post_image

زگیل ها یک نوع عفونت پوستی هستند که در نتیجه ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شوند. در این حالت ویروس با استفاده از یک نقص پوستی (همچون یک بریدگی) به بدن وارد شده و باعث ایجاد یک برآمدگی ناهموار بر روی سطح پوست می شود. در حقیقت زگیل ها نوعی تومور خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که امکان تشکیل آنها در نقاط مختلف بدن وجود دارد. به طور مثال زگیل کف پا، زگیل تناسلی و زگیل تخت جزء انواع زگیل های شایع هستند.

از آنجا که زگیل تناسلی توسط ویروس ایجاد شده و نه باکتری، با آنتی بیوتیکها نمی توان آن را معالجه کرد.

داروی عمومی آن یک مایع قهوه ای رنگ (به نام پودُفیلین) است که بر روی زگیلها مالیده شده و باید بعد از ۱ ساعت (و یا در صورت ایجاد سوزش، زودتر) شسته شود.

دیگر روشهای متداول درمان زگیل عبارتند از انجماد زگیلها یا مداوای با لیزر. در غالب موارد برای برطرف شدن و از بین بردن زگیل ها از چند روش درمان استفاده می شود.
روشهای درمان زگیل تناسلی ممکن است خوشایند نباشند، اما نباید دردناک باشند لذا در صورتی که درمان شما آزار می دهد آنرا با پزشک درمیان بگذارید.
در مدت درمان به توصیه های پزشک، پرستار یا مشاور درمانی درباره انجام آمیزش توجه کنید. هیچگاه سعی نکنید زگیلها و تبخال تناسلی را خودتان مداوا کنید.

در صورت باردار بودن یا هنگامی که می خواهید باردار شوید از آنجا که درمان با پودُفیلین ممکن است برای جنین در حال رشد مضر باشد، لازم است آن را با پزشکتان در میان بگذارید تا از روش درمانی دیگری استفاده کند.

هیچ یک از روشهای بصورت ۱۰۰% برطرف کننده زگیلها و پیشگیری کننده از برگشت آنها در همه بیماران نمی باشد .امکان عود زگیلهای تناسلی وجوددارد و در ۱۰ تا ۲۰% بیمارن بعد از یک دوره سه تا چهار ماهه مجددا دیده می شود.

کرایو تراپی در درمان زگیل تناسلی

روشی است که با استفاده از یک پروب آمیخته به نیتروژن مایع زگیها را منجمد می کنند، این روش در درمان و از بین بردن زگیل انتخابی است و در خط اول درمان قرار دارد زیرا جوابدهی در این روش بسیار عالی است و عوارض جانبی کمی دارد، ممکن است بیمار نیاز به چندین جلسه کرایو با سرما درمانی داشته باشد .البته احتمال عود زگیل نیز وجود دارد وممکن است نیاز به مراجعه مجدد به پزشک باشد.

درمان زگیل تناسلی با لیزر

این روش برای زگیلهای تناسلی گسترده یا عودکننده استفاده می شود این روش به بی حسی موضعی ،منطقه ایی یا عمومی نیاز دارد .لیزر بصورت فیزیکی ضایعات حاوی ویروس  HPV را تخریب می کند.عوارض این روش شامل هزینه بالا ،افزایش زمان بهبودی ،ایجاد جای زخم وپخش شدن ذرات آلوده ویروس در هوا می باشد.

دست کم ۵% از زنان و مردانی که در سنین فعالیت جنسی هستند حداقل یکبار در طول عمرشان دچار زگیل تناسلی می گردند بعد از ابتلا به ویروس HPV  ممکن است یک تا سه ماه (در بعضی موارد بیشتر ) طول بکشد تا زگیل ظاهر شود .

منبع: دکتر عامری، دکتر ملکی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک