آدنوكارسينوم پروستات

[sbu_post_image]

آدنوكارسينوم پروستات

سرطان پروستات چيست؟

سرطان پروستات يك تومور بدخيم است كه در غده پروستات ايجاد مي شود. سرطان پروستات يكي از شايع ترين سرطان ها در مردان است.

اين سرطان تا اندازه اي از انواع ديگر سرطان متفاوت است ، بسياري از تومورهاي تشخيص داده شده به پروستات محدود مي مانند وگاهي سرطان پروستات پيشرفته نيز مي تواند به خوبي درمان شود و فرد بيمار سال ها زندگي سالمي داشته باشد.

آدنوكارسينوم پروستات

آدنوكارسينوم نوعي سرطان است. 95% سرطان ها ي پروستات از نوع آدنوكارسينوم مي باشند.

آرنوکارسینوم پروستات یا همان سرطان پروستات، مثل همه سرطان‌های دیگر بزرگ شدن و تکثیر بی‌رویه و خارج از کنترل سلول‌های پروستات است. این سلول‌ها در داخل غده تکثیر و از کپسول خارج می‌شوند بافت چربی و پیوندی اطراف پروستات را آلوده می‌کنند و به سمینال وزیکول (یکی از اجزای سیستم تولید‌مثل در بیضه) می‌روند. این سلول‌ها با تکثیر زیاد حتی می‌توانند به بقیه جاهای بدن هم دست‌اندازی کنند. اولین جا معمولاً استخوان است و بعد کبد و ریه و دیگر نقاط بدن. سلول‌های سرطانی از طریق خون گسترش می‌یابند.
شیوع آرنوکارسینوم پروستات در بین سیاهپوستان، نژاد اروپای جنوبی و آسیای غربی‌ها بیشتر است، ولی در بین بومیان آمریکایی و نژاد آسیای شرقی، بیماری بسیار نادری است. احتمال ابتلا به آرنوکارسینوم پروستات با افزایش سن، افزایش می‌یابد. به طوری‌که تا قبل از سن 45 سالگی ابتلا به آرنوکارسینوم پروستات بسیار بعید است. ولی با افزایش سن به دهه پنجاه، 30 درصد مردان و در دهه هفتاد عمر، بین 60 تا 80 درصد مردان به آرنوکارسینوم پروستات مبتلا می‌شوند‌ (دانشمندان کشورهای مختلف با کالبد‌شکافی مردانی که به دلایل مختلف مرده بودند، به این اعداد دست یافتند). گفته می‌شود تقریباً 100 درصد مردانی که عمر طولانی دارند، به BPH مبتلا می‌شوند و از این تعداد نیز یک‌ششم سرطان پروستات می‌گیرند. در سال 2004 فقط در کشور آمریکا 231 هزار مورد جدید ابتلا به سرطان گزارش شد و 30 هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان باختند. با کمی توجه به این عددها می‌توانید اهمیت این بیماری را دریابید.

علت سرطان پروستات

براساس تحقيقات عوامل خطري وجود دارند كه مي توانند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزايش دهد. اين عوامل عبارتند از:

سن:

با بالا رفتن سن در مردان، خطر ابتلا به سرطان پروستات نيز افزايش مي يابد.

سابقه خانوادگي:

ژن هاي معيني كه از والدين به شما به ارث رسيده اند ممكن است برروي ميزان ابتلا به سرطان پروستات تاثير بگذارند.در حال حاضر هيچ ژني كه بطور قطعي خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزايش يا كاهش دهد شناخته نشده است.با اين حال مردي كه پدر،برادر و يا پسر او سرطان پروستات داشته اند دو تا سه برابر بيشتر در معرض خطر ابتلا است. مهم‌ترین عامل ابتلای سرطان پروستات، وراثت است. وجود یک مورد ابتلا در یکی از بستگان درجه یک، خطر ابتلا را افزایش می‌دهد. مردانی که پدر یا برادرشان مبتلا به سرطان پروستات باشند، دو برابر افراد عادی در معرض خطرند. مطالعه روی دوقلوها نشان داده است که 40 درصد خطر ابتلا به سرطان پروستات مربوط به وراثت است. اگرچه یک ژن خاص به عنوان عامل سرطان مشخص نشده، ولی ژن‌های زیادی به عنوان عوامل مؤثر در این قضیه دست دارند. بعضی مطالعات نشان داده‌اند 2 ژن BRCA یک و دو که در خانم‌ها مسؤول به وجود آمدن سرطان تخمدان و پستان هستند، در آقایان ممکن است عامل سرطان پروستات باشند.

نژاد:

سرطان پروستات در بعضي از نژادها و گروه هاي قومي شايع تر است اما متخصصان دليل آن را نمي دانند.

رژيم غذايي و سرطان پروستات:

هيچ تحقيقي بطور قطع نشان نداده است كه رژيم غذايي و تغذيه مي توانند بطور مستقيم بر پيدايش سرطان پروستات تاثير بگذارند. اما تحقيقات بسياري نشان مي دهند كه ممكن است ارتباطي وجود داشته باشد. هنوز اطلاعات كافي وجود ندارد تا بتوان در مورد نقش رژيم غذايي در سرطان پروستات توصيه مناسبي داد ، اما کسانی که ویتامین E (که در سبزیجات خصوصاً آن‌هایی‌که برگ‌های سبز زیادی دارند، یافت می شود)، لیکوپن(که در سیب‌زمینی است)، اسید چرب امگا-3 و ماده معدنی سلنیوم، کم‌ مصرف می‌کنند بیشتر هم از سایرین احتمال ابتلا به سرطان را دارند. کاهش ویتامین D بدن هم می‌تواند احتمال سرطانی‌شدن پروستات را افزایش دهد.  موارد زير مي تواند مفيد باشد:

رژيم پرچرب:

مخصوصاً چربي حيواني ، مي تواند باعث افزايش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود. در حقيقت بسياري از پزشكان بر اين باورند كه رژيم كم چرب مي تواند منجر به كاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود.

رژيم گياهي ، ميوه جات و حبوبات (لوبيا ، نخود) مي تواند باعث كاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات شود یا حتی درمان سرطان پروستات شود .مشخص نيست كه كدام ماده غذايي مستقيماً تاثير گذار است.

ليكوپن موجود در گوجه فرنگي و ديگر سبزيجات مي تواند رشد سرطان را كند يا متوقف كند در هر صورت ، چنين رژيمي مضر نيست و مي تواند باعث كاهش بيماريهاي قلبي و فشار خون شود.

دو ماده سلنيوم و ويتامين E جهت بررسي اينكه آيا قادر به كاهش خطر سرطان پروستات هستند مورد آزمايش قرار گرفتند. اما در يك كارآزمايي باليني محققين دريافتند كه مكمل هاي سلنيوم و ويتامين E كه به صورت جداگانه يا با هم به مدت 5 سال استفاده شده ، نه تنها مانع مبتلا شدن به سرطان پروستات نمي شوند. بلكه در بعضي مردان مضر بوده اند. قبل از استفاده از مكمل هاي سلنيوم و ويتامين E براي جلوگيري از سرطان پروستات بايد با پزشك مشورت شود.

سیگار کشیدن

جدا از عوامل فوق، بعضی فاکتورهای دیگر هم در ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری مؤثرند.

مواجهه با بعضی فلزات سنگین مثل کادمیوم، اورانیوم و…
ورزش نکردن، زندگی تنبل‌وار!
آقایانی که اسیدلینولئیک خونشان بالااست، بیشتر مبتلا می‌شوند.

بعضی داروها و اقدامات پزشکی هم بر سرطان پروستات تأثیر دارند. به عنوان مثال، مصرف روزانه داروهای ضد التهابی مثل آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن و همچنین استفاده مرتب از داروهای پایین‌آورنده چربی خون، مثل استاتین‌ها که برای بیماران قلبی تجویز می‌شود، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. از طرفی بعضی اقدامات پزشکی مثل وازکتومی یا بیماری‌هایی مثل عفونت یا التهاب پروستات و علی‌الخصوص بیماری‌های عفونی پروستات که از طریق جنسی منتقل می‌شوند (سوزاک، کلامیدیا و سیفیلس) خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند و بالاخره چاقی و سطح بالای هورمون مردانه تستوسترون در خون نیز می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را بالا ببرد.
گفته می‌شود رابطه جنسی منظم و سالم در کاهش خطر ابتلا، نقش مؤثری دارد.
متاسفانه تصور عمومی بر این است که بیماری سرطان پروستات بیماری بدی است. در بعضی فرهنگ‌ها آن‌ ‌را مشابه بیماری‌های منتقله جنسی می‌دانند، در حالی‌که با توجه به مطالب فوق می‌توان نتیجه گرفت که عوامل بسیاری در به وجود آمدن این بیماری دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها وراثت است و عفونت‌های جنسی پروستات سهم کمی را بر عهده دارند.

علائم سرطان پروستات

علائم سرطان پروستات در افراد مختلف ، متفاوت است. بعضي مردان هيچ نشانه اي ندارند. بعضي از علائم سرطان پروستات عبارتند از:

سختي در شروع ادرار

جريان ضعيف يا منقطع ادرار

اشكال در تخليه كامل مثانه

تكرر ادرار مخصوصاً شب هنگام

درد در هنگام ادرار کردن يا سوزش در هنگام دفع ادرار

خون در ادرار

احساس درد در باسن ، پشت يا لگن خاصره كه از بين نمي رود.

انزال دردناك

هماتواسپرمي (خون در مايع مني)

اگر علائمي داريد كه شما را نگران مي كند ، فوراً به دكتر اورولوژی مراجعه كنيد. به ياد داشته باشيد كه اين علائم ممكن است ناشي از دلايل ديگري غير از سرطان پروستات نيز باشد.

منبع : razipath و ronasmed

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان