یورتریت چیست؟

یورتریت چیست؟
احساس ناراحتی و سوزش یا عفونت در پیشآبراه است. پیشآبراه یک لوله توخالی است که ادرار را از مثانه بیرون می برد.. در مردان تا کل آلت نیز توسعه یافته است. در زنان پیشآبراه کوتاهتر است و بزرگی آن حدود 2.5- 2 سانتی متر است که در بالای واژن باز می شود.
یورتریت چگونه رخ می دهد؟

یورتریت ممکن است به خاطر عفونت باشد. اغلب نتیجه بیماری هایی که از طریق تماس جنسی منتقل می شود مثل کلامیدیا و گنوره است. در زنان ممکن است رنجش علت ساده ای داشته باشد که در اثر مالیده شدن یا فشار بر روی کشاله ران باشد ، مثل لباس های تنگ و سفت و یا مقاربت که باعث یورتریت می شود. همچنین می تواند به علت فعالیت بدنی مثل دوچرخه سواری به مدت طولانی و دفعات زیاد باشد. محرک ها مثل صابون، پودر های بدن و اسپرم کش ها نیز می تواند باعث یورتریت شود. بعضی اوقات عفونت های واژن ( عفونت های مخمری) می تواند باعث یورتریت شود. در اغلب زنان مسن بعد از یائسگی به دلیل کاهش هورمون استروژن ، پیشآبراه و مثانه نازک و خشک می شود که می تواند باعث یورتریت شود.
علایم یورتریت:
در مردان شامل درد هنگام ادرار کردن، خروج ترشحات از پیشآبراه ، ادرار قطره ای و ترشحات چرکی.
در زنان علایم شبیه به عفونت مثانه است: درد هنگام ادرار کردن، تکرر ادرار، احساس پر بئودن مثانه و درد هنگام مقاربت.
تشخیص یورتریت:
مراقبت کنده بهداشتی شما باید درباره ناراحتی شما و تاریخچه اخیر تماس های جنسی شما سوال کند. اگر شما مرد هستید و دچار خروج ترشحات از پیشآبراه هستید این مایعات باید در آزمایشگاه تست شوند. اگر تست STD ( بیماری های مقاربتی) منفی باشد مراقبت کننده بهداشتی نتیجه می گیرد که شما دچار یورتریت غیر اختصاصی هستید. چندین نوع از باکتری هایی که باعث یورتریت غیر اختصاصی می شوند وجود دارند اما تشخیص آنها ساده نیست. در زنان تشخیص ممکن است مشکل تر از مردان باشد.
یورتریت تقریباً هیچ وقت باعث خروج ترشحات از پیشآبراه در زنان نمی شود. بعضی اوقات پیشآبراه قرمز و متورم است. مراقبت کننده بهداشتی ممکن است پیشآبراه و اطراف آنرا معاینه کند و ممکن است خشکی و نازکی آن را در ناحیه ژنیتال مشاهده کند. مراقبت کننده ممکن است یک نمونه از ترشحات پیشآبراه و سرویکس را برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستد . یک نمونه از ادرار نیز باید تست شود.

درمان یورتریت:
اگر تست های آزمایشگاهی نشان داد که شما نیاز به درمان دارید، مراقبت کننده بهداشتی آنتی بیوتیک را برای شما تجویز می کند.
ممکن است مراقبت کننده توصیه کند که قبل از مشخص شدن نتیجه آزمایشات درمان را شروع کنید. مراقبت کننده ممکن است روش دیگری که پیریدیوم نامیده می شود را برای رهایی از درد مثانه و سوزش ادرار به شما توصیه کند. برای زنان مسن درمان شایع برای خشکی و نازکی ژنیتال استروژن است که به صورت خوراکی ، کرم استروژن و برچسب های پوستی استروژن استفاده می شود. اگر مراقبت کننده بهداشتی شما مشخص کرد و یا به STD مشکوک بود شریک جنسی شما نیز باید درمان را شروع کند. معمولاً توصیه می شود در هنگام درمان مقاربت نداشته باشید. در صورت انجام مقاربت از کاندوم استفاده شود.
مدت زمان طول کشیدن علایم یورتریت

علایم عفونت بعد از چند روز بعد از شروع درمان با آنتی بیوتیک کاهش پیدا می کند. خانمی که تحت درمان با استروژن است ممکن است بعد از چند روز یا چند هفته احساس راحتی کند. در مردانی که یورتریت غیر اختصاصی دارند ممکن است مقدار کمی خروج ترشحات از پیشآبراه را بعد ازمدتی از شروع درمان نیز داشته باشند. این ترشحات ممکن روشن یا کمی تیره باشند. اگر مشکل یا ناراحتی داشتید با مراقبت کننده بهداشتی خود تماس بگیرید.

 چگونگی مراقب از خود در برابر یورتریت

پیگیری دستوراتی که مراقبت کننده بهداشتی توصیه می کند و استفاده دقیق تمام داروهای تجویز شده.
چگونگی جلوگیری از یورتریت

جلوگیری ار محرک ها، مواد شیمیایی و سایر موادی که باعث قرمزی، سوزش و خارش در ناحیه ژنیتال می شوند. در زنان یائسه و مسن استفاده از استروژن خوراکی و کرم واژینال استروژن می تواند به جلوگیری از خشکی و نازکی واژینال کمک کند.
استفاده از کاندوم در حین مقاربت می تواند از عفونت های STD جلوگیری کند.

منبع:دانشجو

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان