اثر بزرگی پروستات بر سکس و روابط جنسی

اثر بزرگی پروستات بر سکس و روابط جنسی

غده پروستات در مردان مسن‌تر، نسبت به مردان جوان‌، بزرگ‌تر است؛ زیرا غده پروستات با افزایش سن مردان رشد می‌نماید. علاوه بر عامل بالا رفتن سن، ابتلا به بعضی از بیماری‌ها مانند پروستاتیت نیز می‌تواند باعث بزرگ شدن غده پروستات گردد. بزرگ شدن پروستات ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در فعالیت جنسی مردان شود. یکی از عوارض نامطلوب بزرگ شدن پروستات، ایجاد اختلال نعوظ است. در این مقاله با عوارض جانبی بزرگ‌ شدن پروستات، اثر بزرگی پروستات بر سکس و روابط جنسی و نحوه درمان آن آشنا خواهید شد.

اثرات بزرگ شدن پروستات بر عملکرد جنسی مردان


اثرات بزرگ شدن پروستات بر عملکرد جنسی مردان

بزرگ شدن پروستات مستقیماً بر روی ادرار کردن مردان تأثیر می‌گذارد؛ به علاوه مشکلات پروستات، ممکن است که برای مردان مشکلات جنسی ایجاد نماید. میزان بروز مشکلات جنسی، با توجه به وضعیت پروستات فرد، متفاوت است. بعضی از عوارض جانبی رایج‌ مؤثر بر فعالیت جنسی عبارتند از:

 • اختلال در نعوظ (ED)
 • کاهش رضایت جنسی
 • ناتوانی در حفظ نعوظ
 • کاهش میل جنسی

همچنین این شرایط، ممکن است با توجه به موارد زیر متفاوت باشند:

 • سن
 • خواص ژنتیکی
 • اضطراب

ارتباط بین بزرگ شدن پروستات و ایجاد اختلال در نعوظ


بزرگ شدن پروستات و ایجاد اختلال در نعوظ، بیماری‌های جداگانه‌ای هستند که به هم مرتبط می‌باشند. اختلال در نعوظ، معمولاً به این معنی است که مرد قادر به رسیدن به حالت نعوظ و یا ماندن در آن حالت  نیست.

اگرچه اختلال در نعوظ ممکن است ناشی از مشکلات سلامتی متفاوتی، مانند بیماری قلبی، دیابت، کم شدن سطح تستوسترون و یا مسائل روانی باشد؛ بزرگ شدن پروستات می‌تواند این اختلال را شدیدتر نماید.

بعضی از داروهای مورد استفاده برای درمان بزرگ شدن پروستات، می‌توانند باعث ایجاد اختلال در نعوظ شوند؛ با این حال، برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان اختلال نعوظ، می‌توانند به بهبود علائم بزرگی پروستات کمک کنند.

اگرچه، اثبات نشده است که هیچ یک از داروهای تجویز شده برای اختلالات نعوظ، در درمان بزرگی پروستات مؤثر است، اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد؛ در مردانی که از داروهای درمان اختلال نعوظ استفاده می‌کنند؛ ممکن است علائم بزرگ شدن پروستات در آن‌‌ها کاهش یابد.

مصرف تعدادی از داروهای درمان اختلالات نعوظ، که در درمان بزرگی پروستات موفقیت آمیز بوده‌اند عبارتند از:

 • واردنافیل (لویترا)
 • سیلدنافیل (ویاگرا)
 • تادالافیل (سیالیس)

مثلاً یکی از مطالعات  نشان داده‌ است؛ مردانی که 10 میلی گرم واردنافیل را دو بار در روز به مدت 8 هفته مصرف کرده‌اند، در مقایسه با گروه مشابهی که  شبه دارو مصرف نموده‌اند؛ بهبود قابل توجهی در عوارض بزرگی پروستات داشته‌اند.

بر اساس یکی دیگر از مطالعات، پزشکان دریافتند؛ مردانی که روزانه تا 5 میلی گرم تادالافیل مصرف می‌کنند، بهبود قابل توجهی در علائم اختلال عملکرد پروستات و نعوظ خود مشاهده کرده‌اند.

با این حال، قبل از مصرف داروهای اختلال نعوظ، برای درمان علائم بزرگی پروستات، با پزشک مشورت کنید. داروهای درمان کننده اختلال نعوظ، دارای عوارض جانبی بالقوه‌ای هستند که ممکن است، مصرف این داروها را برای بعضی از مردان، به ویژه آنهایی که سابقه شرایط زیر را دارند، خطرناک کند:

 • سكته مغزی
 •  آنژین ناپایدار
 • حمله قلبی
 • فشار خون بالای کنترل نشده

چه زمانی باید به پزشک برای درمان بزرگی پروستات مراجعه کرد؟


چه زمانی باید به پزشک برای درمان پروستات مراجعه کرد

پزشکان توصیه می‌کنند که مردانی با شرایط زیر، به طور منظم و پس از گفتگو در مورد خطرات و فواید آن با پزشک، غربالگری پروستات خود را انجام دهند:

 • افراد بالای ۵۰ سال با میانگین خطر ابتلا به بیماری سرطان پروستات
 • افراد بالای ۴۵ سال با احتمال خطر متوسط
 • افراد بالای ۴۰ سال با ریسک خطر بالا

غربالگری منظم پروستات، می‌تواند به رد کردن احتمال ابتلا به سرطان پس از مشاهده علائم در یک فرد، کمک نماید. همچنین می‌تواند احتمال ایجاد اختلالات نعوظ را کاهش دهد. به طورکلی، در صورت مشاهده هر گونه علامت بزرگی پروستات، مرد باید به دنبال انجام مراقبت‌های پزشکی باشد.

درمان های بزرگی پروستات و اثرات جانبی جنسی آنها


چندین گزینه درمانی وجود دارد که ممکن است به کاهش شدت علائم بزرگ شدن پروستات کمک نماید. مردی که علائم این بیماری را در خود مشاهده می‌کند، باید گزینه‌های موجود را با پزشک خود بررسی نماید. درمان‌ها ممکن است شامل: داروها، گزینه‌های جراحی، درمان‌های خانگی یا تغییر در سبک زندگی باشد.

داروها

برخی از داروهای موجود برای درمان بزرگی پروستات عبارتند از:

 • دوکسازوسین
 • ترازوسین فیناستراید
 • دوتاستراید
 • دوتاستراید-تامسولوسین

با این حال، مصرف این داروها می‌تواند منجر به بروز عوارض جنسی گردد.

عوارض جنسی‌ ناشی از مصرف داروهای بزرگی پروستات

بعضی از داروهایی که برای درمان بزرگی پروستات استفاده می‌گردند؛ می‌توانند در حفظ حالت نعوظ مشکل ایجاد کنند. مردانی که از آلفا بلوکرها مانند دوکسازوسین (کاردورا) و ترازوسین (هیترین) استفاده می‌کنند؛ ممکن است دچار کاهش انزال شوند. این به آن دلیل است که آلفا بلوکرها، سلول‌های عضلانی مثانه و پروستات را شل می‌‌کنند.

مهارکننده‌های آلفا ردوکتاز نیز ممکن است باعث ایجاد اختلال‌ در نعوظ شوند. علاوه بر این، کاهش میل جنسی نیز، یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی مهارکننده‌های آلفا ردوکتاز، دوتاستراید و فیناستراید است.

تقریباً ۳ درصد از مردانی که دوتاستراید (آوودارت) مصرف می‌نمودند، کاهش میل جنسی را در شش ماه اول پس از مصرف گزارش کرده‌اند. حدود ۶.۴ درصد از افرادی که فیناستراید (پروسکار) مصرف می‌کنند، این را در سال اول تجربه کرده‌اند. تقریباً ۴.۵ درصد از مردانی که دوتاستراید تامسولوسین (Jalyn) مصرف می‌نمودند، کاهش میل جنسی را در شش ماه اول پس از مصرف گزارش کرده‌اند.

در مردانی که این دار‌وها را مصرف می‌کنند؛ ممکن است باعث کم شدن تعداد اسپرم‌ها، حجم کمتر اسپرم‌ها و کم تحرکی اسپرم‌ها شود. البته این عوارض جانبی، معمولاً با ادامه مصرف داروها، کاهش می‌یابند.

گزینه های جراحی

جراحی پروستات

اگر استفاده از داروها، علائم را کاهش ندهد، پزشک ممکن است جراحی را توصیه نماید. گزینه‌های جراحی عبارتند از:

 • TURP ( برداشتن پروستات از طریق مجرای ادرار)، که در آن مقداری از بافت پروستات برداشته می‌شود.
 • TUIP (برش پروستات از طریق مجرای ادراری)، که در آن شیا‌رهایی در پروستات ایجاد می‌گردد.
 • TUMT (گرمادرمانی ریز موج مغناطیسی از طریق مجرای ادرار)، که در آن امواج مغناطیسی، بافت اضافی پروستات را از بین می‌برند.
 • لیفت مجرای ادراری پروستات، به طوری که بافت بزرگ شده پروستات، از کنار مجرای ادرار دور می‌شود.

روش TURP یک روش درمانی تأیید شده، برای معالجه بزرگ شدن پروستات است، اما تهاجمی ترین گزینه است. در مقایسه با سایر روش‌های درمانی، TURP عوارض جانبی جنسی بیشتری مانند اختلال در نعوظ و مشکلات انزال را به دنبال دارد.

مشکلات پس از جراحی درمان بزرگی پروستات

مردانی که عمل جراحی بزرگی پروستات را انجام داده‌اند، اغلب پس از جراحی، عوارض جانبی جنسی آن را تجربه می‌کنند.

مردانی که تحت عمل جراحی TURP قرار گرفته‌اند، انزال خشک را نیز گزارش کرده‌اند، به این معنی که منی در حین ارگاسم به جای خارج شدن از آلت تناسلی، وارد مثانه می‌شود.

بین ۵۰ تا ۷۵ درصد از مردانی که این عمل را انجام داده ‌اند انزال رتروگراد(معکوس) را پس از جراحی داشته‌اند؛ یعنی، منی آزاد شده در طول ارگاسم به جای خروج از آلت تناسلی وارد مثانه می‌شود. انزال رتروگراد گاهی اوقات ارگاسم خشک نامیده می‌شود. این عارضه، خطرناک نیست؛ اما می‌تواند بر روی باروری مردان تأثیر منفی بگذارد.

بعضی از مردانی که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند، نیز اختلالات نعوظ را تجربه می‌نمایند. این یک عارضه جانبی رایج در جراحی‌ پروستات نیست، اما در ۵ تا ۱۰ درصد از مردان رخ می‌دهد.

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی برای درمان پروستات

ایجاد تغییرات در سبک زندگی می‌تواند علائم بزرگی پروستات را کاهش دهد. این تغییرات شامل:

 • کاهش مصرف الکل، شیرین کننده‌ها و نوشابه گازدار.
 • اجتناب از نوشیدن الکل در عصر و قبل از خواب.
 • بررسی اینکه آیا داروها به علائم کمک می‌کنند یا خیر.
 • حفظ یک وزن مناسب.
 • انجام ورزش منظم می‌تواند به بهبود سلامت قلب و عروق و جریان خون کمک نماید. بعضی تمرینات از جمله تمرینات کگل‌ به طور خاص می‌تواند علائم مرتبط با بزرگ شدن پروستات را بهبود بخشد.

جمع بندی


بسیاری از مردان با افزایش سن دچار بزرگی پروستات می‌شوند، زیرا رشد غده در طول زندگی آنها متوقف نمی‌شود. با افزایش سن، مردان باید به طور منظم غربالگری پروستات را برای بررسی احتمال‌ سرطان پروستات انجام دهند. داروها، تغییر در شیوه زندگی و گزینه‌های جراحی، برای کمک به کاهش اثرات بزرگ شدن پروستات در دسترس هستند. با درمان مناسب، مردان معمولاً می‌توانند زندگی جنسی عادی داشته باشند.

سؤالات متداول


چگونه پروستات بزرگ شده بر عملکرد جنسی تأثیر می‌گذارد؟

بزرگ شدن پروستات اغلب منجر به ایجاد اختلال در عملکرد جنسی، از جمله اختلالات نعوظ (ED) و مشکلات انزال، می‌گردد. تمایل به برقراری رابطه جنسی، با بزرگ شدن پروستات، کاهش می‌یابد.

چگونه بزرگ شدن پروستات باعث اختلالات نعوظ می‌شود؟

کاهش جریان خون، معمولاً به این دلیل که عروقی که به آلت تناسلی خون می‌رسانند باریک شده‌اند، اغلب علت اختلال نعوظ (ED) در مردان مسن است.

آیا بزرگ شدن پروستات می‌تواند مانع از انزال در مردان شود؟

بزرگ شدن پروستات توانایی انزال را مختل نمی‌کند. با این حال، بعضی از درمان‌های مورد استفاده برای مدیریت علائم مرتبط با مشکل ادرار در این بیماری، ممکن است باعث اختلال در نحوه انزال شوند. در ابتدا، درمان بزرگی پروستات با داروها، از جمله قرص‌ها: فلومکس، فیناستراید، دوتاستراید، پروسکار، آوودارت و غیره شروع می‌شود.

آیا اگر پروستات بزرگ شده دارید می‌توانید (ویاگرا) مصرف کنید؟

در صورت بزرگ شدن پروستات، مصرف ویاگرا یا سایر داروهای رفع اختلالات نعوظ، ضرری ندارد. در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که مصرف داروهای اختلال نعوظ، می‌توانند علائم بزرگی پروستات را کاهش دهد.

آیا فلوماکس به اختلال نعوظ کمک می‌کند؟

کپسول تامسولوسین HCl، در بیماران مبتلا به بزرگی پروستات، بهبود قابل توجهی را در عملکرد نعوظ، افزایش میل جنسی و احساس رضایت از رابطه جنسی را نشان داده است.

ارتباط بین پروستاتیت و بزرگی پروستات چیست؟

پروستاتیت تورم و التهاب غده پروستات است. این بیماری یکی از علل بزرگی پروستات است. اگر بیماری پروستاتیت دارید، و پروستات شما بزرگ شده است؛ نیازی نیست که از رابطه جنسی اجتناب نمائید. معمولاً، داشتن رابطه جنسی، باعث بدتر شدن پروستات بزرگ مرتبط با پروستاتیت نمی‌شود. اما بعضی از مردانی که در اثر پروستاتیت، پروستات‌ آن‌ها بزرگ شده‌ است؛ انزال دردناک دارند؛ و این امر می‌تواند لذت جنسی را مختل نماید.

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان