درباره زگیل های تناسلی

[sbu_post_image]

اين بيماري شامل تومورهاي گوشتي كوچكي است كه ممكن است در هر كجا از ناحبـه ي تناسلي مرد يا زن پديدار شوند. زگيل ممكـن اسـت روي آلات تناسلي و يا اندام هاي مختلف ماننددستان رشدكنند در ابتدا ممكن است شخص متوجه ظاهرشدن لكه هاي سفيد يا صورتي يا لكه هاي بزرگتري شبيـه گل كلم روي ناحيه تناسلي خود شود.اين نوع زگيل در حوالي ناحيه ي خارجي واژن، پنيس، پوست بيضه، مقعد و يا حتي در روده نيز ديده مي شود.

زگيل ها باعث خارش مي شوند ولي بدون درد هستند و اغـلب به جز خارش عارضه ديگري ندارند.

اگر زني در مدخل رحـم اش زگيل وجود داشته باشـد در اين صورت ممكن است خونريزي جزيـي در او ديده شود و در موارد نادر نوعـي مايـع رنگي از واژن او خارج گردد.

زگیل های تناسلی

زگيل ها ممكن است به تنهايي يا به صورت گروهي رشد كنند.

ايـجاد زگيل از عوارض كم خطر اين بيماري است و عوارض پر خطـر آن مي تواند منجر به سرطان سرويكس رحم (گردن يا دهانه ي رحم) و يا ساير سرطان ها شود.

ویروس زگیل های تناسلی

انتقال عفونت غالباً از طریق جنسی صورت می‌گیرد و زنان زیر 25 سال فعال از نظر جنسی بیشترین استعداد ابتلاء به بیماری را دارند. علاوه بر سن پائین، تعدد ازدواج زن و مرد و عفونت هم‌زمان دیگر مثل تبخال ژنیتال یا سایر عفونت‌ها احتمال بیماری را بیشتر می‌كند و تا زمانی که زگیل‌ها به طور کامل ریشه‌کن نشده باشند، خطر انتقال عفونت به همسر وجود دارد؛ از اين‌رو بهتر است پیشگیری از ایجاد زگیل به عمل آید.

علایم زگیل های تناسلی

دوره کمون بین کسب عفونت و ظهور زگیل‌ها می‌تواند تا یکسال طول بکشد . اگر زگیل‌ها درمان نشوند، ممکن است خودبه خود از بین بروند؛ ولی این مدت ممکن است بسیار طولانی شود و حتي چندین سال طول بکشد و در این مدت تکثیر موضعی قابل توجهی بیابند. زگیل‌های تناسلی دوران بارداری به طور قابل توجهی تکثیر می‌شوند و اغلب پس از زایمان از بین می‌روند.

سرطان رحم و زگیل های تناسلی

همان‌طور که گفته شده، ویروس پاپیلومای انسانی در ایجاد سرطان گردن رحم  نقش زيادي دارد؛ بنابراین خانمی که دچار زگیل تناسلی شده است باید به طور منظم تحت انجام تست پاپ اسمیر جهت تشخیص زودرس و غربالگری سرطان گردن رحم و حتی در بعضی موارد انجام کولپوسکوپی قرار گیرد.

زگیل های تناسلی و حاملگی

تعداد زگیل‌ها معمولاً در طی بارداری افزایش می‌یابد و از نظر تئوریک احتمال عفونت نوزاد در طی زایمان طبیعی وجود دارد که این عفونت ندرتاً می‌تواند باعث زگیل در روی حنجره نوزاد شود؛ ولی خطر آن  بسیار کم است؛ به طوری‌که انجام عمل سزارین را الزامي نمی‌کند؛ مگر اینکه به دلیل وجود زگیل‌های تناسلی احتمال اشکال در ترمیم زخم‌های زایمان طبیعی وجود داشته باشد.

درمان زگیل های تناسلی

یکی از رايج‌ترین درمان‌ها، استفاده موضعی از پودوفیلین است که باعث بهبود ظرف یک تا دو هفته می‌شود؛ ولی به دلیل خطر آن در حاملگی، در این دوران نباید استفاده شود. در خلال بارداری می‌توان از داروهای دیگر مثل تری کلرواستیک اسید استفاده نمود. این دارو باید بسیار با احتياط مصرف شود؛ زيرا اگر با پوست طبیعی تماس پيدا کند، باعث درد قابل توجهی می‌گردد . این دارو برای اثرگذاری خود نیاز به چندین بار استفاده دارد. کرایوتراپی (انجماد ضایعات) در از بین بردن یک ضایعه موثرتر است؛ ولی اگر چندین زگیل وجود داشته باشد، زمان زیادی می‌گیرد. در این روش با یک پروپ فلزی نیتروژن فشرده شده به ضایعه رسیده و موجب انجماد فلز و بنابراین ضایعه می‌گردد.  روش دیگر برای درمان سریع زگیل‌های تناسلی، الکتروکوتری است؛ اما این روش نیاز به بیهوشی عمومی دارد و مراقبت‌های خاصی برای جلوگیری از گسترش گرما به اطراف ضایعه که ایجاد اسکار می‌کند باید انجام شود.

منبع: ایرانویج، شفا نیوز

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان