همه چیز درباره جراحی اکستروفی مثانه

همه چیز درباره جراحی اکستروفی مثانه
همه چیز درباره جراحی اکستروفی مثانه
همه چیز درباره جراحی اکستروفی مثانه

اکستروفی مثانه Bladder extrophy

الف. تعریف :

در اکستروفی مثانه ،مثانه از قسمت تحتانی شکم کاملا بیرون است و مجرای ادرار نیز کاملا باز است.این ناهنجاری طیف وسیعی دارد.فرم خفیف آن به صورت باز بودن مجرای ادرار در قسمت انتهایی در سصح پشت آلت میشود که به آن اپیسپادیازیس گویند. در فرمهای شدیدتر طول بیشتری از مجرا باز است به شکلی که گردن مثانه وخود مثانه را درگیر میکند.که در این صورت استخوان لگن هم از قسمت جلو باز می باشد. این ناهنجاری اغلب در پسرها دیده میشودواغلب با ناهنجاریهای سیستم تولید مثل و مقعد همراه میباشد.

ب. شیوع اکستروفی مثانه:

اکستروفی مثانه جزء بیماریهای نادر میباشد و در یک درده تا پنجاه هزار تولد زنده دیده میشود.

ج. جوانب ارثی اکستروفی مثانه :

اگر کودکی در یک خانواده به اکستروفی مثانه مبتلا باشد ٬امکان ابتلا سایر فرزندان این خانواده به اکستروفی مثانه نسبت به خانواده ای که فرزند مبتلا ندارد،افزایش می یابد.اگر والدین به اکستروفی مثانه مبتلا باشند٬احتمال ابتلا فرزندانشان به اکستروفی مثانه یک هفتادم میشود.

د. تشخیص اکستروفی مثانه :

امکان تشخیص اکستروفی مثانه قبل از تولد با سونوگرافی توسط سونوگرافیست مجرب وجود دارد. اکستروفی مثانه بعد از تولد با معاینه بالینی تشخیص داده میشود.

ه. درمان  اکستروفی مثانه :

درمان اکستروفی مثانه جزء مشکلترین درمانها در جراحی اطفال است.درمان اولیه اکستروفی مثانه باید در 48 ساعت اول بدو تولد صورت گیرد.اعمال جراحی متعدد برای ترمیم مجاری ادرار و آلت تناسلی وبرطرف کردن مشکل بی اختیاری ادرار لازم است که با توجه به نظر جراح مجرب در زمان مناسب صورت میگیرد.
حوصله و تجربه جراح و همکاری والدین در موفق بودن درمان  اکستروفی مثانه اهمیت بسزایی دارد.باید اذعان کرد که عمل جراحی اکستروفی مثانه باید در مراکز آشنا به مسایل اکستروفی مثانه صورت گیرد.به طور کلی میزان موفقیت در درمان اکستروفی مثانه (که به معنای کنترل ادرار به مدت 3ساعت میباشد)حدود 50%است که وابسته به نوع اکستروفی مثانه وعوامل ذکر شده در بالا دارد.

منبع: pediatricsurgery

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان