گردو موجب بهبود کیفیت اسپرم می شود

گردو موجب بهبود کیفیت اسپرم می شود
گردو موجب بهبود کیفیت اسپرم می شود

 با مصرف روزانه حدود 100 گرم گردو شاهد بهبود کیفیت اسپرم خود باشید.محققان متوجه شده اند که مصرف روزانه 75 گرم گردو، ویژگی های اسپرم را در مردان بهبود می بخشد.بهبود کیفیت اسپرم علاوه بر تاثیرات آن در ناباروری به صورت مستقیم روی سلامت نسل آینده تاثیر گذار است تا 50 درصد ناباروری به دلیل اختلالاتی است که به مرد مربوط می شود.

در برخی مطالعات مشخص شده است که کیفیت اسپرم مردان به دلیل آلودگی،کاهش اسپرم، شیوه زندگی نامناسب و رژیم های غذایی ناسالم کاهش یافته است.افزایش اسیدهای چرب غیر اشباع بر روی کیفیت اسپرم مردان و برای بلوغ اسپرم و عملکرد غشای آن ضروریند.

بهترین منابع اسیدهای چرب غیر اشباع روغن ماهی و یا مکمل های آن، دانه کتان و گردو می باشند. گردو سرشار از آلفالینولنیک اسید (ALA) بوده و یکی از بهترین منابع گیاهی اسیدهای چرب امگا- 3 به شمار می رود.در مطالعه ای که اخیرا صورت گرفته مشخص شد مصرف روزانه گردو در میزان کیفیت اسپرم مردان با سنجش معیارهای رایج باروری آنها از جمله غلظت اسپرم، بقا، حرکت، ویژگی های ظاهری و اختلالات کروموزومی ، سطح اسیدهای چرب امگا- 3 و امگا- 6 افزایش قابل توجهی داشت و بقای اسپرم، حرکت و خصوصیات ظاهری آن بهبود یافت. در این افراد اختلالات کروموزومی کمتری نیز در اسپرم ها مشاهده شد.

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان