نوشیدن آب کافی از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند

نوشیدن آب کافی از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند
 نوشیدن آب کافی از بروز سنگ کلیه جلوگیری می کند
سنگ اگزالات کلسیم

سنگ کلیه ذرات کوچک و سختی هستند که در یک یا هر دو کلیه تشکیل شده و گاهی به داخل حالب ها (لوله های عضلانی باریکی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند) انتقال می یابند.

سنگ کلیه از نظر اندازه از یک دانه شن تا حدود یک توپ گلف متغیر بوده و ممکن است منفرد یا متعدد باشد سنگ کلیه معمولا بزرگسالان بالای 30 سال از هر دو جنس را مبتلا می کند ولی در مردان شایع تر است.
سنگ کلیه ، حالب و مثانه را از بیماری های شایع اورولوژی است سنگ کلیه در فصل گرما به دلیل افزایش تعرق و کمبود آب بدن بیشتر مشاهده می شود .
بیماری های مادرزادی، پرکاری تیروئید، افزایش اسید اوریک ادرار، بی حرکتی طولانی، عفونت های ادراری اعم از میکروبی و انگلی را از دیگر عوامل بروز سنگ کلیه است اشباع مواد تشکیل دهنده ادرار درکلیهو مثانه موجب بروز سنگ می شود .
حدود هفتاد درصد سنگ های کلیه، از جنس اگزالات کلسیم است که بیشتر در سنین میانسالی بروز می کند نوشیدن آب فراوان و متناسب با نیاز بدن بهترین راه برای پیشگیری از بروز سنگ کلیه است .

برخی تصور می کنند با مصرف مواد غذایی کلسیم دار، مبتلا به سنگ کلیه می شوند و مصرف این ماده غذایی را محدود می کنند که این تصور بسیار نادرست است و ادامه این رژیم غذایی می تواند صدمات جبران ناپذیری (پوکی استخوان ) به بدن بیمار وارد کند که بهتر است برای پیشگیری از این بیماری توصیه های پزشکی مورد استفاده قرار گیرد.
احتمال بروز سنگ کلیه در 5 سال اولیه پس از ابتلا به سنگ کلیه 50 درصد است . در صورت تمایل افراد به روزه داری بهتر است پس از مشورت با پزشک اورولوژی از داروهای پیشگیرانه و آب فراوان استفاده کنند.

منبع: غذا وسلامتدکتر محسن وریانی متخصص ارولوژی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان