نفرکتومی رادیکال (جراحی تومور کلیه)

[sbu_post_image]

نفرکتومی رادیکال یک روش جراحی برای درمان تومور در کلیه و بافت های اطراف آن است. جراح در این روش کلیه و حالب متصل به آن، گره های لنفاوی، غده آدرنال و بافت های اطراف آن را برمی دارد. از این روش برای درمان کانسر (سرطان) در کلیه و حالب استفاده می شود.

آماده شدن برای عمل تومور کلیه

برای مراقبت و بهبودی بعداز عمل برنامه ریزی کنید و فردی را برای اداره منزلتان استخدام کنید و برای استراحت مرخصی بگیرید. قبل و بعد از عمل سیگار نکشید. دخانیات روند بهبود زخم را کند می کند و احتمال مشکلات تنفسی را در طی عمل بالا می برد، به همین دلیل اگر یک فرد سیگاری هستید باید حداقل 2 هفته قبل از عمل آن را ترک کنید.
اگر طی هفته قبل از عمل نیاز به ضد درد دارید، استامینوفن را انتخاب کنید و از مصرف داروهای نسخه نشده اجتناب کنید. این کار از خونریزی زیاد طی عمل پیشگیری می کند. اگر در شرایط درمانی آسپرین به صورت روزانه مصرف می کردید از پزشک خود بخواهید اگر امکان دارد قبل از عمل جراحی مصرف آن را قطع کند. از دستورات پزشک خود پیروی کنید. شب قبل از عمل یک وعده سبک مثل سوپ یا سالاد میل کنید و از نیمه شب و صبح قبل از عمل دیگر هیچ چیز حتی آب، قهوه و چای مصرف نکنید.

روش جراحی سرطان کلیه

شما یک بیهوشی عمومی دریافت می کنید؛ این باعث شل شدن ماهیچه های شما و ایجاد یک خواب عمیق می گردد که مانع از احساس درد در طی عمل جراحی می شود.
جراح یک برش در قدام شکم یا پهلوی شما ایجاد می کند که البته در تومورهای بزرگ، برش جراحی تا زیر قفسه سینه ادامه می یابد. جراح کلیه را از بقیه ارگان ها جدا می کند و کلیه و تومور را برمی دارد. حالب، شریان و ورید متصل به کلیه بسته می شوند و گره های لنفاوی، غده آدرنال و بافت های اطراف کلیه برداشته می شوند. ممکن است جراح یک برش دیگر تا بالای مثانه شما ایجاد کند تا حالب را بردارد و بعد انسزیون (محل برش) را می بندد.

بعد از عمل جراحی تومور کلیه

ممکن است 7-4 روز در بیمارستان بمانید. به مدت 1 هفته یک کاتتر ادراری در مثانه شما برای کاهش فشار در مثانه و درناژ ادرار باقی می ماند و اگر انسزیون تا قفسه سینه برسد یک درن هم به مدت 4-1 روز گذاشته می شود.
طی دو هفته اول بعد از عمل شما می توانید کارهای سبک مثل پیاده روی را شروع کنید و در شش هفته اول از انجام کارهای سنگین مثل بلند کردن اجسام خودداری کنید. بعداز این زمان طبق اجازه پزشک می توانید فعالیت های معمول خود را شروع نمایید.
از پزشک خود در مورد داروهای ضد درد و نحوه مصرف آن ها در طی دوره بهبودی سوال کنید. برداشتن یک کلیه ممکن است عملکرد کلیوی را کاهش دهد و همین کافی است که هنگام مصرف داروها باعث مشکلاتی گردد.
یک لیست از داروهایی که نباید مصرف کنید از پزشک بگیرید. داروهایی مثل استامینوفن و ضد دردهای غیر استروئیدی (مثل ایبوبروفن) جزو داروهایی هستند که شما باید از مصرف آن ها اجتناب کنید.

فواید جراحی تومور کلیه

سرطان ممکن است درمان شود. حتی اگر درمان امکان پذیر نباشد احساس بهتری دارید. با استفاده از این روش از مشکلات بزرگ شدن تومور در کلیه مثل خونریزی شدید جلوگیری می کنید.

خطرات جراحی تومور کلیه

خطراتی مربوط به بیهوشی عمومی وجود دارد. در مورد این خطرات با پزشک تان صحبت کنید.
ممکن است طحال و پانکراس طی عمل آسیب ببینند.
اعصاب ناحیه انسزیون بدلیل فشار و یا برش ممکن است صدمه ببینند، این باعث مشکلاتی در عضلات پایینی پشت می شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد فرورفتگی در پهلوی شکم شود. ممکن است حس اطراف ناحیه انسزیون را از دست بدهید که این شرایط می تواند موقتی یا دائمی باشد.
ممکن است جراح نتواند تومور را به طور کامل بردارد و کانسر دوباره عود کند. عملکرد کلیه شما قبل از عمل تست می شود اگر کلیه باقیمانده ضعیف باشد، پزشک این موضوع را با شما در میان می گذارد و ممکن است شما به دیالیز احتیاج داشته باشید. دیالیز یک روش مکانیکی برای انجام کار کلیه شماست.

زمان مراجعه به پزشک بعد از عمل تومور کلیه

  • دمای بدن شما بیشتر از 37.8 برسد.
  • دچار حالت تهوع و استفراغ شوید.
  • بطور غیر طبیعی ضعیف شوید.
  • زخم شما ترشح و خون داشته باشد.
  • دچار کوتاهی نفس شوید.
  • دچاراشکال در ادرار کردن شوید.

منبع: سایت دکتر محسن هاشمی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان