instagram
telegram
phone
کوچک شدن بیضه: درمان تحليل رفتن بيضه (آتروفی بیضه)
29 جولای 2013
درد در اسکروتوم
29 جولای 2013

درمان ناتوانی جنسی بدون دارو

درمان ناتوانی جنسی بدون دارو
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

درمان ناتوانی جنسی بدون دارو

ناتوانی جنسی همیشه مثل کابوسی برای همه مــردان بوده است. هرچـنـد کـه امـروزه با پیشرفت های عــلمی و داروهـایی که برای درمان ناتوانی جنسی ساخته شده اســت دیـگـر مـسئله وحشـتناکی به نظر نمی آید.

قبل از شروع درمان اختلال عملکرد جنسی، پزشک باید وضعیت بیمار را از نظر وجود بیماری‌های زمینه‌ای قلبی عروقی و سایر موارد را نیز برای تعیین علت اختلال نعوظ بررسی کند. خبر خوب این است که درمان‌های زیادی برای اختلال عملکرد جنسی وجود دارد و بیشتر آقایان راه حلی را پیدا می‌کنند که برای آن‌ها موثر باشد.

اگر نمی‌خواهید داروهای تجویزی را مصرف کنید، انواع مختلفی از داروهای طبیعی وجود دارد که به درمان ناتوانی جنسی کمک می‌کند. اما توجه داشته باشید که قبل از استفاده از هرگونه داروی طبیعی ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید.

● ناتوانی جنسی

در گذشته ناتوانی جنسی را در مردان عدم فعالیت آلت جنسی می دانستند اما امروزه علاوه بر این به معنای ناتوانی در بیرون راندن اسپرم هم می باشد.

انواع ناتوانی جنسی

 اولیه و ثانویه. مردانی که ناتوانی جنسیشان از نوع اولیه است هیچگاه توانایی کافی برای انجام یک رابطه جنسی را به طور مطلوب نداشته اند. این نوع ناتوانی بسیار نادر است و معمولاً دلایل عمیق روانشناسی مثل ترس از صمیمیت، احساس گناه و اضطراب دارد.
در ناتوانی جنسی ثانویه توانایی فعال شدن آلت جنسی بعد از مدت زمانی فعالیت نرمال از دست داده می شود، و این نوع متداول تر می باشد. مردانی که دچار ناتوانی جنسی ثانویه هستند فقط توانایی انجام ۲۵ درصد از فعالیت جنسی را دارند. این نوع ناتوانی جنسی معمولاً به طور تدریجی ایجاد می شود و درمانش هم نسبت به نوع اول ساده تر می باشد.

علت سستی نعوظ و ناتوانی جنسی مردان

علت سستی نعوظ

ناتوانی جنسی زمانی رخ می‌دهد که شما به طور مداوم قادر به رسیدن به نعوظ، حفظ نعوظ یا انزال نباشید که به آن سستی نعوظ یا اختلال نعوظ (ED) گفته می‌شود. عوامل مختلفی می‌تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد از جمله اختلالات عاطفی و جسمی.

احتمال بروز ناتوانی جنسی در مردان با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد، و حتی در مردانی که به یک یا چند عامل خطر قلبی عروقی نیز مبتلا شده‌اند، این میزان بالاتر نیز خواهد بود.

ناتوانی جنسی اغلب بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی می‌گذارد و می‌تواند باعث افسردگی، استرس مضاعف و اعتماد به نفس پایین شود.

دانستن شایع‌ترین دلایل ناتوانی جنسی می‌تواند به شما کمک کند تا دلیل بیماری و سستی نعوظ خود را تشخیص دهید.

بیماری‌های غدد درون‌ریز

سیستم غدد درون‌ریز بدن هورمون‌هایی را ترشح می‌کند که متابولیسم، عملکرد جنسی، تولید مثل، خلق و موارد دیگر را تنظیم می‌کنند.

دیابت نمونه‌ای از یک بیماری غدد درون‌ریز است که می‌تواند باعث ناتوانی جنسی شما شود. دیابت بر توانایی بدن در استفاده از هورمون انسولین تأثیر می‌گذارد.

یکی از عوارض مرتبط با دیابت مزمن آسیب عصبی است. این عارضه بر احساس آلت تناسلی مرد اثر منفی می‌گذارد. سایر عوارض مرتبط با دیابت شامل اختلال در جریان خون و سطح هورمون است. هر دو عامل می‌توانند در ناتوانی جنسی فرد نقش داشته باشند.

اختلالات عصبی

چندین بیماری عصبی وجود دارد که می‌تواند خطر ناتوانی جنسی را افزایش دهد. بیماری‌های عصبی بر توانایی مغز در برقراری ارتباط با دستگاه تولید مثل تأثیر می‌گذارد. این اتفاق می‌تواند باعث سستی نعوظ در مردان شود.

اختلالات عصبی مرتبط با ناتوانی جنسی شامل موارد زیر است:

 • بیماری آلزایمر
 • بیماری پارکینسون
 • تومورهای مغزی یا نخاعی
 • مولتیپل اسکلروزیس (MS)
 • سکته مغزی
 • صرع لوب تمپورال

اگر جراحی پروستات انجام داده‌اید، ممکن است اعصاب شما آسیب دیده و منجر به ناتوانی جنسی در شما شده باشد.

دوچرخه سواران که در مسافت‌های طولانی دوچرخه سواری می‌کنند ممکن است ناتوانی جنسی موقتی را تجربه کنند. زیرا فشار مکرر روی باسن و دستگاه تناسلی می‌تواند بر عملکرد اعصاب تأثیر بگذارد.

داروها

مصرف داروهای خاص می‌تواند بر جریان خون تأثیر بگذارد و منجر به سستی نعوظ شود. شما هرگز نباید مصرف داروی خود را بدون اجازه پزشک قطع کنید، حتی اگر مشخص شود که باعث ناتوانی جنسی شما می‌شود.

نمونه‌هایی از داروهایی که می‌توانند باعث ناتوانی جنسی در مردان شوند عبارتند از:

 • مسدود کننده‌های آلفا آدرنرژیک، از جمله تامسولوسین (Flomax)
 • مسدود کننده‌های بتا، مانند کارودیلول (Coreg) و متوپرولول (لوپرسور)
 • داروهای شیمی‌درمانی سرطان، مانند سایمتیدین (Tagamet)
 • داروهای سیستم‌های عصبی مرکزی (CNS)، مانند آلپرازولام (Xanax) ، دیازپام (Valium) و کدئین
 • محرک CNS مانند کوکائین و آمفتامین‌ها
 • دیورتیک‌ها ، مانند فوروزمید (لاستیک) و اسپیرونولاکتون (آلداکتون)
 • مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) ، مانند فلوکستین (پروزاک) و پاروکستین (پکسیل)
 • هورمون‌های مصنوعی از جمله لوپرولید (الیگارد)

بیماری‌های مرتبط با قلب

بیماری‌هایی که بر قلب و توانایی آن در پمپاژ خون تأثیر می‌گذارند به راحتی می‌توانند باعث ناتوانی جنسی شوند. اگر خون کافی به آلت تناسلی شما نرسد، نمی‌توانید به نعوظ برسید.

آترواسکلروز، بیماری که باعث انسداد رگ‌های خونی می‌شود، می‌تواند باعث سستی نعوظ شود. همچنین کلسترول بالا و فشار خون بالا نیز با افزایش احتمال ابتلا به ناتوانی جنسی همراه است.

عوامل سبک زندگی و اختلالات عاطفی

برای رسیدن به نعوظ، ابتدا باید آنچه را که به عنوان مرحله هیجان شناخته میشود، طی کنید. این مرحله می‌تواند یک پاسخ عاطفی باشد. اگر دچار اختلال عاطفی هستید، این مشکل می‌تواند بر توانایی شما در ایجاد هیجانات جنسی تأثیر بگذارد.

افسردگی و اضطراب با افزایش خطر ناتوانی جنسی همراه است. افسردگی احساس غم و اندوه و از دست دادن امید یا ناتوانی است. خستگی ناشی از افسردگی نیز می‌تواند به ناتوانی جنسی فرد دامن بزند.

اضطراب نیز می‌تواند سستی نعوظ را در مردان افزایش دهد. اگر بار گذشته نتوانسته‌اید به نعوظ برسید، ممکن است این اضطراب در شما ایجاد شود که نکند باز هم این اتفاق بیفتد.

ناتوانی جنسی زمانی رخ می‌دهد که شما به طور مداوم قادر به رسیدن به نعوظ، حفظ نعوظ یا انزال نباشید که به آن سستی نعوظ یا اختلال نعوظ (ED) گفته می‌شود. عوامل مختلفی می‌تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد از جمله اختلالات عاطفی و جسمی.

احتمال بروز ناتوانی جنسی در مردان با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد، و حتی در مردانی که به یک یا چند عامل خطر قلبی عروقی نیز مبتلا شده‌اند، این میزان بالاتر نیز خواهد بود.

ناتوانی جنسی اغلب بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی می‌گذارد و می‌تواند باعث افسردگی، استرس مضاعف و اعتماد به نفس پایین شود.

دانستن شایع‌ترین دلایل ناتوانی جنسی می‌تواند به شما کمک کند تا دلیل بیماری و سستی نعوظ خود را تشخیص دهید.

● خود را آزمایش کنید

برای اینکه ببینید ناتوانی جنسیتان مربوط به عوامل جسمی است یا روانی می توانید از این آزمایش ساده استفاده کنید. مرد ها شب هنگام و در موقع خواب بارها دچار تحریکات جنسی می شوند. اگر شما نیز این تحریکات را داشته باشید و آلت تناسلیتان چند بار در موقع خواب فعال شود، معلوم است که حالت نرمال داشته و کلیه عصب ها، ماهیچه ها و رگ هایی که در این زمینه کاربرد دارند درست کار می کنند. و این نشان میدهد که دلیل این ناتوانی جنسی جای دیگر است نه اشکالات جسمی.
برای مشخص کردن این مسئله می توانید به سادگی با تر کردن آلت جنسی و چسباندن یک برچسب بر سر آلت جنسی به خواب روید. پس از بیدار شدن در روز اگر برچسب سرجایش نباشد به این معنا است که در شب دچار تحریکات شده اید و کاملاً سالم هستید.

● درمان سستی نعوظ

روش‌های درمانی مختلفی از جمله مداخلات پزشکی، داروهای طبیعی و تغییر شیوه زندگی برای درمان ناتوانی جنسی وجود دارد.

مداخلات پزشکی

درمان سستی نعوظ

انواع مداخلات پزشکی وجود دارد که می‌تواند برای درمان ناتوانی جنسی استفاده شود. متداول‌ترین درمان سستی نعوظ داروهایی است که به عنوان مهار کننده‌های فسفودی استراز -5 (PDE-5) شناخته می‌شوند. اگر مهار کننده‌های PDE-5 مناسب نباشند یا بی تاثیر باشند، سایر روش‌های درمانی مثل تزریق به پایه آلت تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد که باعث افزایش جریان خون در آلت تناسلی و نعوظ نسبتاً فوری آن می‌شود که حدود یک ساعت طول می‌کشد.

همچنین ممکن است بخواهید جراحی عروق (برای بهبود جریان خون در آلت تناسلی مرد) یا جراحی کاشت آلت را در نظر بگیرید. جراحی برای اصلاح عروق خونی مسدود شده یا عروقی که دچار نشتی شده‌اند، از محبوبیت زیادی برخوردار است، اما برای داشتن نعوظ طولانی مدت تاثیر زیادی ندارد، مگر اینکه برای اصلاح آسیب عروق آسیب‌زا در مردان انجام شود.

تغییر سبک زندگی

سستی نعوظ شما چه دلیل جسمی یا عاطفی داشته باشد و چه نداشته باشد، موارد بسیاری وجود دارد که تغییر در شیوه زندگی می‌تواند مشکلات ناتوانی جنسی را کاهش دهد.

این تغییرات سبک زندگی و رفتاری شامل موارد زیر است:

 • کاهش مصرف سیگار
 • تقویت ارتباط در یک رابطه عاشقانه
 • ورزش بیشتر و پیروی از یک رژیم غذایی سالم
 • کاهش اضطراب

همچنین ممکن است بخواهید برای رفع هرگونه مشکل روانشناختی به یک مشاور مراجعه کنید.

▪ تلمبه مخصوص

این وسیله که متشکل از یک استوانه پلاستیکی، یک تلمبه و حلقه ای فنری است میتواند به فعال کردن آلت جنسی مردان کمک کند. طریقه کار کردن آن به این شکل است که استوانه در آلت جنسی قرار می گیرد و تلمبه برای بیرون کشیدن هوا از استوانه به کار می رود. فرد باید حلقه را در پایه آلت جنسی قرار دهد تا از برگشتن خون به بدن جلوگیری کند. این حلقه تا پایان رابطه جنسی باید همانجا باقی بماند. اگرچه بسیاری از مردان از آن شکایت داشته و می گویند که اذیت می شوند اما این وسیله بسیار خوب عمل می کند.

▪ داروهای گیاهیبرای درمان سستی نعوظ

اگر چه بسیاری معتقدند که گیاهان دارویی برای این منظور کاربردی ندارند و این مشکل را برطرف نمی کنند اما تحقیقات خلاف آن را ثابت کرده است.
بعضی از گیاهان دارویی که در فروشگاه ها موجود است خارخسک، یوهیمبه، گینکو و… می باشد. اگرچه این داروها بر خلاف داروهای شیمیایی کاملاً بی ضرر و فاقد عوارض جانبی هستند، مهم است که بدانیم کیفیت کاربردی آنها متفاوت است.
یکی از بهترین این داروها خارخسک است که روی کاربرد آن تحقیقات بسیاری انجام شده است. این ماده از زمان های قدیم در اروپا و آسیا برای درمان ناتوانی های جنسی و ناباروری مورد استفاده قرار می گرفته است البته قبل از اینکه پیشرفت های علمی داروهایی شیمیایی و علاج های پزشکی برای این عارضه پیدا شود و ماده اصلی آن که پروتودیوسین نامیده می شود کشف شود.
شش دانشگاه و بیمارستان آکادمیک بیش از نه تحقیق روی این مسئله انجام داده اند که آثار پر منفعت داروهای گیاهی را به اثبات می رساند. این تحقیقات نشان داده است که خارخسک در مواقعی کاربرد دارد که هورمون های جنسی فرد نامتوازن بوده یا تستوسترون کاهش یافته باشد. در این حالت ماده فعال موجود در خارخسک می تواند با استفاده از آنزیم های طبیعی بدن فرد این کمبود را جبران کند.
تحقیقات دیگری نشان داده است که خارخسک می تواند DHEA که ماده ای موثر برای برقراری یک رابطه ی جنسی سالم و کامل می باشد را در بدن فرد بالا ببرد.
این ماده برای درمان ناتوانی های جنسی بالا بردن کیفیت عملکرد فرد بسیار خوب عمل می کند و اگر به طور مرتب مورد استفاده قرار گیرد می تواند این مشکل را درمان کند، به یاد داشته باشید که این دارو فوری عمل نمی کند و نیازمند زمان است. هیچ عوارض جانبی هم تا به حال از این ماده دیده نشده است.
نکته قابل توجه: اگرچه می توان در فروشگاه ها انواع مختلفی از این داروی گیاهی را مشاهده کرد، اما باید توجه داشته باشید که بعضی از این داروها اصل نیستند و فاقد آن ماده فعال که به درمان این عارضه کمک می کند هستند. دقت کنید که نوعی از این ماده را انتخاب کنید که حداقل ۴۵ درصد حاوی پروتوسین باشد.

درمان ناتوانی جنسی با عسل

روش درمان ناتوانی جنسی با عسل

الف:در درمان انواع ناتوانی های جنسی (کندی و سستی نعوظ و……) عسل و زنجبیل موثر واقع میشود. مصرف زنجبیل برای هر وعده 5 گرم (یک قاشق چایخوری) است که باید با یک استکان عسل مخلوط گردد و روزی سه قاشق مربا خوری مصرف شود.

ب: قرنفل. عود. فلفل. از هر کدام 10 گرم نرم ساییده و با 250 گرم عسل و یک گرم زعفران مخلوط کنید و روزی سه قاشق مربا خوری میل نمایید. برای دیر انزال شدن و سستی کمر نافع است.

ج:زعفران 1گرم . زیره 10 گرم. مغز گردو یا بادام 100 گرم . همه را خوب بکوبید و با 250 گرم عسل مخلوط نمایید و روزی دو قاشق غذاخوری بعد از صبحانه و شام میل نمایید. برای رفع ناتوانی جنسی و افزایش تمایل و قدرت جنسی بسیار مفید است.

د:قدامه شیرازی 15 گرم . تخم شاهی و پیاز هر کدام 50 گرم .همه را کوبیده با 250 گرم عسل مخلوط نموده و روزانه سه قاشق مربا خوری میل نمایید. زیاد کننده شهوت است.

ه: کسانی که مبتلا به ضعف قدرت تناسلی . انزال زودرس و یا عدم نعوظ هستند اگر به مقدار 2 جو مومیایی را در 40 گرم عسل حل کرده و میل نمایند و سه روز ادامه دهند به حد اعلا از این بابت تقویت خواهند شد.

مومیایی دارویی است کمیاب و ذیقیمت و در مداوا سریع الاثر . بهترین نوع مومیایی آن است که از کوههای استان فارس به دست میاید هم خوراکی است و هم به صورت ضماد به کار میرود.

افراد مسن که به ضعف قوه باه مبتلا هستند. روغن زیتون عتیق را با عسل از هر کدام 75 گرم مخلوط نموده . سه روز روزی سه قاشق مربا خوری بخورند یا یک قاشق چای خوری پودر تخم شاهی را با یک استکان عسل روزی سه بار هر با یک قاشق مربا خوری میل نمایند.

درمان خستگی جنسی

خوردن یک لیوان آب لیمو با عسل پس از هر آمیزش جنسی برای زن و مرد بسیار موثر واقع میشود و مقداری از انرزی از دست رفته را جبران میکند.

تقویت اسپرم

الف: کسانی که اسپرم آنها خیلی ضعیف است و بچه دار نمیشوند میتوانند از معجون زیر (شیر+ عسل+تخم مرغ+پیاز) یک روز در میان و به مدت یک ماه استفاده کنند و نتیجه اش را ببیننند. ضرر ندارد.

ب: دو قاشق آب پیاز . دو قاشق عسل را در یک لیوان شیر حل کرده و قبل از خواب میل نمایند. بهترین داروی محرک قوه باه و ازدیاد اسپرماتوزوئید است.

آن چه در این میان اهمیت ویژه‌ ای دارد، این است که شواهد علمی مطمئن جهت حمایت از استفاده ی روش ‌های طبیعی برای درمان ناتوانی جنسی بسیار ناقص است و کمتر پزشکی این‌ گونه روش ‌ها را به عنوان روش‌ های درمانی صرف توصیه می‌ کند. دکتر استیون لام، نویسنده کتاب “The hardness Facto” در خصوص بیماری ‌های جنسی قویا بر این نکته تاکید می‌ کند که اولین نکته ‌ای که فرد مبتلا در پیگیری علت ناتوانی جنسی ‌اش باید به دنبال آن باشد، این است که تشخیص بیماری چیست.

او معتقد است در صورتی که بدانیم علت ناتوانی جنسی چیست به راحتی می‌ توانیم با روش‌ های طبیعی درصد بزرگی از این بیماران را تا حد مطلوب و دلخواه شان درمان کنیم.

درمان ناتوانی و طب سوزنی:

در سال 2009 دانشمندان کره ‌جنوبی با یک بررسی جامع به این نکته پی بردند که طب سوزنی می ‌تواند یکی از راه ‌های کارآمد در درمان ناتوانی جنسی باشد. البته کره‌ ای‌ ها در آن سال از چند و چون مکانیسم درمانی این روش چیزی نگفتند و فقط به ذکر این نکته بسنده کردند که در مطالعات شان درصد عظیمی از افراد مبتلا به اختلال ناتوانی جنسی  توانسته بودند سلامتی خود را کسب کنند.

درمان ناتوانی و عصاره ‌های طبیعی:

آرژینین یک ترکیب اسید‌ آمینه است که در مواد غذایی حاوی پروتئین به طور طبیعی وجود دارد. این ترکیب با افزایش میزان جریان خون سیستم جنسی می ‌تواند ناتوانی ‌های جنسی ناشی از اختلال به ناتوانی جنسی  را درمان کند. در سال 1999 در مجله معتبر پزشکی Bjm نتیجه مطالعه ‌ای به چاپ رسید که در آن بیان شده بود ترکیبات حاوی دوز بالای این اسید آمینه توانسته راه علاجی باشد برای بیماران مبتلا به ناتوانی جنسی.

متاسفانه نقطه ضعف این مقاله همچون بسیاری مقالات دیگر این بود که مصداق خارجی و قابل دسترس این نوع ترکیبات را به وضوح بیان نکرده بود، اما در سال 2003 دانشمندان بلغاری گزارش کردند که عصاره کاج Pycnogenol به عنوان یکی از ذخایر غنی اسید آمینه L-Arginine می ‌تواند ترکیب موثری باشد برای درمان بیماران مبتلا به ناتوانی جنسی البته در همه این تحقیقات یک نکته مشترک است، آن هم این که مصرف این نوع ترکیبات باید زیر نظر پزشک صورت گیرد، چرا که مصرف اسید آمینه در افراد مبتلا به فشارخون بالا و بیماران قلبی و عروقی می ‌تواند خطر بروز سکته‌ های قلبی را افزایش دهد.

درمان ناتوانی و جینسینگ:

جینسینگ نیز از آن دسته ترکیباتی بود که زمانی در کشور ما نیز سر و صدای زیادی به پا کرد. در سال 2002 در مطالعه ‌ای مشاهده شد که 45 بیمار مبتلا به اختلال ناتوانی جنسی  که به مدت طولانی جینسینگ کره ‌ای قرمز را مصرف می ‌کردند علائم بیماری در آن ها تا حد بسیار زیادی تخفیف یافت. Geo Espinosa دکتری ND و مدیر مرکز اورولوژی مجتمع پزشکی Nyu Langone بر این عقیده است که مردان دچار اختلال ناتوانی جنسی  می ‌توانند با مصرف ترکیبات بهداشتی جینسینگ تا حد بسیار زیادی مشکل خود را بر طرف سازند. البته این پزشک بر این عقیده است که مصرف خودسرانه جینسینگ در کسانی که به واسطه بیماری دیگری دارویی مصرف می‌ کنند، می ‌تواند باعث بروز واکنش‌ های آلرژیک شود، از این‌ رو باید مصرف آن زیر نظر پزشک صورت گیرد.

آب انار: Espinasa می ‌گوید من قویا به بیمارانم توصیه می ‌کنم صرف ‌نظر از تحقیقات ضعیف علمی در این خصوص مصرف آب انار را به طور مرتب در برنامه غذایی خود قرار دهند. آب انار ازجمله نوشیدنی ‌های حاوی آنتی‌اکسیدان بالا است، از این ‌رو می ‌توان گفت از بهترین راه‌ های مطمئن و بی‌عارضه است، البته اگر بتوانید نوع طبیعی و بدون ناخالصی آن را پیدا کنید.

پیشگیری از سستی نعوط

ناتوانی جنسی علل مختلفی دارد. با این حال، هنوز هم می‌توان با یکسری اقدامات پیشگیرانه از بروز آن جلوگیری کرد.

روش‌های پیشگیری احتمالی شامل موارد زیر است:

 • شرکت در ورزش‌های بدنی که می‌تواند خطر ابتلا به ناتوانی جنسی را کاهش دهد
 • اجتناب از سیگار کشیدن
 • خواب کافی
 • داشتن یک رژیم غذایی سالم
 • کاهش استرس، اضطراب و افسردگی
دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکDid you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبا ما در تماس باشید