۲ دقیقه

جراحی واریکوسل

آنچه می خوانید...

 

[sbu_post_image]

عمل واریکوسل زمانی لازم است که عارضه داشته باشد. سه عارضه واریکوسل عبارتند از درد، آتروفی بیضه و نازایی.
افرادی که درد دارند که باید عمل کنند.
افرادی هم که دچار آتروفی (کوچک شدن بیضه یا قوام آن) شدند، اگر عمل نکنند و این وضعیت در آنها ادامه پیدا کند ممکن است کلا بیضه شان از بین برود و عقیم شوند.
اما در مورد گروه سوم که نازایی دارند، یا فاکتورهای اسپرموگرام آنها ضعیف شده است همیشه جراحی پیشنهاد نمیشود. اگر واریکوسل آنها شدید است بهتر است عمل کنند چراکه هم امید بیشتری به بهتر شدن فاکتورهای اسپرم آنها وجود دارد و هم اینکه واریکوسل شدید معمولا باعث اتروفی بیضه میشود. اما اگر واریکوسل خفیف دارند بهتر است ابتدا درمان های دارویی رو امتحان کنند.
اگر هم که واریکوسل هیچکدام از این عوارض را نداشت نیاز به جراحی نیست و فقط هر از گاهی (چندماه یکبار) اندازه و قوام بیضه رو بررسی کنید.

اطراف محل برش جراحی معمولا تا مدتی تورم دارد و جای نگرانی نیست. فقط مراقب باشید که عفونت نکند.

یکی از عوارض بسیار نادر جراحی واریکوسل صدمه به مجرای عبور دهنده منی ( وازدفران) است. که به خاطر احتمال خیلی کم نباید نگران آن باشید. معمولاً 60 درصد زوج های نابارور بعد از یک سال از عمل جراحی واریکوسل موفق باردار می شوند. واریکوسل به میل جنسی ارتباطی ندارد. اما کسانی که واریکوسل دردناک دارند موقع تحریک شدن درد واریکوسل آنها بیشتر می شود و بهتر است که تحریک شدن با انزال داشته باشند.

منبع: نی نی سایت

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.