آرتریت روماتوئید و رابطه جنسی

[sbu_post_image]

درد آرتریت روماتوئید به معنی پایان صمیمیت جنسی نیست
روابط جنسی شما ( یا چیزی که وجود ندارد ) احتمالا در صدر لیست موضوع گفتگوهایتان در مورد آرتروز با پزشک نیست. حتی اگر مجموعه ای از موضوعات دیگری باشند که در باره آنها صحبت نشده باشد، از جمله عوارض جانبی داروها یتان ، سفتی و درد صبحگاهی ، و وعده داروی جدیدی که به تازه گی در مورد آن مطالعه کرده اید، صحبت کردن در مورد رابطه جنسی می تواند تنها یک شرم ساده باشد.
اما واقعیت این است که، یکی از هر سه نفر مبتلا به ارتریت روماتوئید می گوید که آرتریت روماتوئید، تاثیر قابل ملاحظه در رفتار جنسی اش داشته است. و یکی از هر 10 نفر مبتلا به ارتریت روماتوئید، می گوید که در ارتباط با رابطه جنسی سوالی نکنید.
در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید، دلیل اینکه اغلب از رابطه جنسی اجتناب میکنند این است که، آنهائیکه درد مفاصل مرتبط با بیماری خود-ایمنی دارند، نسبت به آنهائیکه خستگی مفرط و مشکل تحرک دارند، رابطه جنسی کمتری دارند. این یافته ها، از پژوهشی در سال 2006 در هفتمین کنگره سالانه روماتولوژی اروپا در آمستردام هلند ارائه شده است.
یک پزشک می گوید:خبر خوشی که مربوط به مشغولیت جنسی باشد، ذهن شما را از هر چیزی دور خواهد کرد، از جمله آرتروز. او همچنین میگوید “شواهد علمی وجود دارد که وقتی به اورگاسم میرسید( اوج لذت جنسی )، در بدن شما چیزی شبیه مرفین آزاد میشود، یک ماده شیمیایی که موجب میشود احساس خوبی داشته باشید و درد را نادیده بگیرید. رابطه جنسی بهترین نسخه برای سلامتی است.
هنگامی که شما یک بیماری مزمن دارید، از جمله آرتروز، بهبود نوع تفکر و احساس در مورد ارتباط شما، می تواند تاثیر بزرگی بر روی نحوه احساس جنسی شما داشته باشد. که به نوبه خود ، می تواند عملکرد جنسی شما را بهبود ببخشد. او می گوید، این کار بر روی بخشی از رابطه عاطفی شما می پردازد.
بیشتر از درد و خستگی، آرتروز وجود دارد. این بیماری بسیار شایع است.
علاوه بر این ، افراد مبتلا به آرتروز می توانند یک خیال پردازی بدی از تغییر شکل پیدا کردن مفاصل خود و یا عوارض جانبی داروهائی که مصرف میکنند، داشته باشند. به عنوان مثال ، استروئیدها میتواند موجب افزایش وزن و تورم صورت شوند. و متوتروکسات می تواند موجب ریزش مو شود.
ایجاد ارتباط عاطفی می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری و به نوبه خود، احساس مطلوبتری داشته باشید.

در آرتروز، مردم، اغلب خشکترین احساس را هنگام صبح دارند. در نتیجه، رابطه جنسی ممکن است در انتهای روز نشاط آورتر باشد. اما بعضی از افراد ممکن است که در پایان روز آن درد را داشته باشند، که می تواند رابطه جنسی نامطلوبی در وقت خواب باشد.
شما نیاز به توسعه کار تیمی و هماهنگی با شریک زندگی خود دارید. برخی از افراد مبتلا به آرتروز ممکن است به یک چیزی که بسرعت انجام شود و یا به رابطه جنسی در هنگام روز بجای شب، راغبتر باشند. و یکبار دیگر ، او به اهمیت ارتباط احساسی اشاره میکند. او میگوید یک ارتباط خوب عاطفی، موجب ارتباط بهتر ، سازش بیشتر، و کار تیمی بیشتری میشود.
اگر مطمئن نیستید که دردتان کی بروز و یا کاهش پیدا میکند، باید آن را پیگیری و شناسائی کنید که چه هنگام در پایین ترین و بالاترین سطح خود قرار میگیرد. او می گوید وقتی یک الگو برای درد مفاصل خود ایجاد کرده باشید، می توانید با شریک زندگی خود برای بهره مند شدن از این تفاهم، تیمی تشکیل بدهید.

Cadell می گوید، به یاد داشته باشید: صمیمی بودن لزوما رابطه جنسی نیست. تنفس هماهنگ، چشمان خیره، درآغوش گرفتن، و بوسیدن نیز در لیست صمیمیت قرار دارند. او می گوید، این احساس لمس کردن، بزرگترین علاج است. خیلی از افراد مبتلا به آرتروز، ماساژ دریافت نمی کنند، چرا که احساس ناراحتی میکنند. اما می شود توسط شریک زندگی خود این کار را انجام داد، آنهائی که عاشقند و عشق می ورزند، میتوانند درمان کنند.
وقتی که آرتروز دارید از وسایلی که در روابط جنسی بکار گرفته میشود استفاده کنید، از جمله تشک یا بالش مخصوص که برای این کار طراحی شده است، وسایل فوق العاده ای هستند که از فشار بر روی مناطق آسیب دیده جلوگیری میکند.
قرار گرفتن در حالتهای مختلف، راه دیگری است برای بهبود بخشیدن به روابط جنسی، حالتهای مختلف روابط جنسی، بستگی دارد به ناحیه ای از بدن که آرتروز دارد.
مشکلات این کار با آزمون و خطا بر طرف میشود. حالتهای خاصی وجود دارد که ممکن است ناراحت کننده باشند. اما ممکن است برای دیگران بسیار رضایت بخش باشد.

درمان زود هنگام و بعد تهاجمی می تواند تقریبا نیمی از افراد مبتلا به این بیماری را با تخفیف بحرکت درآورد، برگمن میگوید این روش درمان به این معنی است که سوالات در مورد رابطه جنسی ممکن است هرگز پیش نیاید.

منبع: ایران سلامت

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان