الكترواجاكولاسيون

[sbu_post_image]

الكترواجاكولاسيون

بررسي ‌آستنواسپرمي‌ در اسپرم‌هاي‌ به‌دست‌ آمده‌ به‌ روش‌ الكترواجاكولاسيون‌ در جانبازان‌ نخاعي‌

اكثر آسيب‌ ديدگان‌ نخاعي‌ نياز به‌ روش‌هاي‌ كمكي‌ براي‌ انزال‌ دارند كه‌ يكي‌ از اين‌ روش‌ها، الكترواجاكولاسيون‌ است‌، ولي‌ متاسفانه‌ علي‌ رغم‌ حجم‌ و تعداد كافي‌ اسپرم‌ به ‌دست‌ آمده‌، اختلال‌ در كيفيت‌ اسپرم‌ وجود دارد. در اين‌ مطالعه‌، يكي‌ از اختلالات‌ كيفي‌ كه‌ مشكل‌ حركتي‌ اسپرم‌ است‌ مورد بررسي‌ قرار مي ‌گيرد. در اين‌ مطالعه‌، نتايج‌ آزمايش‌ اسپرموگرام‌ 173 جانباز نخاعي‌ كه‌ طي‌ سال ‌هاي‌ 1372-77 به‌ مركز ناباروري‌ كوثر تهران‌ مراجعه‌ كرده ‌اند از نظ‌ر اختلال‌ حركتي‌ مورد بررسي‌ قرار گرفته‌ است‌. درصد اسپرم‌ هاي‌ متحرك‌ و همچنين‌ حركت‌ مناسب‌ اسپرم‌ (درجه‌ بالاي‌ حركت‌) در اسپرم‌ به دست‌ آمده‌ به ‌وسيله‌ روش‌ الكترواجاكولاسيون‌، كم ‌تر از اسپرم‌ افراد ط‌بيعي‌ بود. اسپرم‌ به ‌دست‌ آمده‌ به ‌وسيله‌ روش‌ هاي‌ كمكي‌ در آسيب‌ ديدگان‌ نخاعي‌ حركت‌ مناسبي‌ نداشته‌ و اين‌ اختلال‌ مي ‌تواند يكي‌ از علل‌ كاهش‌ موفقيت در حاملگي‌ باشد كه‌ بايد علت‌ ايجاد اين‌ اختلال‌ در مط‌العات‌ ديگر مورد بررسي‌ قرار گيرد


دستگاه الكترواجاكولاتور (electroejacuator) توسط محققين دانشگاه علوم پزشكي تهران اختراع و به ثبت رسيد.


روش الكترواجاكولاسيون تا به حال در انسان و حيوانات ديگر از جمله ميمون، خرگوش، موش سوري و موش صحرايي و … به كار رفته است. دستگاهي كه طراحي شده است به نام ” دستگاه الكترواجاكولاتور جهت استفاده در موش صحرايي” مي باشد كه جهت گرفتن نمونه مني و اسپرم در موش صحرايي كاربرد دارد.
در دانشگاه هاي علوم پزشكي و پژوهشكده هاي وابسته به آنها، تحقيقات روي حيوان آزمايش مي شود و حيواني كه از نظر ساختار و عملكرد بدن بسيار به بدن انسان شبيه است و كار كردن با آن آسان بوده و از نظر اقتصادي نيز مقرون به صرفه نيز مي باشد، موش صحرايي (rat) مي باشد. افرادي كه در زمينه فعاليت غدد و هورمونهاي جنسي و باروري و ناباروري جنس مذكر كار مي كنند نيز بيشتر از اين حيوان استفاده مي كنند و از مهمترين فاكتور هايي كه ناگزير به انجام آن هستند، بررسي خصوصيات سلول اسپرم از جمله شكل، تعداد، زنده يا مرده بودن و … را مي باشد و براي اين كار بايد نمونه اسپرم و حيوان را به نحوي داشته باشند تا بتوانند نتايج كار خود را روي آن بررسي نماييد. روشي كه هم اكنون جهت گرفتن نمونه اسپرم انجام مشود، كشتن حيوان است به نحوي كه حيوان بعد از مداخله كشته شده و بعد از در آوردن بيضه، نمونه اسپرم از لوله خروجي بيضه گرفته مي شود.
توجه به اصل اخلاق پزشكي در تحقيقات را يكي از اهداف اختراع اين دستگاه است با استفاده از اين دستگاه بدون اينكه حيوان كشته شود، فقط با يك بيهوشي خفيف، با اين دستگاه به شيوه الكترواجاكولاسيون نمونه اسپرم از حيوان گرفته مي شود و حيوان مي تواند به حيات خود ادامه داده و بعد از دوره ريكاوري مجدداً با همين شيوه نمونه بعدي از همان حيوان گرفته شود. وي همچنين درخصوص مزاياي ديگر اين دستگاه و استفاده از اين شيوه نمونه گيري گفت، در اين روش ميتوان روي يك حيوان چندين بار مداخله انجام داد و هر بار تاثير هريك را روي خصوصيات سلول اسپرم جنس نر را بررسي كرد كه در روش فعلي، كه بعد از اولين مداخله جهت گرفتن نمونه اسپرم حيوان بايد كشته شود، اين عمل ميسر نمي باشد . از ديگر مزاياي اين دستگاه اين است كه آمار تلفات حيوان ها هم كمتر خواهد شد بدين صورت كه يك حيوان چندين بار مي تواند مورد مداخلات مختلف قرار گرفته و نمونه بدهد، در حاليكه باروش فعلي بعد از هر مداخله حيوان بايد كشته شود در نتيجه اولاً نمي توان تاثير مداخله هاي بعد از دادن اولين نمونه را بررسي كرد ثانياً براي هر مداخله يك حيوان بايد كشته شود كه اين روش در مقايسه باروشي كه ما توصيه مي كنيم از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيست و با توچه به اهميت توجه به شعار سالجاري (اصلاح الگوي مصرف و صرفه جويي) اين اختراع مي تواند گامي كوچك براي صرفه جويي اقتصادي باشد.
اين دستگاه شامل يك سيگنال ژنراتور مي باشد كه با برق شهر (220 ولت) كار مي كند و خروجي آن از صفر تا 30 ولت مي باشد كه مشخصه اين امواج سينوسي بودن آن مي باشد. در مسير جريان خروجي يك ولت متر تعبيه شده كه ولتاژ امواج خروجي را نشان مي دهد اين دستگاه همچنين داراي يك پروپ (prpbe) مي باشد كه امواج خروجي به آن ختم مي شود و اين پروپ وارد (rectum) موش صحرايي مي شود.
ايمان حلوايي همچنين با ذكر تفاوتهاي اين دستگاه با نمونه هاي خارجي گفت، اين دستگاه هم از نظر اندازه و هم از نظر روش كار با نمونه خارجي متفاوت است و تنها نمونه خارجي اين دستگاه تحت اختيار يك شركت آمريكايي است كه اولاً به دليل مشكلات سياسي حاضر به فروش آن به ايران نيست ثانياً خريد آن ارز زيادي را از كشور خارج مي كند و اين اختراع كمك مي كند تا ما بتوانيم خود را در اين زمينه خود كفا و از خروج ارز از كشور جلوگيري كرده و پس از ورود اين دستگاه به توليد انبوه و فروش آن به كشورهاي ديگر، براي كشور درآمد زايي هم كرده باشيم. وي همچنين خاطر نشان با توجه به قيمت تمام شده تهيه اين دستگاه با نمونه خارجي، هزينه ان كمتر از يك سوم قيمت نمونه خارجي است و در صورت توليد انبوه مي تواند به درآمدزايي كمك نمايد.

منابع:  SID و دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان