديابت در مقايسه با سايرين كاهش يافته و به دليل اختلالات هورموني در نيمه دوم چرخه قاعدگي اختلالات جنسي آنها افزايش مي‌يابد. تحقيقات نشان داد، زنان مبتلا به ديابت نوع 1 درطول نيمه دوم چرخه قاعدگي داراي تستوسترون بيشتر و استروژن و پروژسترون كمتر ي نسبت به سايرين هستند.
كاهش عملكرد جنسي مستقل از رفتارهاي انحرافي عمل مي كند و به نظر نمي‌رسد كه تحت تاثيركنترل قند ميزان قند خون در اين زنان باشد .

برای ادامه مطلب کلیک کنید

مشکلات جنسی زنان و دیابت قسمت دوم

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان