بيماري مولتي كيستيك کلیه

بيماري مولتي كيستيك
[sbu_post_image]

بيماري مولتي كيستيك کلیه

بهتر است در مورد انواع كيست هاي كليه و نكات لازم در اين مورد آشنا شويد.

كيست كليه عبارتست از تجمع و جمع شدن مايع ادرار در قسمتي از كليه و كيست كليه به چند دسته تقسيم مي شود.

يك نوع از كيست كليه ارثي بوده و به نام بيماري پلي كيستيك است كه در اين صورت دو كليه پر از كيست هاي زيادي مانند خوشه انگور مي شود در اين نوع كيست كليه در صورت وجود داشتن سابقه خانوادگي، بعد از سن بلوغ در فرد ظاهر مي شود كه لازم است افراديكه در خانواده سابقه اين نوع كيست را دارند ساليانه سونوگرافي و كنترل پزشك متخصص اورولوژی صورت گيرد و كليه پلي كيستيك در صورت درمان نشدن به موقع مي تواند به احتمال بسيار زياد سبب نارسايي كليه سپس دياليز و پيوند كليه شود. نوع ديگري از كيست کلیه نیز وجود دارد اين بيماري به نام مولتي كيستيك بوده كه مادرزادي است يعني وقتي نوزاد متولد مي‌شود در او وجود دارد در اين نوع كيست يك كليه سالم بوده اما مي‌تواند كليه ديگر را از كار بيندازد بنابراين در اين نوع كيست بايد پس از تولد و همان اوايل به دنيا ‌آمدن فرزند سونوگرافي و كنترل و درمان توسط پزشك متخصص صورت بگيرد.

كيست هاي ساده نوع ديگر از انواع كيست ها بوده كه به طور معمول پس از سن پنجاه سالگي در كليه پيش مي‌آيد كه مي تواند به صورت تكي يا چندتايي در كليه ايجاد شود و فعاليت كند اين نوع كيس به طور معمول نياز به درمان خاصي ندارد مگر اينكه باعث عفونت خونريزي كليه و يا فشار بر روي قسمتهاي فعال كليه ايجاد كند و يا در مواردي كه تغييرات سرطاني در كليه ايجاد كند كه البته ايجاد تغييرات سرطاني بسيار نادر است.

در اين نوع كيست ساده كه پس از پنجاه سالگي ايجاد مي شود به طور معمول افراد به دليل ديگري به پزشك مراجع مي‌كنند و مشخص مي شود كه فرد دچار اين نوع كيست شده است و در صورتي كه سبب خونريزي ، عفونت و فشار بر روي قسمتهايي از كليه ايجاد شود و يا در موارد بسيار نادر سبب تغييرات سرطاني شود بايد درمان صورت بگيرد و چند وقت يكبار هم سونوگرافي انجام شود كه البته لازم به ذكر است توصيه و صلاحديد پزشك در رابطه با زمان سونوگرافي و كنترل اين نوع كيست بسيار ضروري است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان