وجود خون در ادرار مردان = سرطان ؟

وجود خون در ادرار مردان مي تواند نشان از سرطان باشد

وجود خون در ادرار يا هماچوري به علت ميزان کم خون از دست رفته به ندرت خطرناک است، اما ممکن است نشان دهنده بيماري هاي زمينه اي جدي همچون سرطان باشد.در برخي موارد وجود خون در ادرار موجب تغيير رنگ آن مي شود که به ندرت خطرناک است، چرا که مقدار خون از دست رفته اندک است.

اما از آنجا که ممکن است هماچوري در اثر يک بيماري زمينه اي جدي مانند سرطان ايجاد شده باشد لذا هماچوري مداوم پا گذرا درمردان بالاي 50 سال نياز به اقدامات تشخيصي دارد که اين اقدامات تشخيصي مي تواند به صورت ماکروسکوپيک (ديدن با چشم غيرمسلح) و يا ميکروسکوپيک ديدن با ميکروسکوپ صورت گيرد.لذا بسته به عواملي چون شرح حال و سن بيمار وسايل و راه هاي تشخيصي،هماچوری  متفاوت خواهد بود.

آزمايش ادرار، تست هاي خوني ، IVP ، سونوگرافي ، سيستوسکوپي و بيوپسي را از جمله اين راه هاي تشخيصي هستند.

درمان خاصي براي اين بيماري وجود ندارد، مگر آن که بايد به دنبال يافتن علت زمينه اي براي بيماري بود.

عوامل ديگري مانند عفونت مثانه، سنگ کليه همچنين سرطانهاي مثانه، سرطانهاي کليه و سرطانهاي پروستات در ايجاد هماچوري موثر هستند

منبع: سلامت نیوز

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان