چرا به خاطر بی اختیاری ادرار، احساس شرم می کنید؟

خیلی از مردم فکر می کنند که عدم کنترل ادرار یا مدفوع، مشکلی شرم آور است. اما شما اگر به این بیماری مبتلا هستید، نباید سکوت کنید و سختی های آن را تحمل کنید.

شما می توانید کارهایی را برای پیشگیری یا کنترل آن انجام دهید:

- این مشکل قابل حل است، پس اولین کار برای رفع آن این است که حتما به پزشک مراجعه کنید.

- هر ۲ ساعت یک بار برای ادرار کردن به توالت بروید.

- در طول روز ۶ تا ۸ لیوان مایعات بنوشید. نوشیدن آب کافی برای جلوگیری از عفونت ادراری لازم است.

- بعد از ساعت ۸ شب از نوشیدن مایعات خودداری کنید.

- لباس های آزاد و راحت بپوشید.

- عضلات کف لگن را با تقویت کنید. برای این کار، تمرینات زیر را انجام دهید:

تمرین اول : هربار که برای ادرار کردن به توالت می روید، چندین بار به طور ارادی، دفع ادرار را قطع و شروع کنید.

تمرین دوم : ناحیه مقعد را سفت کنید، مانند حالتی که می خواهید مانع دفع مدفوع شوید و این حالت را برای مدت ۵ ثانیه حفظ نموده و بعد رها کنید. در طول انقباض نفس خود را حبس نکنید. این کار را چندین بار در طول روز انجام دهید. تکرار این تمرین باید در حدی باشد که خسته نشوید. این تمرین را در حالت ایستاده ، نشسته و یا خوابیده می توانید انجام دهید.

- مثانه را تقویت کنید.

برای این کار سعی کنید کم کم مدت زمان بیشتری ادرارتان را نگه دارید. برای شروع هر ۲ ساعت یک بار ادرار کنید. به تدریج سعی کنید این مدت زمان ۲ ساعت را بیشتر کنید. این که چقدر این فاصلـه زمانـی را بیشتر می کنید به خودتان بستگی دارد، ولی باید در حدی باشد که ادرار نریزد. کم کم این فاصله را به ۳ تا ۴ ساعت برسانید. این تمرین را لازم نیست که شب ها انجام دهید. با انجام این تمرین توانایی مثانه برای نگه داشتن ادرار بیشتر می شود.

در واقع بی اختیاری ادرار و مدفوع، یعنی عدم کنترل مثانه یا حرکات روده. این حالت به این دلیل ایجاد مشکل می کند که ممکن است در همان زمانی که نیاز به دستشویی دارید در اختیارتان نباشد. ممکن است دفع ادرار یا مدفوع به صورت کاملا غیر منتظره رخ دهد، مثلا زمانی که عطسه می کنید و یا این که می دوید.

اگر شما دچار بی اختیاری هستید، این مساله را به خاطر داشته باشید که شما تنها نیستید، میلیون ها زن و مرد در سراسر جهان دچار این مشکل هستند که باید درمان شوند. مراجعه به پزشک به شما کمک می کند که بهترین راه درمان خود را بیابید.

این حالت ممکن است موجب کناره گیری فرد از فعالیت های اجتماعی وی شود که بسیار اشتباه است.

بی اختیاری ممکن است در همه افراد رخ دهد، ولی در بین زنان و سالمندان بیشتر شایع است. زنانی که زایمان کرده اند، بیشتر در معرض خطر هستند. برخی شرایط پزشکی مانند دیابت و یا آسیب های بدنی نیز ممکن است موجب شود تا شما کنترل ادرار و یا عضلات روده خود را از دست دهید و به بی اختیاری مبتلا شوید. درمان این بیماری ها موجب می شود تا شما کنترل خود را به دست آورید.

خیلی از مردم می توانند با ایجاد تغییراتی آسان در رژیم غذایی، فعالیت بدنی، کنترل وزن و عدم مصرف دخانیات ، از بروز این مشکل پیشگیری کنند.

اگر شما دچار بی اختیاری هستید، این مساله را به خاطر داشته باشید که شما تنها نیستید، میلیون ها زن و مرد در سراسر جهان دچار این مشکل هستند که باید درمان شوند. مراجعه به پزشک به شما کمک می کند که بهترین راه درمان خود را بیابید.

مهم نیست که چند ساله هستید. فعالیت بدنی و سرگرمی های جالب برای سلامتی شما مفید است. داستان های جالب بخوانید و اگر مسن هستید، می توانید داستان زندگی خود را نیز بنویسید.

سوال : لطفادرموردآموزش نگهداری ادرار(تمرین مثانه) توضیح دهید
پاسخ :

تکرر ادرار علل مختلفی می تواند داشته باشد : عفونت سیستم ادراری ، عفونت و التهاب مثانه ، افزایش مصرف مایعات ، دیابت ، التهاب و بزرگی پروستات ، سنگ مثانه ، مصرف مایعان حاوی کافئین ، مصرف الکل ، یبوست و اضطراب .

در صورتی که مشکل شما فقط در طی روز می باشد و شب ها مشکلی با آن ندارید بیشتر مسائل اضطرابی مطرح خواهد بود .

سعی کنید از مصرف مواد کافئین دار خودداری کنید، مصرف مایعات روزانه خود را به ۱٫۵  تا ۲ لیتر محدود کنید ، فقط وقتی به دستشویی بروید که مثانه تان پر است ، اگر دچار یبوست هستید آنرا درمان کنید ، مثانه خود را تحت کنترل درآورید :

هر وقت احساس فوریت در نیاز با ادرار کردن دارید :

۱- ابتدا کار خود را متوقف کنید

۲- بنشینید

۳- عضلات کف لگن خود را چند بار منقبض کنید

۴- فکر خود را به مسئله دیگری معطوف کنید، مثلا به یک منظره و یا خاطره خوشایند فکر کنید ، یا از ۱۰۰ دوازده تا دوازده تا کم کنید .

۵- منتظر بمانید تا احساس فوریت در اجابت مزاج برطرف شود

۶- حال اگر باز هم احساس نیاز برای ادرار کردن دارید به آرامی به سمت دستشویی حرکت کنید .

اگر با رعایت این مسائل باز هم مشکل داشتید لازم است بررسی های کاملی در خصوص عملکرد مثانه انجام شود . این بررسی ها باید تحت نظر متخصص اورولوژی صورت گیرد .

درمان با گیاه گزنه

مشخصات گیاه شناسی :

گیاهی است با ساقه چهارگوش که پوشیده از تار می باشد. برگ ها بیضوی شکل و نوک تیز و در حاشیه دندانه دار هستند. گل ها کوچک و به رنگ سبز روشن بوده و در گل آذین های خوشه مستقرند. دراثر تماس بدن با کرک های گزنده این گیاه محتویات سوز آور آنان که همان اسید فرمیک می باشد در پوست بدن وارد شده و باعث ایجاد سوزش می شود.

انتشار جغرافیایی :

گزنه در نواحی مرطوب غالب نقاط کشور خصوصاً در مناطق شمال، غربی و مرکزی ایران رویش دارد.

ترکیبات شیمیایی :

در ساختار گزنه ترکیباتی چون اسید فرمیک، تانن، موسیلاژ و عناصر معدنی همچون پتاسیم و کلسیم و همچنین ماده رنگی موسوم به اورتی سین وجود دارد.

قسمت مورد استفاده :

برگ و ریشه گزنه مورد استفاده دارویی دارند.

اثرات دارویی و طرز استعمال :

۱٫جلوگیری از ریزش مو : جوشانده ریشه گزنه و یا ریشه خیسانده گزنه در الکل که در طب گیاهی به طور خارجی استعمال می شود نه تنها از ریزش مو جلوگیری کرده رشد مو را نیز تقویت نموده و از طرف دیگر شوره سر را بر طرف می نماید.

۲٫درمان عدم کنترل ادرار : در برخی از افراد مسن که مبتلا به عدم کنترل ادرار می باشند مصرف دم کرده ریشه گزنه اثر درمانی خوبی دارد.

۳٫درمان بیماری های پوستی : بیماری های پوستی همچون اگزما با مصرف جوشانده ۲۰ در هزار برگ گزنه به مقدار ۳ فنجان در روز رفع می شود. البته همراه با درمان مذکور بایستی بیمار رژیم غذایی ملایمی نیز داشته باشد.

۴٫درمان خون دماغ : گزنه اثر بسیار قاطع در بند آوردن خون داشته و از این رو آن را می توان برای درمان خون دماغ، رفع اخلاط خونی، خونریزی در فواصل قاعدگی و استفراغ خونی تجویز نمود به این منظور از جوشانده ۳۰ تا ۶۰ در هزار برگ گزنه استفاده می شود.

منبع: پرشین شاپ

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک