علت ناباروري

 

علت ناباروري

 15 درصد زوج ها به طور طبيعي و بدون هيچ مشكلي دريك سال اول زندگي مشترك بارور نمي شوند.

 علت 40 درصد ناروري ها مردانه، 40درصد زنانه، 10 درصد هر دو جنس و 10 درصد نيز به عللي است كه هنوز درعلم پزشكي ناشناخته است.

  آمار جهاني نشان مي دهد 15 درصد زوج ها به طور طبيعي و بدون اينكه هيچ مشكلي داشته باشند دريك سال اول زندگي مشترك بارور نمي شوند. همچنين ناباروري در زوجين 40 درصد ناشي از ناباروري مردان، 40 درصد ناشي از ناباروري زنان، 10 درصد به دليل ناباروري هر دو و 10 درصد ديگر نيز ناباروري به دلائل نامشخص است.

 نهاينكه دلائل نامشخص باشد بلكه هنوز دليل آن از لحاظ پزشكي مشخص نشده است.

 درصد درمان ناباروري در ابتدا بسيار پايين بود به طوري كه تا 80 درصد از ناباروري ها درمان نمي شد اما هرچه به سمت جلو حركت كرديم از اين درصد كاسته شده و كم كم به اين نتيجه مي رسيم كه شايد حتي مشكل مولكولي نيز در ناباروري دخيل باشد.

 درمان ناباروري همكاري متخصصان مختلف را مي طلبد. مثلاً درمان ناباروري در مردان كه ممكن است ناشي از مشكلات هورموني، غدد و بيضه باشد در برخي موارد نيازمند درمان دارويي ناباروری است اما در برخي موارد كه دارو جوابگو نيست بايد تحت عمل جراحي قرار بگيرند.در دنيا درمان ناباروري در مردان برعهده متخصصان آندرولوژي است كه همان متخصصان مجاري ادراري هستند كه يك دوره تخصصي در زمينه ناباروري مردان مي گذرانند و حتي در برخي كشورها مانند آلمان متخصصان پوست اين دوره را گذرانده و ناباروري مردان را درمان مي كنند.

 مشكل ناباروري در مردان

 نداشتن اسپرم يا تعداد بسيار پايين آن علت اصلي ناباوري در مردان است كه پيدا شدن منشأ آن مشكل و زمانبراست چرا كه بيضه ها درسه ماهه دوم بارداري هنگامي كه فرد در شكم مادر خود دوره جنيني را طي مي كنند تشكيل مي شود و تا زمان بلوغ رشد و نمو مي كند.

 عوامل متعددي بركاركرد بيضه ها تأثير مي گذارد. داروهايي كه مادر در زمان بارداري مصرف مي كند يا بيماري هايي كه فرد قبل از بلوغ به آن دچار مي شود و از همه مهمتر عفونت هايي كه مردان درمجاري ادرار به آن مبتلا شده و درپي آن موجب بسته شدن لوله آنها مي شود از عوامل عمده اي هستند كه در ناباروري مردان تأثير مي گذارند.

 درحالت معمولي بالاي 5 درصد اسپرم ها درهر حال بايد شكل نرمال داشته باشد تا فرد بارور محسوب شود كه در افراد نابارور اين ميزان كمتر از يك درصد است. ما در ناباروري مردان دو مبحث داريم يكي بارور كردن و ديگري سرعت و زمان انتظار در تشكيل جنين در زنان كه درزوج هاي جوان و سالم معمولاً طي دو ماه اين امر اتفاق مي افتد.

 همچنين مشكلات ناشي از ناباروري مردان از مورفولوژي اسپرم (شكل اسپرم) يا (حركت اسپرم) مي باشد.

 درهر مرتبه300ميليون اسپرم وجود دارد كه 300 عدد آن به سمت تحمك حركت مي كنند و در نهايت فقط يك اسپرم به تخمك مي رسد و بقيه طي فزايندي حذف مي شوند. حتي از نظر مولكولي هم ممكن است كوچكترين مشكلي اسپرم را حذف كند.

 نكته جالب اينجاست كه دربرخي موارد كه تخمك هنوز آزاد نشده اسپرم در ابتداي لوله رحم مي چسبد و منتظر مي ماند و به محض آزاد شدن تخمك با سيگنالي كه از تخمك مي گيرد با سرعت بسيار زياد به سمت تخمك حركت مي كند. اسپرم حتي 2روز يا بيشتر با قدرت باروري مي تواند در رحم زنده بماند.

 

منبع: بیتوته

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان