علائم و تشخیص سنگ کلیه

Z

سنگ كليه  

سنگ یک توده سخت و تو پر می باشد که در کیسه صفرا- مثانه و کلیه ها ساخته می شود. سنگ ها علل و درمانهای متفاوت دارند. این بروشور درباره سنگ های کلیه و حالب می باشد. سنگ ها در کلیه ساخته می شوند و در آنجا مانده یا وارد حالب می شوند.سنگهای کلیه زمانی که مواد معدنی و نمک های اسیدی در ادرار حالت کریستالی پیدا می کنند ساخته می شوند. اکثر این سنگها ( تقريبا 80% موارد )  با ادرار از بدن خارج می شوند ولی در بعضی موارد به درمان یا خارج کردن نیاز پیدا می کنند.

عامل ایجاد سنگ کلیه

كليه هر کسی در طول زندگی ممکن است سنگ بسازد.سنگها زمان عدم تعادل در تولید ادرار ساخته می شوند.تولید سنگ به میزان مصرف مایعات و اینکه مواد شروع کننده سنگ سازی در ادرار شما به میزان کافی وجود داشته باشد وابسته می باشد.

علائم سنگ کلیه

درد شایعترین علامت مواجهه با سنگ است. علائم از درد بسیار شدید تاحالت بدون علامت و درد است که این وابسته به شکل- سایز و محل سنگ در دستگاه ادراری می باشد.

تشخیص سنگ کلیه

پزشک برای تشخیص بیماری شما از تست های آزمایشگاهی و روش های تصویربرداری استفاده می کند. در ابتدا تاریخچه بیماری و معاینه از شما انجام می گیرد و سپس از تصویربرداری برای تشخیص وجود سنگ استفاده می شود.

روش های تصویربرداری

سونوگرافی و عکس ساده از شکم با آمادگی قبلی  ( تمیز شدن روده ها با ملین ) روش تشخیص سنگ شما می باشد. در مواردی که سنگ با این روش ها دیده نمیشود از سی تی اسکن که میتواند محل و اندازه سنگ شما را دقیق مشخص کند استفاده می شود. در موارد عدم دسترسي به سي تي اسكن ، عكس رنگي كليه ( IVP ) كمك كننده است .

آزمایش جنس سنگ و تست های دیگر

در موارد کولیک کلیوی تست ادراری و خون جهت تشخیص عفونت ادراری و نارسایی کلیه انجام می شود. اگر سنگ شما شانس دفع داشته باشد باید ادرار خود را جمع آوری تا سنگ دفع شده را جهت آزمایش بگیرید.از آزمایش سنگ اطلاعات مهمی در مورد درمان و جلوگیری از سنگ سازی شما به دست می آید.

درد شدید ( کولیک کلیوی )

اگر سنگ باعث انسداد در جریان ادراری از حالب شود درد شدید ی بنام کولیک کلیوی ایجاد می کند. این درد بسیار شدید و در ناحیه پهلو و کمر می باشد و ممکن است به ناحیه کشاله ران و ران و در مردان به بیضه ها کشیده شود.
علائم دیگر شامل تهوع- استفراغ – خون در ادرار- ادرار کردن دردناک و تب می باشند.کولیک کلیوی یک حالت فوریتی می باشد و باید سریعا به بیمارستان یا پزشک معالج مراجعه کنید. در مواردی که تب داشته باشید نیاز به درمان فوری خواهد بود.

عدم علامت و درد مبهم

سنگ می تواند باعث ایجاد درد هر از گاهی در ناحیه پهلوها شود. این نوع درد می تواند به علت بیمای های دیگر هم باشد و نیاز به بررسی جهت تشخیص وجود سنگ در کلیه و حالب دارد.

سنگ می تواند هیچ علامتی نداشته باشد که به این حالت سنگ های بدون علامت گفته می شود که اغلب سنگ های کوچک هستند و تصادفی تشخیص داده می شوند.

برنامه غذایی مناسب 

بسته به شرایط اختصاصی شما پزشکتان برنامه غذایی خاصی در نظر می گیرد . درمورد برنامه غذایی خود حتما با پزشکتان مشورت کنید برنامه غذایی متعارفی داشته باشید سبزیجات زیاد – فیبر و میوه بخصوص لیمو ترش بخورید  غذاهای با اگزالات کم مصرف کنید (تخم مرغ – عدس –برنج – سیب پوست گرفته – انگور – گل کلم – نارنج و … ) مطمئن شوید که مقدار کافی کلسیم  ( 1000 میلی گرم ) در برنامه غذایی شما موجود باشد از مصرف گوشت قرمز خودداری کنید. در عوض از پروتئین های گیاهی به خصوص اواکادرو-گل کلم و نخود فرنگی و…. استفاده کنید .  وزن مناسب داشته باشید  از استرس بپرهیزید

منبع:بیمارستان امیر المومنین   تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان