مشکلات جنسی مردان و دیابت

[sbu_post_image]

شاید اگر مبتلا به دیابت هستید یا همسرتان چنین مشکلی دارد این سوال ذهنتان را آشفته کند که «دیابت ناتوانی جنسی می آورد یا نه؟» جواب این سوال مثبت است؛ اما نه همیشه!

عوارض ثانویه دیابت بر قلب و عروق، خونرسانی به آلت تناسلی را ضعیف و این مساله، نعوظ را دچار مشکل می کند. شاید زن با این مساله کنار بیاید و در لذت او اختلالی ایجاد نکند ولی این مساله در مردان باعث بازگشت اسپرم به سمت بیضه ها خواهد شد.

البته مبتلایان به دیابت می توانند روابط زناشویی خود را داشته باشند اما رعایت برخی مسایل لازم است. مثلا لازم است قبل از آغاز رابطه به کمک قندهای نیمه ساده مثل بیسکویت یا یک تکه نان، ذخایر قند خود را شارژ کنند. ضمنا بهتر است مبتلایان از کاندوم استفاده کنند تا از انتقال عفونت های جنسی پیشگیری شود. مبتلایانی که از پمپ های انسولین استفاده می کنند نیز می توانند حین رابطه آن را از خود جدا کنند. در صورتی که خانمی متوجه بروز مشکل جنسی شد، باید سریعا به متخصص زنان مراجعه کند. پزشک با تجویز ژل های واژنی نه تنها مانع از خشکی واژن و دردناکی مقاربت می شود بلکه از بروز عفونت های قارچی نیز پیشگیری می کند اما مردان لازم است حتی قبل از بروز مشکل با پزشک خود مشورت کنند. هر نوع درمان جنسی با توجه به مشکلات هورمونی، عصبی، روانی، قلبی عروقی و پروستاتی فرد باید سنجیده و تجویز شود. بعد از آنکه پزشک فرد را از همه جوانب، مورد بررسی قرار داد، ممکن است مصرف داروهایی نظیر ویاگرا یا لویترا یا سیالیس را تجویز کند که به نعوظ سریع تر کمک می کنند.

مکمل های آندروژنیک یا همان هورمون های مردانه نیز در شرایطی که فرد دچار نارسایی بیضوی باشد کاربرد دارد. تزریق بعضی داروها به آلت تناسلی نیز در شرایطی که مشکل مربوط به اعصاب باشد، مناسب است. ضمنا بسیاری از مشکلات روانی نیز می توانند عامل کاهش میل جنسی دیابتی ها باشند. بسیاری از داروهای خوراکی می توانند این حالت ها را از بین ببرند و لذت جنسی را به فرد بازگردانند اما به هر حال نباید مشکلات روانی را کوچک یا بی اهمیت شمرد.

افسردگی وابسته به دیابت یا جدا از آن می تواند باعث مشکلات نعوظی شود و بر سایر درمان های دارویی نیز تاثیر منفی بگذارد. مراجعه به پزشک متخصص غدد در کنار متخصص بیماری های جنسی و روان پزشک و دریافت مجموعه ای از درمان ها در بهبود مشکلات بسیار موثر خواهد بود. ورزش نیز بر روابط زناشویی در مبتلایان به دیابت تاثیر مثبت می گذارد. مردانی که ورزش می کنند و تناسب اندام بهتری دارند از نظر جنسی در رتبه بالاتری قرار دارند. در صورتی که مبتلا به دیابت هستید و تحت درمان قرار دارید، بهتر است همسرتان را از این موضوع مطلع کنید چون در این صورت همراهی دارید که می تواند در صورت فراموشی مصرف دارو را به شما یادآوری کند.

از هر ۱۰ پزشک متخصص غدد ۹ نفر اعتراف می کنند که در رابطه با مشکلات جنسی با بیمار خود صحبت نمی کنند. در حالی که ۸۷ درصد مردان و ۷۳ درصد زنان مبتلا معتقدند که لازم است در این رابطه پزشک آنها را مطلع کند؛ همان طور که اطلاعاتی در رابطه با تغذیه، ورزش و… در اختیار آنها قرار داده می شود.

منبع : بیتوته

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان