سرطان پرستات و رژیم غذایی

اسرار شگفت‌انگیز هندوانه

هندوانه منبع غنی بتاکاروتن و ویتامین C و ماده آنتی اکسیدانی موسوم به لیکوپن است که همه این آنتی اکسیدانها می توانند رادیکالهای آزاد را خنثی کنند.رادیکال های آزاد مولکول‌هایی هستند که باعث تخریب بسیاری از بافت های بدن می شوند و زمینه را برای ابتلا به انواع سرطان فراهم می نمایند.

ویتامین C و بتاکاروتن بعنوان آنتی اکسیدان های قوی رادیکال های آزاد را به دام انداخته و از اثرات مخرب آنها در بدن جلوگیری می کنند.

بیش از 90 درصد هندوانه را آب تشکیل می دهد و با دارا بودن ویتامین‌ها و مواد معدنی مغذی می توان این میوه را دارای ارزش غذایی بالا تلقی کرد.

هندوانه شوینده کلیه‌هاست و در دفع سموم بدن نقش چشمگیری دارد.همچنین خوردن تخمه هندوانه از بین برنده کرم‌های معده و روده میباشد.

اسرار شگفت‌انگیز هندوانه

هندوانه فواید بسیار زیادی دارد و سرشار از منابع طبیعی آنتی‌اکسیدان است که به طور طبیعی به وجود می‌آید.

این میوه منبع خوب آنتی‌اکسیدان، ویتامین C و A و مخصوصا بتاکاروتن است که از ابتلا به امراض مختلفی جلوگیری می‌کند.

هندوانه قرمز شامل منبع موثری از آنتی‌اکسیدان “کاروتن” است که آن را “ایکوپن” می‌نامند. این آنتی‌اکسیدان‌ها در سرتاسر بدن حرکت می‌کنند و رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند. آنها قادرند کلسترول را اکسید بکنند. “ایکوپن” که رنگ قرمز جذاب میوه‌ها به خاطر آن است می‌تواند به کاهش خطر سرطان پرستات کمک می‌کند.

حقیقت شگفت‌انگیزی است که هندوانه تنها میوه‌ای است که تراکم بالای لیکوپن را نسبت به دیگر میوه‌ها و سبزیجات تازه داراست.

هندوانه میوه‌ای است که منبع غنی الکترولیت سدیم و پتاسیمی است که بدن در طول تعریق از دست می‌دهد.

این میوه منبع غنی ویتامین‌های B برای تولید انرژی لازم بدن است. کارشناسان تغذیه هندوانه را منبع خوبی از ویتامین B6، B1 و منیزیم معرفی می‌کنند؛ همچنین به خاطر میزان بالای آب موجود درهندوانه( تقریبا 90 درصد) از نظر ارزش، کالری خیلی بالایی نسبت به میوه‌های دیگر دارد.

هندوانه تاثیر خنک‌کننده‌ خاصی دارد و سیترولین و اسید آمینه فوق‌العاده بالایی دارد که بدن آن را برای ساختن اسید آمینه‌های ضروری دیگر مثل آرژنین استفاده می‌کند که در چرخه اوره برای دفع آمونیاک بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین آنتی‌اکسیدان این میوه تابستانی به کاهش شدت آسم کمک می‌کند و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، امراض قلبی،‌ آرتریت روماتوئید و سرطان پرستات را کاهش می‌دهد.

هندوانه عاری از چربی است اما به تولید انرژی لازم بدن کمک می‌کند و از بدن در مقابل از بین رفتن ماکولا حفاظت می‌کند. در اوج گرمای تابستان هندوانه تشنگی را برطرف می‌کند و نوشیدنی بسیار خوبی برای گرفتن انرژی است و می‌تواند آب از دست رفته بدن را تامین کند در حالی که نوشیدنی‌های دیگر حاوی کافئین پر انرژیی هستند که می‌تواند به آسانی باعث کمبود آب بدن شوند

 منبع: تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان