تشخیص نارسایی کلیه توسط پزشک

تشخیص نارسایی کلیه توسط پزشک

نارسایی کلیه در اغلب موارد کاملا بی‌سر و صدا ایجاد می‌شود و به آرامی پیشرفت می‌کند.

در نارسایی مزمن کلیه تا زمانی که بخش عمده‌ای از قدرت تصفیه کلیه‌ها از دست نرفته، ممکن است فرد علامتی نداشته باشد. زمانی بیمار دچار علایم آن می‌شود که دیگر کار از کار گذشته است و عملکرد کلیه‌ها به مقدار زیادی مختل شده است.

بنابراین بهترین اقدام برای مبارزه با این بیماری، مراجعه منظم و دوره‌ای به پزشک است.

تحقیقات نشان می‌دهد که نارسایی مزمن کلیه می‌تواند یکی از بیماری‌های ناشی از چاقی باشد که در آن کلیه‌ها در دفع مواد زاید بدن ناتوان می‌شوند

بیماران نارسایی مزمن کلیه می‌توانند با مراجعه به موقع به پزشک، روند نارسایی خود را آهسته کنند، ولی گاهی آسیب اولیه بر کلیه وارد می‌شود و مقداری از نسج کلیه از بین می‌رود که طی آن به تدریج قسمت‌های باقیمانده کلیه نیز خراب می‌شوند که اگر پزشک بتواند آسیب اولیه را بیابد، کمک بزرگی به روند درمان ‌شده و مشکل برطرف می‌شود.

پزشک با انجام یک سری آزمایشات، بروز این بیماری را در مراحل اولیه تشخیص داده و از پیشرفت آن جلوگیری می‌کند. آزمون‌های تشخیصی ممکن است شامل شمارش گلبول‌های سفید و قرمز خون، آزمایش ادرار، نوار قلب، سونوگرافی و نمونه‌برداری از کلیه‌ها باشد.

در نارسایی کلیوی، کلیه فرد سه تا شش ماه خوب کار نکرده و با بررسی ‌های آزمایشگاهی مثل اندازه‌گیری اوره، کراتینین خون (ماده نیتروژنی است که در نارسایی کلیه همراه با بسیاری از مواد دیگر افزایش پیدا می‌کند) و سایر روش‌های دقیق، کارایی کلیه مشخص می‌شود.

 

درمان نارسایی کلیه

مهم ترین اقدام در درمان نارسایی کلیه، برطرف کردن عاملی است که موجب بیماری شده است تا باقیمانده بافت سالم کلیه حفظ شود و کلیه‌ها بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند، مثلا دیابت و فشارخون درمان شود.

در مراحل اولیه نارسایی کلیه ممکن است روش‌های مصنوعی تصفیه خون مانند دیالیز لازم نباشد، اما بیماران باید همواره رژیم مایعات و رژیم غذایی خود را تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه رعایت کنند. مصرف نمک، پتاسیم و فسفر کنترل شده و محدود می‌شود.

قابل ذکر است عدم مصرف گوشت و پروتئین روند بیماری را کاهش نمی‌دهد، بلکه باید از این مواد به اندازه مناسب مصرف کرد و عدم استفاده از گوشت و پروتئین‌ها نه تنها عمر بیمار را بیشتر نمی‌کند، بلکه خطر مرگ‌و‌میر آنها را به دلیل سوء تغذیه افزایش می‌دهد.

در مراحل پیشرفته و نارسایی حاد کلیه که کلیه‌ها نمی‌توانند عمل تصفیه خون را به خوبی انجام دهند، روش‌های مصنوعی تصفیه خون مانند دیالیز و پیوند کلیه در بیمار کمک کننده است.

افرادی که نیاز به دیالیز پیدا می‌کنند، گروهی‌اند که خطر بیماری‌ قلبی در آنها بسیار شایع است و آن دسته‌ای که در ادرارشان پروتئین باشد، از بیماری قلبی در رنج هستند.

انجام دیالیز در شرایطی که فقط یک‌چهارم از کلیه‌ها باقی مانده‌اند جایز است.

با کنترل فشارخون و دیابت، ترک سیگار، ورزش و رژیم غذایی می‌توان از آمار بیماری نارسایی کلیه ‌کاست

جلوگیری از نارسایی کلیه

– نادیده گرفتن و عدم توجه به درمان کامل یک گلودرد چرکی ساده در کودکان می‌تواند به نارسایی کلیه بیانجامد.

– کنترل قند خون در افراد دیابتی مهمترین اقدام برای پیشگیری از ابتلا به نارسایی کلیه است.

– اگر مبتلا به فشارخون هستید، حتما با پزشک مشورت کنید.

سنگ‌ها و عفونت‌های ادراری را جدی بگیرید.

– در صورت مشاهده علایمی چون سوزش، تکرر و خونی شدن ادرار یا درد پهلو به پزشک مراجعه کنید.

– پیدایش هر گونه توده در پهلو یا شکم کودک خود را جدی بگیرید.

– بدون نسخه پزشک، دارویی را مصرف نکنید.

منبع: تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان