مقاومت آنتی بیوتیکی درآکنه

داروهای مختلفی برای درمان جوش یا آکنه بکار میروند. ازجمله داروهای مهم در درمان جوش آنتی بیوتیکها هستند.اثر آنتی بیوتیکها در درمان جوش هم به خاطر اثرات ضدمیکروبی و هم به خاطراثرات ضدالتهابی است.

طبق آخرین شعار سازمان بهداشت جهانی «مقاومت به داروهای ضدمیکروبی، یک تهدید جهانی است.» استفاده صحیح از آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان جوش‌های پوستی بسیار مهم است.

داروها و مخصوصا آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای درمان جوش استفاده می‌شوند باید کاملا با قاعده و به جا باشند زیرا عوارض مصرف نادرست این داروها برای بیماروجامعه یک تهدید جدی است و برای جلوگیری از مقاومت میکروبی به آنتی‌بیوتیک‌ها و درمان درست جوش‌ها بایدقواعدزیر رعایت شود:

۱- انتخاب داروها زیر نظر پزشک متخصص پوست انجام گیرد و و افرادمبتلا به جوش نباید خودسرانه از داروهای آنتی بیوتیکی استفاده کنند.
۲- داروهای خوراکی باید به میزان کافی و در مدت زمان کافی استفاده شود. اگر طول درمان کامل نشود امکان مقاومت میکروبی بیشتر می‌شود.

۳- از ۲ آنتی‌بیوتیک غیر همنام در طول درمان نباید به طور همزمان استفاده کرد.مثلا کسی که داکسی سایکلین میخورد نباید همزمان از داروی مالیدنی کلیندا مایسین و یا اریترومایسن استفاده کند.
۴- آنتی‌بیوتیک‌های موضعی ویاآنتی بیوتیک خوراکی به تنهایی نباید استفاده شوند.بلکه باید همیشه در ترکیب با داروهای دیگر ضدجوش استفاده شوند.یعنی مثلا نباید از اریترومایسین موضعی به تنهایی در درمان جوش استفاده شود.یا نباید تتراسیکلین خوراکی به تنهایی در درمان جوش استفاده شود.

۵- دوره معمول استفاده از مصرف هر آنتی‌بیوتیک (خوراکی ) حداقل ۳ ماه است .
۶- بنزوئیل پروکساید اهمیت بسیار زیادی درجلوگیری از ایجاد مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها دارد و در حین استفاده از آنها مصرف این دارو تجویز می‌شود.

منبع: دکتر شیزر پور

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک