پروستاتیت

[sbu_post_image]

پروستاتیت التهابی بدون علامت

همانطور که از اسم بیماری بر می آید، علی رغم وجود التهاب در پروستات، بیمار بدون علامت است. این بیماران درد یا علامتی در دستگاه ادراری تناسلی ندارند.

پروستاتیت

 که التهاب غده پروستات در مردان را پروستاتیت می گویند. این بیماری نسبتا شایع است. هشت درصد مراجعین به متخصصین جراحی کلیه و مجاری ادرار و یک درصد مراجعین به مراکز بهداشتی درمانی دارای پروستاتیت هستند.

 انواع پروستاتیت

چهار نوع پروستاتیت وجود دارد که تشخیص آنها از همدیگر مشکل و مستلزم بررسیهای بالینی و تجربه کافی می باشد. انواع پروستاتیت به قرار زیر می باشند:

پروستاتیت باکتریال (عفونی) حاد

پروستاتیت باکتریال (عفونی) مزمن

پروستاتیت غیر باکتریال (غیر عفونی) مزمن = سندرم درد لگنی مزمن

پروستاتیت التهابی بدون علامت

در زیر بطور خلاصه در مورد پروستاتیت التهابی بدون علامت توضیح داده می شود.

همانطور که از اسم بیماری بر می آید، علی رغم وجود التهاب در پروستات، بیمار بدون علامت است. آنرا باید از سایر انواع پروستاتیت افتراق داد. این بیماران درد یا علامتی در دستگاه ادراری تناسلی ندارند، در این بیماران وقتی آزمایش خون انجام می شود افزایش تعداد گلبولهای سفید مشهود است و اگر ترشحات پروستات را آزمایش کنیم دارای مشخصه های التهاب بدون میکروب می باشد.

این بیماری درمان ندارد و لازم هم نیست درمان شود. در بعضی موارد که سبب ناباروری می گردد باید به تجربه پزشک بیمار درمان شود. مطلب مهم در این بیماران این است که ممکن است آزمایش سرطان پروستات در اینها مختل باشد در صورتیکه بیمار دارای سرطان پروستات نیست. اکثر این بیماران موقع بررسی مرد از نظر ناباروری و سرطان پروستات تشخیص داده می شوند. این بیماری را جزو بیماریهای نادر طبقه بندی می کنند. طبق تعریف موسسه سلامت ملی آمریکا اگر یک بیماری کمتر از 200 هزار نفر را گرفتار کرده باشد، جزو بیماریهای نادر طبقه بندی می شود. علی رغم اینکه این بیماران دارای علائم در سیستم ادراری تناسلی نمی باشند ولی ممکن است دارای طیف وسیعی از علائم عمومی باشند.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان