post_image

برخی وقتها زگیل های تناسلی اگر درمان نشوند ممکن است بزرگتر شده و متعدد شوند . اغلب ، آنها بطور خود بخود و بدون درمان از بین می روند اما این بدان معنی نیست که مردم می توانند زگیل های تناسلی را نادیده بگیرند . بعضی انواع زگیل های تناسلی بخصوص برای دختران نگران کننده هستند چون hpv می تواند مشکلاتی برای سرویکس ( دهانه رحم که در انتهای واژن قرار دارد ) ایجاد کرده و در نهایت منجر به سرطان سرویکس شود

درمان زگیل تناسلی

درمانی وجود ندارد که بتوان بطور کامل از شر ویروسhpv خلاص شد و به طور کامل به درمان زگیل تناسلی پرداخت. ولی درمان ها می توانند تعداد زگیل ها را کاهش دهند یا به سریعتر از بین رفتن آنها کمک کنند. وقتی زگیل ها ناپدید می شوند ویروسhpv هنوز وجود دارد و فقط نمی تواند براحتی منتشر شود

اگر شما رابطه جنسی دارید، فکر کنید که احتمالا مبتلا به زگیل تناسلی هستید، یا اگر شما شریک جنسی داشته اید که احتمالا او زگیل تناسلی داشته است در این صورت شما نیاز به مراجعه به پزشک دارید. اگر زگیل ها به خوبی قابل مشاهده نیستند پزشکان می توانند وجود hpv را در دختران از طریق پاپ اسمیر تشخیص دهند. پزشکان می توانند با آزمایش، زگیل پسران را نیز تشخیص دهند. اگر نیاز باشد پزشک شما با انجام یک معاینه و تشخیص زگیل به درمان آن می پردازد.

چندین درمان متفاوت وجود دارد. بر اساس اینکه زگیل در کجا قرار گرفته و به چه تعداد و اندازه ای است پزشک می تواند آنرا به چندین طریق درمان کند. بعضی از زگیل های تناسلی با قرار دادن داروهای خاصی بر روی آنها درمان می شوند. اگر زگیل ها بزرگ باشند پزشک احتمالا با دقت آنها را با استفاده از یک ماده شیمیایی یا لیزر فریز کرده و آنرا بر می دارد.

چونکه hpv در پوست زنده می ماند زگیل ها می توانند عود کنند بنابراین شما ممکن است نیاز به ویزیت مجدد پزشک داشته باشید. هر کسی که شما با او رابطه جنسی داشته اید همچنین می بایست از نظر زگیل های تناسلی مورد ارزیابی قرار گیرد

هر برآمدگی روی ناحیه تناسلی فرد زگیل نمی باشد بعضی ممکن است جوش باشد بعضی ممکن است انواع دیگری از عفونت یا رشد غیر عادی بافت باشند. یک معاینه توسط پزشک می تواند در تعیین ماهیت برآمدگی کمک کننده باشد. تقریبا هر کسی که به زگیل تناسلی مبتلا می گردد مضطرب می شود و البته این نگرانی طبیعی است بهترین کار در چنین مواقعی صحبت کردن با یک پزشک است تا بدانید داشتن hpv به چه صورت بوده و شما چکار می توانید انجام دهید.

علت زگیل تناسلی

  • از طریق تماس جنسی با فرد آلوده
  •  تماس با حوله و یا لباس های آلوده
  • انتقال این بیماری تنها از انسان به انسان صورت می گیرد.
  • زگیل ها بسیار مسری و سریع الانتشار هستند و ممکن است از یک قسمت از بدن به سایر قسمت ها هم سرایت کند.

تشخیص زگیل تناسلی

پزشکان برای تشخیص این بیماری معمولا نیازی به آزمایش ندارند و بر اساس ظاهرعارضه زگیل تناسلی را تشخیص می دهند اما در موارد ذیل نمونه برداری از ضایعه را توصیه میکنند:

  • بیمار مبتلا به نقص ایمنی (مثلا مبتلایان به ایدز)
  • زگیل های سفت یا زخمی
  • زگیل های مزمن
  • مصرف سیگار
  • سابقه پاپ اسمیر غیر طبیعی در خانم ها

نکته

در افرادمبتلا به زگیل بررسی منظـم نـمونـه گردن رحـم ضروریست (به علت ارتباط با سرطان رحم)

درمان

زگیل های تناسلی مانند سایرزگیل ها ممکن است خود به خود محو شوند.

به طور کلی درمان زگیل به دو روش فیزیکی و شیمیایی تقسیم میشود که هر دو روش تخریبی است و ضایعه را از بین می برد اما عامل بیماری رفع نخواهد شد به همین دلیل زگیل تناسلی جزو بیماری های غیر قابل درمان است و بهترین راه ، پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی می باشد.

درمان فیزیکی

سرما درمانی(کرایوتراپی)،جراحی و لیزردرمانی سه روش رایج درمان زگیل ها است.کرایوتراپی برای بیماران دارای زگیل های با تعداد کم یا متوسط مناسب است.مهم ترین عارضه جانبی آن دردیا تاول درمحل درمان است و ۲۰ تا ۴۰ درصد هم خطر عود دارد.

درمان جراحـی به صورت کوچک و با بی حسی موضـعـی توسط متخصـصـان پوسـت انجام می شود و برای زگیل های مقعد یا درگیری یک ناحیه ی وسیع به کار می رود.خطر عود آن هم حدود ۲۰% است.

درمان با لیزر بهترین روش برای زگیل های وسیع داخل پیشابراه و واژن است.

درمان لیزر هم ۵ تا ۵۰ درصد احتمال عود دارد.

منبع: ایران ویج، وبلاگ پزشکی

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک