معجزه طبیعت در درمان انواع بیماریها و بیماریهای دستگاه ادراری

معجزه طبیعت در درمان انواع بیماریها و بیماریهای دستگاه ادراری
درمان سنگ اگزالات کلسیم
خواص مفید تخمه کدو

وقتی کدو تنبل می خورید، تخمه های آن را دور نریزید. این تخمه ها علاوه بر مزه ی خوبی که دارند، برای سلامتی نیز بسیار سودمندند. در ادامه 10 مورد از فواید آن را برای تان ذکر می کنم:

حفاظت از پروستات

 تخمه ی کدو تنبل برای حفظ سلامتی غده ی پروستات مفید است و موجب کاهش مشکلات ناشی از دفع ادرار می شود که در بیماران مبتلا به بزرگی پروستات بیشتر مشاهده می شود. از موادی که در تخمه کدو تنبل موجودند و موجب بهبود عملکرد پروستات می شوند، می توان به کاروتنوئیدها و اسیدهای چرب امگا 3 اشاره کرد.

درمان افسردگی

 تخم کدو تنبل دارای اسید آمینه ی “تریپتوفان” می باشد. این اسید آمینه یک دشمن طبیعی برای از بین بردن افسردگی می باشد، بدین ترتیب که تریپتوفان در بدن به سروتونین تبدیل می شود. همان طور که می دانید سروتونین یک ناقل عصبی است که باعث ایجاد آرامش و شادی می شود.

پیش گیری از پوکی استخوان

از آن جایی که تخمه کدو تنبل غنی از “روی” می باشد، در پیشگیری از پوکی استخوان سودمند است. مطالعات نشان داده است که دریافت کم “روی” مرتبط با شیوع بالاتر پوکی استخوان (مخصوصا در مردان مسن) می باشد. با این که بیماری پوکی استخوان بیشتر در زنان یائسه دیده می شود، اما بد نیست بدانید که 30 درصد شکستگی های استخوان لگن، در مردان اتفاق می افتد و از هر 8 مرد بالای 50 سال، یک نفر شکستگی ناشی از پوکی استخوان را تجربه می کند.

 ضد التهاب طبیعی در آرتریت ها

تخمه ی کدو تنبل به طور قابل ملاحظه ای التهاب را کاهش می دهد، بدون آن که همانند داروهای شیمیایی ضدالتهابی رایج مانند ایندومتاسین، دارای عوارض جانبی باشد.

پیش گیری از تشکیل سنگ کلیه

بر اساس مطالعات انجام شده، تخمه کدو از تشکیل سنگ های کلیوی از نوع اگزالات کلسیم جلوگیری می کند.

درمان انگل ها

 این تخمه ، در برخی فرهنگ ها، به عنوان یک درمان طبیعی برای از بین بردن کرم های نواری و دیگر انگل ها استفاده می شود. مطالعات همچنین نشان داده است که این دانه خوراکی، برای مبارزه با بیماری شیستوزومیازیس(تب حلزون)، که ناشی از آلودگی با نوعی کرم قلاب دار به نام شیستوزوم می باشد، بسیار موثر است.

کاهش دهنده ی کلسترول خون

تخمه کدو حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای از فیتواسترول ها است. فیتواسترول ها ترکیباتی هستند که در گیاهان یافت می شوند و ساختمان شیمیایی مشابهی با کلسترول دارند. با دریافت میزان مناسبی از فیتواسترول ها، میزان کلسترول بد خون (ldl) کاهش می یابد.

پیشگیری از سرطان

همان فیتواسترول ها که موجب پایین آوردن سطح کلسترول بد می شوند، موجب حفاظت بدن در برابر بسیاری از سرطان ها نیز می شوند. در واقع فیتواسترول، ایمنی بدن را بالا می برد.

بهبود عملکرد مثانه

در برخی مطالعات نشان داده شده است که عصاره ی تخمه کدو تنبل موجب بهبود عملکرد مثانه حیوانات شده است. آلمانی ها معتقدند که این دانه برای درمان “مثانه ی تحریک پذیر” بسیار سودمند است. مطالعات دیگری نیز نشان داده اند که تخم کدو اثر قابل ملاحظه ای در بهبود “مثانه ی بیش فعال” دارا می باشد. این عملکردهای مثبت تخمه کدو تنبل به دلیل وجود اسیدهای چرب ضروری، منیزیم، سلنیوم، ویتامین e و کمک به فراهم کردن پروتئین میوزین(که برای انقباضات ماهیچه ای به کار می رود)، می باشد.

منبع بسیار خوبی از منیزیم و دیگر املاح

نصف لیوان تخمه کدو تنبل، 92 درصد از نیاز روزانه بدن به منیزیم را تامین می کند. جالب است بدانید که بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی در بدن برای فعالیت خود به منیزیم نیاز دارند؛ در واقع منیزیم باعث حفظ فعالیت طبیعی ماهیچه ها و اعصاب، ضربان منظم قلب و استحکام استخوان ها می شود. همچنین منیزیم در متابولیسم انرژی و سنتز پروتئین نقش به سزایی دارد.تخمه کدو تنبل همچنین حاوی مقادیر قابل ملاحظه ای از منگنز، فسفر، آهن، مس و روی می باشد.مهم ترین نکته اینکه، تا به حال تقریبا هیچ عارضه ی جانبی از مصرف این دانه خوراکی گزارش نشده است.

منبع: غذا وسلامت

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان