وجود خون در منی

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه بیضه(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

[sbu_post_image]

هماتوسپرمی

عارضه‌ای که پزشکان به آن می‌گویند: هماتوسپرمی یا هموسپرمی. این عارضه، ترس از سرطان یا بیماری‌های مقاربتی را در فرد مبتلا برمی‌انگیزد. اگرچه هماتوسپرمی ممکن است نشانه سرطان پروستات یا بیماری‌های دیگری در مجاری ادراری باشد، ولی معمولا این‌گونه نیست؛ در بسیاری از موارد، هیچ علت ظاهری برای وقوع آن وجود ندارد و تعجب‌آورتر اینکه ممکن است هماتواسپرمی صرفا به یک بار واحد محدود شود یا در طول چند هفته یا چند ماه، چند بار تکرار شود و سپس به طور کامل ناپدید شود.
پزشکان برای قرن‌ها هماتواسپرمی را تشخیص می‌داده‌اند و حتی بقراط، پزشک یونانی در ۴۰۰ سال قبل از میلاد، آن را توصیف کرده است. اما شیوع واقعی این عارضه نامعلوم باقی‌مانده است. پزشکان امروزه با وجود تکنیک‌های تشخیصی بهتر، پیشرفت‌ها در تصویربرداری پزشکی و برخی از روش‌های خوب قدیمی، می‌توانند علت خاص این عارضه را پیدا کنند و یا با تجویز دارو و یا با درمان‌های دیگر این عارضه را درمان کنند و به بیمار مضطرب اطمینان دهند که این عارضه معمولا به خودی خود بهبود خواهد یافت.

از لحاظ تاریخی، پزشکان هماتواسپرمی را به رفتارهای جنسی مرتبط می‌دانسته‌‌اند؛ چه افراط در فعالیت جنسی، چه پرهیز طولانی‌مدت از آن. تا همین اواخر، اغلب موارد هماتوسپرمی بدون علت مشخص (ایدیوپاتیک) باقی می‌ماندند. پژوهشگران معتقد بودند که هماتوسپرمی «خو‌ش‌خیم و خود به خود محدود شونده» است. اما در سال ۲۰۰۳ میلادی، به یمن بهبود تکنیک‌های تصویربرداری، پژوهشگران تنها ۱۵درصد موارد این عارضه را در گروه «بدون علت مشخص» قرار دادند. موارد بیماری به چند علت مربوط دانسته شد که در شش رده زیر گروه‌بندی شده‌اند.

علل هماتوسپرمی

علت اول: التهاب وعفونت التهاب هر اندام، غده و مجرایی که در تولید یا ذخیره مایع منی نقش دارد، ‌ممکن است به هماتوسپرمی بینجامد؛ از جمله کیسه‌های منی، مجاری منی‌بر، اپیدیدیم، پروستات و پیشابراه. التهاب مکن است ناشی از تحریک یا ضربه، سنگ یا رسوبات کلسیمی در پروستات، کیسه‌های منی، مثانه، یا پیشابراه وعفونت‌ها با ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها یا انگل‌ها باشد. بیماری‌های مقاربتی مانند تبخال، سوزاک و کلامیدیا هم در هماتوسپرمی دخیل دانسته شده‌اند. برخی از بررسی‌ها نشان‌ داده‌اند که التهاب‌ و عفونت شایع‌ترین علت هماتوسپرمی در مردان جوان هستند (میانگین سنی در بیماران مبتلا به هماتوسپرمی ۳۷ سال است) و تا ۳۹ درصد موارد را تشکیل می‌دهند.

علت دوم: انسداد مجاری مانند مجرای انزالی و تشکیل کیست در پروستات یا کیسه‌های منی ممکن است باعث هماتوسپرمی شود. هنگامی این مجاری مسدود می‌شوند، عروق خونی مجاور ممکن است گشاد و پاره شوند. همچنین بزرگی خوش‌خیم پروستات، روی پیشابراه فشار می‌آورد و ممکن است هماتوسپرمی ایجاد کند.

علت سوم: تومورهاپولیپ‌های خوش‌خیم و تومورهای بدخیم پروستات، بیضه‌ها، اپیدیدیم و کیسه‌های منی ممکن است باعث ایجاد هماتوسپرمی شوند. مردانی که تنها علامت آنها هماتوسپرمی است با احتمال بیشتری نسبت به مردانی که خون در منی آنها دیده نمی‌شود، ممکن است سرطان داشته باشند، البته در مجموع احتمال ابتلا به سرطان در صورت داشتن این علامت کم است. در مجموع ۸۰ درصد مردانی که هماتوسپرمی دارند، به سرطان پروستات مبتلا نیستند.
علت چهارم: ناهنجاری‌های عروق خونی در کیسه‌های منی، مثانه، پروستات و طناب اسپرماتیک (که مجرای منی‌بر یا واز دفرانس و شریان‌ها، وریدها، اعصاب و عروق لنفاوی را در برمی‌گیرد) ممکن است منشأ خون‌ریزی باشد.
علت پنجم: عوامل عمومی چند بیماری و اختلال که بر همه بدن اثر می‌گذارند، ممکن است با هماتوسپرمی ارتباط داشته باشند. از جمله فشار خون بالای شدید، اختلالات خون‌ریزی‌دهنده مانند هموفیلی، لوسمی یا سرطان خون و بیماری مزمن کبد.
علت ششم: ضربات و اقدامات پزشکی اغلب موارد هماتوسپرمی احتمالا به صورت غیرعمدی و به علت اعمال پزشکی در آن ناحیه به وجود می‌آیند؛ از جمله «تکه‌برداری از پروستات از راه پیشابراه با کمک سونوگرافی از راه راست روده» که در آن تکه‌هایی از بافت پروستات برای بررسی پروستات از لحاظ سرطان برداشته می‌شود، ممکن است هماتوسپرمی را به وجود آورد.

سایر اعمال پزشکی از جمله پرتودرمانی، پرتودرمانی از داخل، برداشت پروستات از راه پیشابراه برای درمان بزرگی خوش‌خیم پروستات نیز ممکن است هماتوسپرمی ایجاد کنند، همچنین ضربات به بیضه یا میان‌دوراه، شکستگی لگن، آسیب‌ها هنگام رابطه جنسی و پرهیز درازمدت جنسی ممکن است این علامت را ایجاد کند..

بر گرفته از تبیان

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

اندازه بیضه(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان