جراحی پروستات رابطه زناشویی را مختل میکند؟

جراحی پروستات رابطه زناشویی را مختل میکند؟
جراحی پروستات رابطه زناشویی را مختل میکند؟

آقای م، ?? ساله، یک سال پیش تحت عمل جراحی پروستات قرار گرفته و می‌گوید: «نمی‌توانم رابطه زناشویی داشته باشم. این موضوع واقعاً روحیه‌ام را خراب کرده، به طوری که احساس ضعف و ناتوانی می‌کنم.» …

از آنجا که رابطه جنسی از ملزومات زندگی زناشویی است و عدم رسیدگی و توجه به آن باعث کاهش حس اعتماد به نفس می‌شود اهمیت ویژه‌ای، هم در سلامت روانی فرد و هم در استحکام زندگی خانوادگی و زناشویی او دارد. نکته اینجاست که عمل جراحی پروستات که به علت بزرگی خوش‌خیم پروستات انجام می‌گیرد، نمی‌تواند علت این مشکل شما در رابطه زناشویی باشد و تفاوتی هم بین عمل جراحی باز پروستات و یا به روش عمل بسته (یا تراشیدن پروستات) وجود ندارد.

مشکل شما قابل‌درمان است و نباید از درمان آن ناامید شوید. ضمن اینکه بهتر است قبل از آنکه مشکلات دیگر خانوادگی به این مشکل شما اضافه شوند، جهت رفع آن اقدام کنید. کلینیک سلامت خانواده می‌تواند مرجع مطمئنی برای مشورت و حل مشکل شما باشد. در مرحله اول شما باید برای معاینه دقیق‌تر، به اورولوژیست مراجعه کنید که ممکن است داروهایی برای رفع مشکل شما تجویز شود که سیلدنافیل، از جمله این داروهاست (توصیه می‌کنم مصرف این دارو حتما زیر نظر پزشک اورولوژی باشد).

 اما اگر درمان‌های دارویی خوراکی روی شما موثر نباشد، پزشک اورولوژی احتمالا برای شما از روش‌های دیگر استفاده خواهد کرد. دستگاه واکیوم و تزریق آمپول به داخل آلت جهت انجام نزدیکی، از جمله روش‌هایی است که اگر درست و به‌جا استفاده شوند، به خوبی کارایی دارند و می‌توانند مشکل شما را به راحتی حل کنند البته در سنین بالا گاهی عوامل روحی و روانی ممکن است در ایجاد اختلالات جنسی نقش مهمی داشته باشد که در این زمینه نیز متخصصین روان‌شناسی با انجام مشاوره‌های تخصصی می‌توانند ناتوانی جنسی شما را برطرف کنند

منبع: اطلاعات واخبار پزشکی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان