۱۳ دقیقه

علل و نشانه های ناتوانی جنسی در آقایان

آنچه می خوانید...

یکی از مهم ترین مشکلات در زمینه روابط جنسی، ناتوانی مردان در نعوظ می باشد که به آن ناتوانی جنسی گفته می شود. داشتن روابط جنسی با کیفیت روی زندگی زوج ها تاثیر می گذارد به همین سبب باید به بهترین شکل، مشکلات جنسی از جمله ناتوانی جنسی را درمان کرد. در این مطلب شما را با علل و درمان ناتوانی جنسی مردان آشنا می کنیم.

نشانه های ناتوانی جنسی مردان

این مشکل دارای نشانه های خاصی است که اصلی ترین نشانه های ناتوانی مردان کاهش میل جنسی، ناتوانی در ایجاد نعوظ و ناتوانی در نگه داشتن نعوظ می باشند. اگر فردی این نشانه ها را به صورت مداوم داشته باشند باید حتما به پزشک مراجعه کنند تا در سریع ترین زمان بتوانند این مشکل را درمان کنند.

مهم ترین علل ایجاد ناتوانی جنسی

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد ناتوانی جنسی در مردان شود. از مهم ترین علل ایجاد این مشکل می توان به برخی از عوامل جسمی و روانی اشاره کرد.

عوامل جسمانی

یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد ناتوانی جنسی در مردان، وجود برخی از مشکلات جسمی و بیماری ها در آنان می باشد. از مهم ترین این مشکلات می توان به وجود بیماری های دیابت، ام اس، پارکینسون، قلب و عروق و …. اشاره کرد. داشتن اضافه وزن بالا و مصرف بیش از اندازه دخانیات و الکل می تواند باعث اختلال نعوظ شود.

عوامل روانی

علاوه بر عوامل جسمانی، عوامل روحی و روانی نیز می تواند روی روابط جنسی زوجین تاثیرگذار باشد. از مهم ترین عوامل روانی که روی توانایی و عدم توانایی جنسی مردان تاثیر می گذارد می توان به استرس و اضطراب ، افسردگی و بیماری های روحی، دلشوره، ترس و … اشاره کرد. علاوه بر این موارد، کمبود اعتماد به نفس و ترس از ناتوانی جنسی نیز می تواند روی ایجاد و یا حفظ نعوظ تاثیرگذار باشد.

روش های پیشگیری از ناتوانی جنسی در آقایان

بسیاری از مشکلات جنسی را می توان به راحتی درمان کرد و قبل از حاد شدن آن می توان از روش های پیشگیرانه استفاده کرد. مهم ترین روش های پیشگیری برای درمان این مشکل به صورت زیر می باشند.

ترک دخانیات و کاهش مصرف الکل می تواند یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از مشکلات جنسی باشد.

تقویت روابط جنسی و عاشقانه با شریک زندگی می تواند روی کیفیت رابطه جنسی تاثیر بگذارد و اختلال در نعوظ را از بین ببرد.

از دیگر راه های پیشگیری این مشکل می توان به رفع مشکلات روحی و روانی اشاره کرد. تنها کافیست به مشاور و یک روانشناس مراجعه کنید تا او با بهترین و سریع ترین راه ها این مشکلات را درمان کند.

علل و درمان ناتوانی جنسی مردان

روش های مختلفی برای درمان ناتوانی جنسی در مردان وجود دارد که موثرترین و رایج ترین آن ها به صورت زیر می باشد که پزشک با توجه به میزان مشکل بیمار، مناسب ترین آن را برای فرد انتخاب می کند.

دارو

یکی از ابتدایی ترین راه ها برای درمان اختلال در نعوظ، استفاده از دارو می باشد. دارو های خوراکی وردنافیل، سیلدنافیل و تادالافیل از مهم ترین داروهایی هستند که برای درمان به بیمار داده می شود. برای مصرف این داروها کافی ست آن ها را یک ساعت قبل از برقراری جنسی میل کنید تا تاثیر خود را به سرعت روی آلت شما بگذارد و شما بتوانید به راحتی دچار نعوظ شوید.  ممکن است این دارو ها عوارضی را برای بیمار به وجود آورد. از مهم ترین این عوارض می توان به سردرد، درد زانو، اختلال در گوارش، اختلال در دید و … اشاره کرد.

اگر شما دچار مشکلاتی مانند فشار خون بالا، سابقه سکته قلبی، نارسایی احتقانی قلب و … هستید، بهتر است از این دارو ها استفاده نکنید.

آمپول

اگر مصرف دارو های خوراکی روی درمان مشکل شما بی تاثیر باشد باید از آمپول های رژانتین، پروستاگلندین و … استفاده کنید. این آمپول ها می تواند تا حد زیادی اختلال نعوظ را از بین ببرد.

هورمون درمانی

یکی دیگر از روش های درمانی ناتوانی جنسی، استفاده از هورمون درمانی می باشد. اگر وجود این مشکل به دلیل پایین بودن هورمون تستوسترون باشد، می توان با این روش پایین بودن آن را جبران کرد.

روان درمانی

همانطور که بیان کردیم یکی از علل ایجاد مشکل نعوظ در مردان، مشکلات روانی و روحی می باشد. در این صورت فرد باید به مشاور و روانشناس مراجعه کرده و با آموزش های او به مشکلات روانی و روحی خود کنترل پیدا کند.

استفاده از ابزار پزشکی

یکی دیگر از روش های درمانی استفاده از ابزار پزشکی مانند ایمپلنت های آلت و وسایل خلا می باشد. این وسایل می تواند تا حد زیادی روی درمان این مشکل تاثیرگذار باشد.

راه های طبیعی درمان اختلال نعوظ

بسیاری از افراد برای درمان انواع مشکلاتشان ترجیح می دهند که به جای استفاده از روش های شیمیایی و پزشکی در ابتدا از راه های طبیعی و خانگی استفاده کنند. از موثر ترین راه های طبیعی برای درمان ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ می توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده از تمرینات ورزشی

یکی از مهم ترین دلایل ناتوانی جنسی و اختلال در نعوظ ضعیف بودن عضلات کف لگن می باشد. به همین سبب افراد می توانند با استفاده از برخی تمرینات ورزشی، عضلات کف لگن را قوی کنند تا به راحتی این مشکل درمان شود. تمرینات کگل از مهم ترین این تمرینات ورزشی به حساب می آید که می توان بهترین راه طبیعی برای درمان اختلال نعوظ  باشد. انجام تمرینات ورزشی کف لگن، قوی ترین درمان نعوظ به شمار می رود.

مواد غذایی موثر

مواد خوراکی و رژیم غذایی می تواند به میزان چشمگیری روی درمان این مشکل موثر باشد. چربی خون بالا یکی از عواملی است که می تواند باعث ایجاد مشکل در نعوظ شود. عوامل این چنینی را می توان با تغییر برنامه ی غذایی به خوبی رفع کرد. از بهترین مواد غذایی که می تواند روی درمان ناتوانی جنسی می توان به گوشت کوسه، انبه، گیاه جنسینگ، فلفل قرمز تند و … اشاره کرد. برای درمان ناتوانی جنسی مردان دیابتی می توان از انواع رژیم های غذایی استفاده کرد.

اختلال در انزال

اختلال در انزال شایعترین اختلال جنسی در مردان می باشد. اختلال در انزال می تواند به 5 شکل تظاهر نماید:

 • انزال زودرس
 • انزال دیررس
 • انزال پس گرد
 • عدم وجود انزال
 • انزال دردناک

انزال پس گرد

بدین معنی است که هنگام انزال، منی به خارج از بدن نمی ریزد، بلکه بطرف عقب رفته و وارد مثانه می شود و بعدها با ادرار دفع می شود. در حالت طبیعی بیش از 90 درصد حجم منی را ترشحات پروستات و کیسه های منوی تشکیل می دهند. ابتدا بطور اختصار مکانیسم ایجاد انزال جهت آگاهی خوانندگان گرامی توضیح داده می شود تا در درک و فهم مطالب بعدی کمک کننده باشد.
مکانیسم انزال یک فرایند پیچیده ای است که نیازمند عملکرد هماهنگ سیستم عصبی- عضلانی فرد می باشد. کلاً حجم منی که معمولاً 4-3 میلی لیتر می باشد, ناشی از ترشحات پروستات، کیسه های منی، و بیضه ها می باشد.

شاید برخلاف تصور بیشتر مردم, نقش بیضه ها در ایجاد حجم منی بسیار اندک ولی فوق العاده مهم است. در حدود یک درصد حجم منی را اسپرمها تشکیل می دهند که در بیضه ها تولید و از طریق لوله های منی، در مجرای خلفی مرد به ترشحات کیسه های منوی و پروستات اضافه میشود.

در درصد قابل ملاحظه ای از مردان نابارور که تعداد اسپرم آنها صفر است، تقریباً هیچ تغییری در حجم منی این مردان دیده نمی شود و تنها با آزمایش دقیق است که می توان به فقدان اسپرم در منی این مردان پی برد.

هنگام رابطۀ جنسی وقتی مرد به آستانه ای از تحریک برسد، ترشحات سه عضو فوق الذکر وارد مجرای خلفی می شوند، ورود این ترشحات به مجرای خلفی تحت کنترل سیستم عصبی خودکار است، یعنی یک مرد نمی تواند آنرا به تأخیر بیندازد و یا تسهیل بکند.

مثانه در مردان به مجرای خلفی باز می شود ، تا از طریق مجرا محتویات خود که همان ادرار می باشد را بیرون بریزد. همانطور که خوانندگان گرامی می دانند حتی اگر مثانۀ ما پر باشد، می توانیم خروج ادرار را کنترل کنیم، و گرنه دچار بی اختیاری ادرار خواهیم شد.

برای جلوگیری از بی اختیاری ادراری دو تا مکانیسم هماهنگ با هم عمل می کنند: اولی وجود اسفنکتر داخلی یا غیر اردادی است که در گردن مثانه قرار دارد و با باز و بسته شدن خود خروج ادرار از مثانه را کنترل می کند وهمانطور که ذکر شد باز و بسته شدن این اسفنکتر غیر ارادی و رفلکسی است و تحت کنترل ما نمی باشد.

وقتی مثانه به یک حجم پر شدن خاصی می رسد، این اسفنکتر بصورت غیر ارادی باز شده و ادرار وارد مجرای خلفی می شود. ولی بدن ما دارای یک مکانیسم دیگری است که اجازۀ خروج ادرار از مجرای قدامی را نمی دهد و آن اسفنکتر خارجی است که در محل اتصال مجرای خلفی به مجرای قدامی قرار داشته و مجرا را احاطه می کند .

این اسفنکتر ارادی بوده و تحت اختیار ما است و ما با منقبض کردن آن، جلوی خروج ادرار را می گیریم و در یک شرایط مناسب، با شل کردن این اسفنکتر، مثانۀ خود را خالی می کنیم. هدف از این مقدمۀ نسبتاً طولانی این است که خروج منی نیز از بدن تا حدودی تحت قواعد خروج ادرار از بدن می باشد. هنگام ورود منی به مجرای خلفی، گردن مثانه بصورت رفلکسی (خودکار) بسته می شود تا منی وارد مثانه نشود.بنا به هر دلیلی اگر گردن مثانه توسط جراحی آسیب ببیند و یا از بین برود و یا بعلت اختلال در عصب گیری مثانه، گردن مثانه عملکرد طبیعی خود را از دست بدهد، هنگام ورود منی به مجرای خلفی، گردن مثانه باز مانده و منی وارد مثانه می شود. این اختلال در گردن مثانه دارای طیف است و از خفیف تا شدید متغیر می باشد.
در مواردیکه آسیب متوسط است، گردن مثانه نسبی بسته می شود و مقداری از منی وارد مثانه شده و مقداری بیرون می ریزد.

اگر اختلال شدید و کامل باشد (که اکثراً اینگونه است) منی بطور کامل وارد مثانه می شود و سبب ایجاد یک حالت مرضی می شود که اصطلاحاً به آن “انزال خشک” می گویند، یعنی حتی یک قطره منی نیز بیرون نمی ریزد.

علایم انزال پس گرد

از علائمی که بیمار می تواند شک به وجود انزال پس گرد نسبی بکند، یکی کاهش حجم منی خروجی و دیگری کدر شدن رنگ ادرار است. انزال پس گرد به خودی خود زیاد از نظر سلامتی مشکل ساز نیست، ولی اکثراً سبب نگرانی زوجین شده و گاهاً مشکلاتی در روابط زناشوئی از نظر روحی و روانی ایجاد می کند. مردانیکه دچار انزال پس گرد هستند، معمولاً در رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) مشکل ندارند، و انزال شدن را نیز احساس می کنند، اما منی به عوض اینکه بیرون بریزد، وارد مثانه می شود.
اما عارضۀ عمدۀ انزال پس گرد در زوجهای جوان است که می خواهند صاحب فرزند شوند، که این به علت انزال پس گرد از راه طبیعی امکان پذیر نخواهد بود. برای ایجاد مشکل در باروری، انزال پس گرد تمام عیار لازم نیست. در بعضی مردان که تعداد اسپرم آنها اندک است، در صورت وجود انزال پس گرد نسبی، مقداری از مایع منی وارد مثانه می شود و از تعداد کل اسپرمهای خارج شده کاسته می شود. حال در این مردان اگر انزال پس گرد درمان شود، ممکن است تعداد اسپرمهای موجود در منی به اندازۀ کافی بالا رفته و سبب باروری گردد.

حداقل تعداد کل اسپرم (نه تعداد اسپرم در یک میلی لیتر منی) لازم برای ایجاد حاملگی در همسر، حدود 60 میلیون می باشد. به عنوان مثال اگر تعداد اسپرمهای موجود در منی یک مرد 25 میلیون در میلی لیتر و حجم منی وی 3 میلی لیتر باشد، اگر از 3 میلی لیتر منی یک میلی لیتر آن وارد مثانه شود، ممکن است سبب ایجاد ناباروری گردد.

تشخیص انزال پس گرد

در یک مایع منی تشخیص انزال پس گرد خیلی ساده و توسط آزمایش ادرار می باشد. به بیمار گفته می شود که بدنبال نزدیکی، نمونۀ ادرار خود را جهت آزمایش به آزمایشگاه ببرد. در مردانیکه دچار انزال پس گرد هستند مقادیر متنابهی اسپرم در نمونۀ ادرار گزارش می شود.

علت انزال پس گرد

 • انجام جراحی بر روی گردن مثانه یا پروستات. شایعترین علت انزال پس گرد، عمل جراحی پروستات است. انزال پس گرد بعد از عمل جراحی پروستات خیلی شایع است. 85-80 درصد مردان پس از عمل جراحی پروستات دچار انزال پس گرد می شوند. این عارضه آنقدر شایع است که گاهاً پزشکان فراموش می کنند که قبل از جراحی، این عارضه را به بیمار گوشزد نمایند. هر نوع عمل جراحی که عصب گیری مثانه را مختل سازد، مثل عمل جراحی بر روی ستون فقرات کمری و نخاع، و یا تصادف و آسیب به نخاع، ممکن است سبب انزال پس گرد شود.
 • یکی از مهم ترین علل انزال پس گرد، استفاده از بعضی داروها است، که سر دستۀ آنها داروهای ضد فشار خونی هستند که سبب شل شدن عضلات جدار عروق می شون، مثل پرازوسین. یک داروئی به اسم تامسولوسین است که در بزرگی پروستات در مردان مسن، برای کاهش علائم ادراری تجویز می شود. انزال پس گرد با ین دارو نیز شایع است.
 • عده ای از داروهائیکه در روانپزشکی مصرف می شوند نیز سبب انزال پس گرد می شوند. لیست این داروها خیلی زیاد است، و به راحتی می توان با قطع یا جایگزین کردن داروی مسبب، انزال پس گرد را درمان کرد. خوانندگان گرامی دقت فرمایند که قطع و یا تعویض دارو بایستی مطلقاً با نظر پزشک معالج باشد. بعنوان مثال قطع دارو های ضد فشار خون می تواند عواقب زیانبار شدیدی را به همراه داشته باشد.
 • عده ای از بیماریها نیز سبب انزال پس گرد در نزد مردان می شوند که مهمترین آنها، بیماری دیابت یا مرض قند و مولتیپل اسکلروزیس یا همان بیماری MS می باشد. علت آن آسیب به رشته های عصبی است. دیابت علاوه از اینکه یک علت شایع ایجاد اختلال نعوظ در مردان است، ممکن است سبب انزال پس گرد نیز بشود.
 • در بعضی از بیماریها مثل سرطان پروستات، لگن بیمار را رادیو تراپی یا به اصطلاح عامه، برق می دهند. این اقدام سبب آسیب به اعصاب لگنی شده و ممکن است، ایجاد انزال پس گرد نماید.
  بسیاری از موارد انزال پس گرد نیازی به درمان ندارند. در مواردیکه سبب عدم رضایت جنسی در زوجین می شود و یا در مواردیکه سبب ایجاد مشکل در حاملگی خانمها می شود، باید نسبت به درمان فرد مبتلا به انزال پس گرد اقدام نمود. اگر علت انزال پس گرد آناتومیک باشد (مثلاً برداشته شدن گردن مثانه توسط جراحی)، درمان گاهاً خیلی مشکل خواهد بود و اگر اینگونه افراد بخواهند صاحب فرزند شوند، بایستی از روش های لقاح مصنوعی استفاده کرد.

تشخیص انزال پس گرد

در یک مایع منی تشخیص انزال پس گرد خیلی ساده و توسط آزمایش ادرار می باشد. به بیمار گفته می شود که بدنبال نزدیکی، نمونۀ ادرار خود را جهت آزمایش به آزمایشگاه ببرد. در مردانیکه دچار انزال پس گرد هستند مقادیر متنابهی اسپرم در نمونۀ ادرار گزارش می شود.

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.