مصرف کافئین و بی اختیاری ادرار در مردان

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، میزان کافئین موجود در دو فنجان قهوه می تواند به بی اختیاری ادرار در انسان منجر شود.تخمین زده شده است که ۸۵% از آمریکایی ها به طور منظم از کافئین استفاده می کنند که این دریافت هم از طریق نوشیدنی هایی مثل قهوه، چای، نوشابه و هم از طریق مواد غذایی مثل آبنبات، شیرینی و بستنی های حاوی شکلات می باشد.

در این مطالعه حدود ۴ هزار نفر شرکت داشتند. پژوهشگران میزان دریافت کافئین و میزان شیوع بی اختیاری ادراری را در این مردان مورد بررسی قرار دادند. به طور متوسط مردان در این مطالعه ۱۶۹ میلی گرم کافئین در روز دریافت می کردند که کمی بیشتر از ۱۲۵ میلی گرم کافئین موجود در یک فنجان قهوه است.

 حدود ۱۳% از شرکت کننده ها بی اختیاری ادرار را گزارش کردند البته تنها در ۵/۴% از آنها این مشکل به صورت متوسط یا شدید وجود داشت که به صورت بیش از چند قطره ادرار در طول دوره یک ماه تعریف می شود. بررسی های بیشتر نشان داد مردانی که بیش از ۲۳۴ میلی گرم کافئین در روز دریافت می کنند ۷۲% خطر بیشتری برای ابتلا به بی اختیاری ادرار دارند و افرادی که بیش از ۳۹۲ میلی گرم کافئین در روز دریافت می کنند با خطری بیش از دو برابر مواجه اند.بر اساس این مطالعه افرادی که مشکلات بی اختیاری ادرار دارند باید روند مصرف کافئین خود را تغییر دهند.

منبع: پزشک شما

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک