چاقي شکمي و بي اختياري ادراری در افراد مسن

[sbu_post_image]

چاقي شکمي احتمال بي اختياري ادرار را در افراد مسن افزايش مي دهد. افزايش اندازه دور شکم علاوه بر افزايش خطر بي اختياري ادرار در زنان مسن با بزرگ شدن پروستات در مردان ارتباط دارد.

وراثت و سطح فعاليت و تحرک در بروز چاقي شکمي موثر هستند و بهترين و موثرترين روش براي کاهش چربي هاي دور شکم، کم کردن وزن دوره اي است علاوه بر اين بايد دريافتي ميزان کالري بدن را کاهش داد و از استعمال دخانيات که در تجمع چربي شکمي نقش دارد، خودداري کرد.

انجام ورزش، پياده روي هاي سريع و دوچرخه سواري برای کاهش چربی های شکمی و کاهش وزن توصیه می شود. وزن بالا به خصوص چاقي شکمي خطر بروز برخي از انواع سرطان ها را افزايش مي دهد ضمن اين که مرداني که شکم بزرگي دارند بيشتر از ديگران در معرض سکته مغزي قرار دارند.

برای تشخيص چاقي شکمي افراد بايد دور شکم در ناحيه ناف و بزرگ ترين اندازه دور باسن را اندازه گرفت و نسبت بين دور شکم و باسن را به دست آورد. اگر نتيجه بالاتر از 9 دهم در مردان و 8دهم در زنان باشد فرد در معرض خطر چاقي شکمي قرار دارد و رقم هاي بالاتر مويد چاقي شکمي است. در حالت ايده آل در زنان ومردان به ترتيب دور شکم 20 و 10 درصد کمتر از دور باسن است.

منبع: خراسان نیوز

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان