تومور كليه

[sbu_post_image]

پاتولوژي تومور كليه

– تومور های کلیه

انواع خوش خیم و بدخیم تومورها در دستگاه ادراری رخ میدهند . بطور کلی ، تومورهای کوچک خوش خیم ( کمتر از نیم سانتی متر ) مثل آدنوم پاپیلاری یا فیبرومای مدولاری ( تومورهای سلولهای بینابینی ) اهمیت بالینی ندارند . شایعترین تومور بدخیم کلیه ، کارسینوم سلولهای کلیوی است . وبعد از آن از نظر شیوع ، نفروبلاستوم ( تومور ویلمز ) و تومورهای اولیه کالیسها و لگنچه قرار دارند . سایر انواع سرطانهای کلیوی نادر بوده و نیازی به بحث در اینجا ندارند . شیوع تومورهای مجاری ادراری تحتانی دو برابر کارسینوم کلیوی است .

سرطان کلیه

سرطان هاي كليه انواع مختلفي دارد كه 2نوع شايع ترآن آدنوكارسينوم كليه و تومور ويلمز مي باشد.تومور ويلمز مخصوص شير خواران و كودكان است كه اكثرا خود را به صورت تو ده شكمي نشان مي دهد.در مقابل آدنوكاسينوم كليه (كارسينوم سلولهاي كليوي ) كه شايعترين سرطان اوليه كليه است در مردان شايع تربوده و بيشتردر افراد ميانسال و مسن ديده مي شود.استعمال سيگار مي تواند در ايجاد آن نقش داشته باشد.

علائم كلاسيك اين بيماري به صورت درد پهلو ،لمس توده در پهلو و ديدن خون درادرار ميباشد، كه وجود اين علائم نشانه پيشرفته بودن سرطان است. با استفاده روز افزون از روشهاي راديولوژي و سونوگرافي سرطانهاي كليه امروزه درمراحل ابتدايي تر و قبل از ايجاد علائم اكثرا كشف مي شوند.

– کارسینوم سلول کلیوی ( آدنوکارسینوم )

این تومورها از اپی تلیوم توبولی کلیه منشا میگیرند و لذا عمدتا در کورتکس قرار دارند . کارسینوم کلیه حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد از کل تومورهای اولیه بدخیم کلیه را شامل میشود . این تومور ۳-۲ درصد تمام سرطانهای بالغین را شامل میشود .سرطان کلیه از دهه های ۶ تا ۷ شیوع بیشتری دارد و مردان ۲ برابر بیشتر از زنان مبتلا میشوند . در سیگاریها و افرادی که در تماس با کادمیوم هستند بیشتر دیده میشوند .در کسانیکه بدنبال دیالیز مزمن دچار کلیه پلی کیستیک میشوند احتمال ایجاد سرطان سلول کلیوی ۳۰ برابر افزایش می یابد . عوامل ژنیتیک هم در اتیولوژی دارای نقش است . در گذشته ، کارسینوم سلول کلیوی را بر اساس ریخت شناسی آن تقسیم بندی میکردند ، اما اکنون این کار را بر اساس منشا مولکولی تومور انجام میدهند . این کارسینوم دارای ۳ شکل شایع است :

کارسینوم با سلول روشن : شایعترین نوع بوده و ۷۰ تا ۸۰ درصد سرطانهای سلول کلیوی را شامل میشوند از نظر بافتی از سلولهای با سیتوپلاسم شفاف یا گرانولار تشکیل شده اند . اکثریت آنها اسپورادیک هستند ولی نوع فامیلیال هم دارد که بنظر میرسد ژن ایجاد کننده آن با ژن دخیل در بیماری وی . اچ . ال مرتبط است .ناهنجاری در کروموزوم ۳ وجود دارد .

کارسینوم پاپیلاری سلول کلیوی : ۱۰ تا ۱۵ درصد سرطانهای سلول کلیوی را شامل میشوند ، چنانچه از نام آن پیداست ، طرح رشد پاپیلاری دارند . اغلب چند کانونی بوده و ۲ طرفه هستند . اینجا هم انواع اسپورادیک و فامیلیال دارد . در سرطانهای پاپیلاری کلیه در کروموزوم ۳ ناهنجاری وجود ندارد . عامل اصلی در این سرطان پروتوانکوژن ام.ای.تی است که روی کروموزوم ۷ قرار دارد .

کارسینوم کلیوی کروموفوب : نادرترین نوع بوده و تنها ۵ درصد موارد کارسینوم سلول کلیوی را شامل میشود .منشا انهایا از لوله های جمع کننده در کورتکس و یا از سلولهای واقع شده در بین آنها میباشد .وجه تسمیه انها بدلیل رنگ پذیری زیاد سلولهای توموری میباشند یعنی کمتر روشن هستند .این تومورها کروموزومهای متعددی از دست میدهند و در کل دارای پیش آگهی خوبی هستند .

منبع : پاتولوژی بیماریها

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان