تعریف ناباروری

ناباروری یعنی اینکه یک زن زیر ۳۵ سال پس از گذشت یکسال از زندگی زناشویی و بدون جلو گیری از حاملگی حامله نشده باشد. (برای بیماران بالای ۳۵ سال این زمان به شش ماه تقلیل پیدا می کند.)

این طبقه بندی ها اغلب به زیر مجموعه هائی مثل ناباروری اولیه (بیماران بدون سابقه حاملگی ) و ناباروری ثانویه (زوج هایی که ناباروری را پس از حاملگی های قبلی تجربه می نمایند)، تقسیم می شود.

یک بررسی جدید نشان می دهد که ۱۴ % زوج های آمریکایی ( ۲۸ میلیون نفر ) دچار ناباروری هستند. تقریبا نصف این بیماران به دنبال درمان می گردند و مهم تر اینکه ۸۵% از آنها با استفاده از روشهای دارو درمانی آبستن می شوند.

ناباروری علل مختلفی دارد و در بسیاری از بیماران, ناباروری ممکن است بیش از یک علت داشته باشد .لذا نیاز به ارزیابی کامل دارند. علل شایع ناباروری عبارتند از غیر طبیعی بودن اسپرم (۳۵% موارد)، نارسایی تخمک وتخمک گذاری (۲۵% موارد)، چسبندگی های لگن، آ ندومتریوز، نارسایی لوله های فالوپ و مشکلات رحمی ( ۲۵% موارد ) و در ۵% تا ۱۰% زوجین عامل بخصوصی را نمی توان بعنوان علت ناباروری تشخیص داد.

اغلب آزمایشات مورد نیاز برای ارزیابی ناباروری را باید در زمان های معینی در طول سیکل قاعد گی انجام داد و تا آزمایشات مورد بررسی قرار نگیرند, درمان بندرت موثر واقع می گردد . نکته مهم تر اینکه لازمه موفقیت در انجام حاملگی همکاری نزدیک بین زوجین و تیم پزشکی است .

شرایط   لازم برای باروری طبیعی چیست ؟

۱- مرد باید به اندازه کافی اسپرم های طبیعی و متحرک تولید نماید که بتوانند در مسیر های باز حرکت نموده و از آلت تناسلی فرد در زمان انزال خارج شوند .

۲- اسپرم باید در واژن زن ذخیره شود تا در زمان مناسب در طی سیکل قاعد گی یعنی وقتی که اسپرم ها قادر هستند در مخاط رحم نفوذ کرده ، به درون رحم ولوله های فالوپ صعود نموده و تخمک را بارور نمایند .

۳- زن باید تخمک سالم و رسیده را تولید نموده و از تخمدان ها آزاد نماید پس از رها سازی تخمک از تخمدان ، تخمک باید از لوله های فالوپ به سمت داخل رحم حرکت نماید ، بطوری که بتواند با اسپرم مواجه شده و بارور گردد .

۴- تخمک بارور شده باید به درون رحم حرکت نموده و در درون آندومتر آماده قرار گیرد ( در درون لایه های رحم ) تا اینکه بتواند برای رشد بیشتر ، تغذیه نماید

منبع: دانشگاه علوم پزشک مشهد

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک