علل و نشانه های سوزش ادرار در مردان و زنان

سوزش-ادرار-

هر فردی در زندگی خود حداقل برای یکبار سوزش ادرار را تجربه کربه است. عارضه ای دردناک و آزاردهنده که اجابت مزاج را با دشواری همراه می سازد. سالانه میلیون ها نفر با علامت سوزش ادرار هنگام دفع در ادرار به کلینیک ها و مراکز بهداشتی مراجعه می کنند.

دیسوریا یا سوزش ادرار به داشتن درد و احساس ناراحتی یا سوزش در هنگام دفع ادرار گفته می شود. دیسوریا یک بیماری نیست در واقع علامت و نشانه ای از وجود یک مشکل اساسی در بدن فرد است که نیاز به ریشه یابی و درمان اساسی دارد. این بیماری در زنان بیشتر از مردان شایع می باشد. سوزش ادرار در مردان سالمند نیز نسبت به مردان جوان رایج تر می باشد.

اگر چه در اکثر مواقع سوزش ادرار به علت عفونت ادراری به وجود می آید، اما حتما باید علل دیگر سوزش ادرار نیز بررسی شود. آیا اطلاعاتی در مورد این عارضه شایع دارید؟ دلایل ابتلا به سوزش ادرار چیست؟ روش های درمان این عارضه به چه صورت هستند؟

ما در این مقاله سعی داریم شما را با پاسخ این سوالات آشنا کنیم و اطلاعات مختصری در مورد این بیماری به شما ارائه دهیم.

سوزش ادرار

دیزوری یا سوزش ادرار یک احساس درد، سوزش و ناراحتی در هنگام ادرار می باشد. سوزش ادرار اکثرا در خانم های جوان و افرادی که از نظر جنسی فعال هستند رخ می دهد. این عارضه می تواند همراه با خون در ادرار، هماچوری، ادرار کدر یا ادرار بدبو  باشد. شکایت‌های سوزش ادرار اغلب با شکایت از فشار برای تکّرر ادرار همراه است. عامل معمول این گرفتاری عفونت مجاری ادراری است. یک پنجم لااقل سالی یک‌بار و ۱۵ درصد آنها بیش از سه‌بار در سال به عفونت ادراری مبتلا می‌شوند. احساس سوزش یا درد در حین دفع ادراردر خانم ها اغلب نشان دهنده عفونت ادراری و در مردها نشان دهنده اورتریت است. این مسئله همچنین می تواند ناشی از روابط جنسی طولانی مدت یا با فاصله زمانی کم باشد. سایش بافت ها باعث می شود که میکروب ها مثانه را به اشغال خود درآورند. از عوامل دیگر این مشکل می توان به دفع سنگ اشاره کرد که باعث افزایش حالت اسیدیته ادرار می شود و می تواند باعث ایجاد سوزش در حین ادرار شود. بیماری های عصبی نیز می تواند عاملی برای سوزش ادراری شود. اگر دفع خون در پایان ادرار کردن باشد. در این صورت صحبت از هماچوری انتهایی است و نشان می دهد که مثانه دچار مشکل شده است. اگر ادرار همیشه حاوی خون باشد، این خون از کلیه ها، پروستات و یا مجرای خروجی مثانه است.

در هر صورت وجود خون در ادرار طبیعی نیست و حتما باید مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد.

سوزش-ادرار-در-مردان-و-زنان

هماچوری یا ادرار خونی

بدون شک دیدن خون در ادرارباعث ترس و وحشت همه می شود. این مسئله گاهی در اثر مصرف کم آب بعد از انجام فعالیت های ورزشی یا وجود سنگ در کلیهو یا حرکت مثانه بروز می کند.

در موارد جدی تر، زمان خروج خون تعیین کننده ارگان دچار اختلال است:

اگر دفع خون در شروع ادرار کردن باشد

دفع خون در شروع ادرار کردن را هماچوری ابتدایی می گویند. این خون از مجرای ادرار یا پروستات است.

چرا ادرار زرد رنگ است؟

رنگ طبیعی ادرار زرد روشن است و دلیل آن فیلتر شدن خون توسط کلیه هاست. رنگ های خوراکی، پروتئین های تجزیه شده و غیره از برخی غشاها عبور کرده و باعث رنگ زرد ادرار می شوند.

زمانی که ادرار بی رنگ می شود، به این معنی است که آب زیادی می نوشید و این برای سلامتی مفید است.

معمولا رنگ ادرار زرد است، اما گاهی پیش می آید که به دلیل مصرف برخی مواد غذایی و یا به علت برخی بیماری ها، تغییری در این رنگ بوجود می آید که نشان دهنده تغییراتی در وضع درونی بدن است.

ادرار زرد پررنگ

موقع تصفیه مواد زاید در کلیه ها، برخی از رنگدانه ها یا پروتئین ها وارد مثانه می شوند و در صورت نوشیدن آب کماین ضایعات، ادرار را به رنگ زرد تیره در می آورند.

ادرار بی رنگ و روشن

هر چه آب بیشتری بنوشید، ادرارتان شفاف تر و کمرنگ تر خواهد شد.

ادرار کدر

در این صورت پای عفونتی مانند عفونت ادراریدر میان است.

ادرار نارنجی رنگ

مصرف برخی داروهای حاوی رنگ باعث می شود که ادرار رنگ نارنجی بگیرد.

پسمانده های داخل ادرار: اسپرم، میکروب و انگل

موقع دفع ادرار گاهی رسوباتی در آن مشاهده می شود که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

انزال رتروگراد یا انزال پس رونده

گاهی پیش می آید که در زمان انزال، اسپرم به جای خارج شدن از آلت تناسلی آقایان به سمت داخل مثانه برمی گردد. در این صورت اسپرم به شکل رسوباتی سفید و شفاف، به همراه ادرار دفع می شود.

وجود انگل

اگر ادرار کدر شود و رسوبات و پسمانده های بزرگی در آن مشاهده شود، امکان دارد در نتیجه وجود انگل باشد.

سیستیت یا عفونت ادراری

بعد از عفونت مثانه، میکروب های که باعث بروز عفونت می شوند در ادرار دفع می شوند. در نتیجه امکان دارد پسمانده هایی مشاهده شود.

سوزش ادرار را جدی بگیرید

سوزش ادرار به خودی خود بیماری خاصی تلقی نمی شود، بلکه فقط یک علامت است و می تواند ناشی از بیماریهای مختلف باشد. وجود سوزش ادرار همیشه دلیل بر وجود عفونت ادراری نیست.

سوزش ادرار یکی از علائم مهم در عفونتهاي كليه و مجاري ادراري بوده و در هرجنس یا سنی نیازمند توجه ویژه ای است سوزش ادرار اغلب به علت عفونت در دستگاه ادراری تحتانی(مثانه) است که بعلت تماس ادرار با مخاط مثانه ملتهب، ایجاد میشود.در این حالت سوزش ادرار همراه با تکرر ادرار و فوریت در دفع ادرار است و آزمایش ادرار بدون کشت و یا آزمایشات خون برای تشخیص لازم بوده و دوره درمان آن نیز کوتاه مدت است.

سوزش ادرار گاهی نیز به علت عفونت دستگاه ادراری فوقانی(کلیه ها) ممکن است رخ دهد که در این حالت علاوه بر علائم ذكر شده ،تب ،لرز،درد پهلو،حساسیت در لمس پهلوها،تهوع ،استفراغ و گاهی دفع خون در ادرار نيز ديده مي شود.بیمار در این حالت بایدسریعا” به پزشک مراجعه کند و اقدامات تشخيصي از قبيل آزمایش كشت ادرار ، بررسی های تصویر برداری از نظر وجود آبسه های اطراف کلیه و یا سنگ های کلیه جهت بيمار انجام گيرد.گاهی بستری در بیمارستان نیز نیاز است.

دوره درمانی در این حالت طولانی تر از عفونت مثانه بوده و پس از 2هفته از اتمام درمان، نیازمند پیگیری است.وي در ادامه با اشاره به اینکه سوزش ادرار در خانم ها شایع تر از آقایان است افزود: در خانم ها این عارضه ممکن است به علت عفونت های ناحیه تناسلی باشد که در این حالت به همراه ترشحات ناحیه ژنیتال است .در خانم های مسن بعد از یائسگی سوزش ادرار ممکن است به علت کاهش استروژن باشد.بارداري خطر عفونتهاي سيستم ادراري را افزايش ميدهد پس خانم های باردار باید توجه ویژه ای به سوزش ادرار داشته باشند. عفونت ادرار در دوران بارداری منجر به افزایش خطر تولد نوزاد زودرس، نوزاد کم وزن، سقط جنین و فشار خون بالای دوران بارداری می شود.

دفع ادرار دردناک در مردان

وقتی مردی در مسیر انحرافی زندگی جوانی قرار گیرد، به راحتی در دام سیگار کشیدن، مصرف الکل، رژیم غذایی نامناسب، روابط جنسی ناسالم، و خواب ناکافی می افتد. بدن هم با مستعد شدن به ابتلای عفونت و اختلالات مزمن دردناک به این شیوه ی نادرست زندگی پاسخ می دهد که درمان آن ها ممکن است مشکل باشد و امکان عود آن ها وجود داشته باشد.

سوزش-ادرار-در-آقایان-

سوزش ادرار در خانم ها

یکی از مشکلات ادراری شایع در خانم ها سوزش ادراری است. سوزش ادرار به خودی خود بیماری خاصی تلقی نمی شود، بلکه فقط یک علامت است و می تواند ناشی از بیماریهای مختلف باشد. وجود سوزش ادرار همیشه دلیل بر وجود عفونت ادراری نیست. یکی از علل نادر ولی خطرناک سوزش ادرار، نوعی از سرطان مثانه است که در آن معمولا به همراه سوزش ادرار، آزمایش، وجود خون در ادرار را نیز گزارش می کند و یا اینکه خود بیمار به چشم خود، ادرار خونی را مشاهده می کند.

سوزش ادرار در خانم ها اغلب همراه با تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار کردن می باشد. احساس فوریت در ادرار کردن بدین معنی است که فرد احساس می کند که مثانه وی پر شده و باید مثانه را خالی کند ولی مثل افراد طبیعی نمی تواند آنرا به تاخیر بیاندازد، بلکه باید فورا محلی را برای تخلیه مثانه پیدا کند. بیشتر پزشکان سوزش ادرار را معادل عفونت ادراری تلقی کرده و بدون بررسی شروع به درمان تجربی آن می کنند، در صورتیکه سوزش ادرار می تواند علل خیلی زیادی داشته باشد که یکی از آنها عفونت ادراری است. سوزش ادرار در خانمهای جوان بیشتر است. اگر درد در هنگام ادرار کردن در ابتدای آن اتفاق بیفتد، معمولا نشان دهنده وجود مشکل در مجرای ادراری است ولی اگر در انتهای ادرار کردن اتفاق بیفتد نشان دهنده وجود مشکل در مثانه است. اگر سوزش ادرار همراه با تکرر ادرارو احساس فوریت در ادرار کردن و درد زیر دل باشد، معمولا نشاندهنده التهاب مثانه(سیستیت) است.

خود التهاب مثانه ممکن است علل عفونی و غیر عفونی داشته باشد. اگر سوزش ادرار همراه با احساس ناراحتی و درد در قسمت خارجی دستگاه تناسلی باشد معمولا نشان دهنده وجود التهاب در واژن و یا لبهای فرج می باشد. یکی از علل سوزش ادرار و عفونت مثانه، مقاربت است که در آن خانم روز و یا روزهای بعد از مقاربت دچار سوزش ادرار می شود و این معمولا تکرار شونده است.
خطرناکترین علت سوزش و تکرر ادرار، وجود نوع بدخیمی از سرطان مثانه است. بنابراین از کنار سوزش و تکرر ادرار نباید به آسانی عبور کرد.

علت عفونت ادراری در خانم ها

مخرج و مهبل هر دو مکان‌های مناسبی برای رشد باکتری‌ها هستند که نزدیک مجرای خروجی ادرار قرار دارند. و چون میزراه زنان چندان طولانی نیست، راه کوتاهی برای ورود باکتری‌ها به مثانه می‌شود و التهاب مثانه ایجاد می‌کند. باکتری‌ها حتی ممکن است تا کلیه بالا روند و ایجاد عفونت شدیدتری در آنجا بکنند.

مردان میزراه درازتری دارند و غده پروستات هم مواد ضد‌باکتریائی ترشح می‌کند که مانعی برای عفونت است. بنابراین، عفونت مجاری ادرار در مردان چیز ساده‌ای نیست و اگر مردی دچار سوزش ادرار شود، نباید آن را سرسری گرفت.

سوزش ادرار در مردان ممکن است علامت وجود یک بیماری مقاربتی، مثل سوزاک یا کلامیدیا، باشد. التهاب پروستات هم ممکن است سوزش ادرار ایجاد کند.

عوامل زیادی می‌توانند سوزش ادرار به‌وجود آورند یا آن را تشدید کنند. از جملهٔ اینها، غذاهای پرادویه، قهوه، چای، الکل، غذاهای اسیدی، مواد شیمیائی در فرآورده‌های بهداشتی، ضربه و روابط جنسی است. عفونت‌های قارچی هم می‌توانند ایجاد سوزش ادرار کنند.

 1. مجرای ادرارکوتاه است
  2. اغلب تخلیه مثانه خود را به تاخیر می اندازند
  3. از وسایل جلوگیری کننده از حاملگی مثل دیافراگم استفاده می کنند
  4. از ژلهای اسپرم کش برای جلوگیری از حاملگی استفاده می کنند که سبب تجمع میکروبهای روده در اطراف مجرای ادرار می شود.
  5. دسترسی میکروبهای روده ای بعلت مسیر کوتاه به دستگاه ادراری و سیستم ادراری خانم ها راحت تر است.
  یکی از علائمی که ما را هدایت می کند که علت سوزش ادرار عفونت ادراری است، وجود خون در ادرار است. در عفونت حاد مثانه 20-15 درصد خانم ها مبتلا به درد در زیر ناحیه ناف می شوند. خانم هائی که یائسه شده و تحت هورمون درمانی نمی باشند، مستعد التهاب واژن و عفونت ادراری هستند. اگر سوزش ادرار همراه با ترشح از واژن باشد، نشاندهنده التهاب واژن است.

اگر خانمی دچار سوزش ادرار به همراه تب، بدی حال عمومی و درد عضلانی شود، نشان دهنده ابتلا احتمالی به تبخال تناسلی است که باید منتظر شود که در روزهای آینده تاول های تبخال ظاهر شوند. اگر سوزش ادرار همراه با تب و لرز و درد پهلوها باشد، نشاندهنده عفونت حاد کلیه ها است و بیمار باید در بیمارستان بستری شود. اگر خانمی دچار سوزش ادرار، تکرر ادرار و احساس فوریت در ادرار کردن شود و پس از خاتمه درمان ادرار قطره قطره خارج شود، و نیز هنگام مقاربت درد داشته باشد، نشاندهنده وجود احتمالی دیورتیکول مجرا است و نیازمند بررسی بیشتری خواهد بود. باید حتما از خانم مبتلا به سوزش ادرار از نظر استفاده از داروها و مواد شوینده موضعی سئوال کرد. استفاده از دوش و اسپری های واژینال می تواند سبب سوزش ادرار شود. گاها بعضی از خانمها ماهها و سالها است که از سوزش ادرار رنج می برند، این خانمها نیازمند بررس بیشتری هستند، یک از علل سوزش ادرار طولانی مدت وجود بیماری التهاب بافت بینابینی مثانه است. اینگونه خانمها با درمان مناسب به مقدار زیادی بهبود یافته و خوب می شوند. یکی از علل مهم عفونت دستگاه تناسلی و عفونت دستگاه ادراری در خانمها، روابط زناشوئی نامتعارف می باشد، که گاها سبب عفونتهای خطیر می گردد. اینگونه عفونتها اگر لگن خانم را گرفتار سازد ممکن است سبب نازائی گردد. تشخیص و درمان زودرس دارای اهمیت زیادی است.

کیست کلیه

بیماری کلیه پلی کیستیک، بیماری های مادرزادی، کیستهای کلیوی، اندازه های متعدد، اعم از کیست ها را افزایش می دهد با بالا رفتن سن و افزایش است. روش سوراخ، از طریق عمل جراحی برای خلاص شدن از شر یک کیست بزرگ در کوتاه مدت برای کاهش ظلم و ستم از کلیه است. با این حال، این نقش از کیست های کوچک امکان پذیر نمی باشد. بنابراین، این وضعیت همیشه تکرار می شود، کمتر از یک درمان کامل از هدف.

درمان محافظه کارانه درمان نفوذ میکرو مبتنی بر طب سنتی چینی در درمان بیماری کلیه پلی کیستیک، راه منحصر به فرد، و جلوه های ویژه است. میکرو به طور کلی به ناحیه کلیه به نفوذ در طب سنتی چین نفوذ درمان. به طور مستقیم از بیرونی پوست، استفاده از میکرو مبتنی بر طب سنتی چین به منظور نفوذ به درمان با دستگاه میکرو واردات از طب سنتی چینی برای درمان از مواد فعال به منظور نفوذ به دفتر کیست از ناحیه کلیه به نفوذ. مواد فعال طب چینی بازی مایع کیست را می توان از طریق انحراف کلیه ها دفع می شود، برای ترمیم ضایعات، محدود کردن هدف از کیست.

یکی، کاهش تشکیل مایع کیست، برای کاهش ظلم و ستم گلومرولی و لوله رگ های خونی کلیه گردش خون به بافت کلیه آسیب دیده، بهبود هیپوکسی محلی، برای ترویج و تسریع در ترمیم بافت کلیه آسیب دیده برای ایجاد یک ترمیم محیط زیست است.

دوم، میکرو پس از مواد سنتی طب چینی فعال، مسدود کردن کلیه کیست ظلم و ستم و منجر به فیبروز کلیوی (جای زخم) ناشی از دست دادن عملکرد کلیوی. همانطور که کیست های مادرزادی به تدریج افزایش ظلم و ستم از گلومرول، لوله ها، بینابینی کلیه و عروق کلیوی، منجر به ایسکمی کلیوی، کمبود اکسیژن، و شروع به فیبروز کلیه آسیب دیده (شکل گیری اسکار) است. کلیه فیبروز تشکیل ساختار کلیه بافت از بین می رود، و عملکرد کلیوی را از دست خواهد رفت. درمان میکرو، نفوذ سنتی مواد پزشکی چینی فعال در درمان بیماری کلیه پلی کیستیک، کلید است: مسدود کردن بدتر شدن فیبروز کلیوی به دلیل ظلم و ستم کیست و شروع زنجیره ای، مسدود کردن اثر به فشرده سازی ناشی از کمبود اکسیژن در کلیه، چرخه باطل از بین رفتن کلیه، تا اطمینان حاصل شود که باقی مانده کلیه دیگر تحت ستم، با حفظ عملکرد کلیه است.

مواد فعال، میکرو از طب سنتی چینی به نفوذ به درمان می توانند کلیه مصالح تعمیر، صدمه بزند از جمله انواع ویتامین ها، عناصر کمیاب، اسیدهای آلی مانند اسیدهای آمینه، کلیه ها آسیب دیده تعمیر شتاب.

اختلال، میکرو سنتی طب چینی نفوذ درمان از مواد فعال به بافت کلیه آسیب دیده، فعال شدن سازمان و به ترویج سنتز DNA در داخل سلول تکرار آن و آسیب شتاب به سازمان سنتز پروتئین به سرعت بخشیدن، و بهبود نفوذ فعالیت های درمان طب میکرو، مبتنی بر مواد در ترمیم بافت کلیه آسیب دیده و ساز و نوسازی برای سرعت بخشیدن به عملکرد بازسازی بازی، باعث بهبود کلیه پلی کیستیک کلیه آسیب ساختاری، و آسیب شتاب به بهبود عملکرد کلیوی.

علایم وجود پروتئین در ادرار

علایم و نشانه های پروتئینوری عبارتند از: ادرار کف آلود، تورم دست ها، پاها، شکم و صورت که همگی علایم از دست رفتن مقدار بسیار زیادی از پروتئین های بدن هستند ولی به طور شایع تر ، پروتئینوری با هیچ علامت و نشانه ای همراه نیست و فقط در آزمایش ادرار مشخص می شود.

برای تشخیص پروتئینوری از نوار شیمیایی مخصوصی که در داخل ادرار فرو برده می شود استفاده می کنند. در صورت وجود پروتئین در ادرار، نوار مزبور تغییر رنگ می دهد. در افرادی که در خطر بیماری کلیوی قرار دارند( به ویژه در اشخاص دیابتی) مقدار دقیق پروتئین یا آلبومین اندازه گیری می شود. میتوان از تعیین نسبت پروتئین به کراتینین در ادرار برای مشخص نمودن مقادیر کمتر پروتئین به منظور تشخیص بیماری کلیوی استفاده کرد. اندازه گیری مقدار کراتینین سرم خون و نیتروژن اوره(BUN ) خون نیز ضرورت دارد.

بالا بودن مقدار کراتینین و BUN حاکی از اختلال عملکرد کلیه است. برای درمان پروتئنوری، باید بیماری زمینه ای ایجادکننده آن( مثل دیابت یا فشارخون بالا) را درمان نمود. همچنین محدود کردن مقدار نمک طعام و پروتئین مصرفی ضرورت دارد.

با انجام چکاپ های دوره ای می توانید تا حدود زیادی از شرایط فیزیکی و جسمی خود آگاهی پیدا کنید، پس به صورت مداوم برای انجام چکاپ های دوره ای به مراکز بهداشتی مراجعه کنید.

انواع ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی در مردان انواع مختلف دارد. این ناتوانی اگر در رابطه با ابتلاء به مرضی نباشد یا این که از لحاظ ژنتیکی، ارثی نباشد، بیشتر جنبه روانی و حالات روحی دارد. ناتوانی جنسی در مرد عبارت است از عدم توانایی نزدیکی به همسر خود.

چرخه جنسی ناکامل و تحریک پروستات

اگر مردی وارد مرحله برانگیختگی شود، بدون اینکه سایر مراحل رابطه زناشویی را کامل کند، پروستات مایع منی تولید می‌کند ولی این مایع خارج نمی‌شود. ممکن است بعدا مقداری از این مایع، خودبه‌خود یا هنگام ادرار خارج شود. پروستات از نظر آناتومی بر بستر راست روده که مدفوع در آن جمع می‌شود، قرار دارد. حین اجابت مزاج به آن فشار وارد می‌شود و باز مقداری مایع منی ممکن است از مجرای ادرار خارج شود. افرادی که دچار یبوست شدید هستند، ممکن است حتی بدون برانگیختگی نیز دچار خروج منی از مجرای ادراری حین اجابت مزاج شوند. ما در حال نشسته، در حقیقت روی پروستات خود می‌نشینیم. نشستن طولانی‌مدت ممکن است باعث خروج مایع منی از مجرا قبل از خروج ادرار شود.

پروستات به مثانه بسیار نزدیک است و گردن مثانه به پروستات باز می‌شود. هنگام ادرار مثانه منقبض می‌شود تا محتویات خود را خالی کند. وقتی آخرین قطرات ادرار از مثانه خارج می‌‌شود، در حقیقت پروستات چلانده می‌شود و اگر به علت التهاب، عفونت یا برانگیختگی جنسی دچار تورم و احتقان شده باشد، چلانده شدن آن ممکن است باعث خروج مقداری مایع منی در انتهای ادرار شود. اگر علت احتقان پروستات، التهاب یا عفونت پروستات باشد، بیمار ممکن است همراه با خروج مایع منی از مجرا در ناحیه بیضه‌ها، کشاله ران، کمر و مقعد احساس درد كند.

این علائم گاهی با سوزش و تکرر ادرار نیز همراه هستند ولی گاهی بیمارانی که به التهاب یا عفونت پروستات مبتلا شده‌اند، فقط ترشح از مجرا دارند. این نوع ترشحات معمولا به دنبال انزال یا اجتناب از برانگیختگی بدون رابطه زناشویی قطع می‌شوند. برای برطرف کردن احتقان پروستات، نشستن در وان گرم به مدت 15-10 دقیقه در روز خیلی موثر است.

هنگام انزال، مایع تولید شده در غده پروستات و کیسه‌های منوی وارد قسمت خلفی مجرای مرد می‌شوند و سپس از طریق دو لوله، اسپرم تولید شده در بیضه‌ها نیز به مجرای خلفی می‌رود و جمعا مایع منی را تشکیل می‌دهد. این مایع منی از طریق مجرای ادراری به بیرون دفع می‌شود. در مردانی که می‌خواهند دیگر صاحب فرزند نشوند، این لوله‌ها را با جراحی قطع می‌کنند. این‌گونه افراد مایع منی بدون اسپرم خواهند داشت. حجم مایع منی در مردان معمولا بین 6-2 میلی‌لیتر متفاوت است و هر قدر تعداد نزدیکی‌ها بیشتر باشد، از حجم آن کاسته می‌شود، چون فرصتی برای تولید آن وجود ندارد. برای کامل شدن فرآیند یک رابطه زناشویی طبیعی، باید تمامی مراحل چرخه جنسی کامل شوند. این مراحل به ترتیب عبارتند از: مرحله برانگیختگی، مرحله کفه یا همان تداوم تحریک جنسی، مرحله انزال و بالاخره مرحله فروکش.

عفونت هایی که با رابطه جنسی در ارتباط نیستند

مشکلات مختلف واژن می‌تواند موجب سوزش و خارش واژن شود، مخصوصاً بسیاری از عفونت‌ها که البته همه آنها با رابطه‌ جنسی در ارتباط نیستند. در زیر به برخی از مشکلاتی که سبب سوزش و خارش واژن میشود اشاره می‌کنیم:

عفونت قارچی

یکی از عواملی که میتواند سبب سوزش و خارش واژن شود ابتلابه عفونتهای قارچی است.سوزش و خارش واژن دو نشانه از نشانه‌ های بسیار زیاد عفونت قارچی هستند که کاندیدیاز نیز نامیده می‌شود و بسیار متداول است.علائم دیگر عفونت علاوه بر سوزش و خارش واژن،عبارتند از ترشحات غلیظ و سفید رنگ کشک مانند و تورم لب‌های واژن.عفونت قارچی گاهی ممکن است از طریق رابطه‌ جنسی سرایت کند،اما نه همیشه، زیرا دخترهایی که رابطه‌ جنسی ندارند هم ممکن است دچار عفونت قارچی شوند.اگر تصور می‌کنید دچار عفونت قارچی شده‌اید اما تابحال این مشکل را نداشته‌اید،حتماً به پزشک مراجعه کنید. آنهایی که مکرراً دچار عفونت قارچی می‌شوند از داروهای بدون نسخه موجود در داروخانه‌ها که کرم‌های ضدقارچ هستند یا از درمان‌‌های شیاف واژن استفاده می‌کنند.

تریکوموناسیس

یکی دیگر از عواملی که میتواند سبب خارش واژن شود تریکوموناس است.این انگل تک‌سلولی که می‌تواند در غده پروستات مردها نیز زندگی کند می‌تواند موجب بروز ترشحات کف ‌مانند زرد-سبز رنگ و همچنین خارش واژن شود. این مشکل با داروهای بدون نسخه قابل درمان نیست و نیاز است به پزشک مراجعه کنید.

واژینیت

به معنای التهاب واژن است.واژینیت درنتیجه رابطه‌ جنسی یا هر عامل دیگری که توازن عادی واژن را که حاوی باکتری‌هایی که به تمیز کردن واژن و حفظ رطوبت عادی آن کمک می‌کند، اخلال ایجاد می‌کند.

خارش واژن

سوزش و خارش واژن: عوامل مربوط به رابطه‌ جنسی که ممکن است موجب سوزش و خارش واژن شوند شامل استفاده از کرم‌ها و ژل‌های اسپرم‌کش یا سایر وسایل جلوگیری از بارداری است. همچنین خانم‌های یائسه، که سطح پایین استروژن در بدنشان گاهی موجب خشک شدن رطوبت واژن‌شان می‌شود، رابطه‌ جنسی برایشان ناراحت‌کننده خواهد بود. کرم‌های واژن که بدون نسخه از داروخانه قابل تهیه هستند و می‌توانند رطوبت واژن را حین رابطه‌ جنسی افزایش دهند، برای این مشکل مفید هستند.

واکنش‌های حساسیتی: این مشکل که نسبت به عفونت تداول کمتری دارد نیز می‌تواند موجب سوزش و خارش واژن بعد از رابطه‌ جنسی شود. خانم‌ها ممکن است گاهی نسبت به مایع منی مرد آلرژی داشته باشند. تشخیص آلرژی‌های مایع‌ منی بخاطر علائم بسیار شخصی که دارند و ممکن است خانم‌ها با پزشک خود درمیان نگذارند، بسیار دشوار است. بعد از تشخیص عفونت،خانم‌هایی که متوجه می‌شوند دچار آلرژی به مایع‌ منی هستند، ممکن است از همسر خود درخواست کنند که از کاندوم استفاده کند. اگر بعد از استفاده از کاندوم علائم قبلی از بین رفت، احتمالاً مشکل حساسیت بوده است.

خودِ کاندوم نیز ممکن است موجب سوزش و خارش واژن در خانم‌هایی شود که به لاتکس، پلاستیکی که برای ساخت کاندوم‌ها استفاده می‌شود، حساسیت داشته باشند. افرادیکه به لاتکس حساسیت دارند، معمولاً با قرار گرفتن در معرض آن پی به حساسیت خود می‌برند. ازآنجاکه حساسیت به لاتکس مسئله‌ای کاملاً جدی است، که حتی ممکن است علائم کشنده و بسیار پرخطری مثل ایجاد مشکل تنفسی داشته باشد، به خانم‌هایی که این مشکل را دارند توصیه می‌شود از کاندوم‌های بدون لاتکس یا وسایل جلوگیری دیگر استفاده کنند.

سوزش ادرار، نشان دهنده عفونت در دستگاه ادراری است و ممکن است گروه‌های مختلف سنی را درگیر کند.

سوزش ادرار نابهنجاری موقع دفع ادرار

البته گاهی این احساس بدون دفع ادرار است و درد در طول مجاری و در زیر شکم احساس می‌شود. سوزش ادرار در زنان از علایم شایع بیماری‌های دستگاه ادراری–تناسلی است. این علامت در بسیاری از افراد جامعه و در همه سنین حتی بدون وجود علت زمینه‌ای خاص ممکن است بروز کند. سوزش ادرار علامتی برای نمود بیماریهای مختلف اعم از عفونتهای دستگاه ادراری تا بیماری‌های پیچیده مانند سرطان‌های دستگاه ادراری است ،جنسیت، سن و مکان درد در تشخیص نوع بیماری عامل موثر است. شیوع بیماری‌های دستگاه ادراری در زنان و مردان متفاوت است

بیوفیدبک و تکرر و سوزش ادرار

هیپنوتیزم یا آرام‌سازی توسط خود فرد جهت کمک به کنترل استرس، عصبانیت، اضطراب و گاهی، افسردگی همراه با اختلالات درد مزمن توصیه می‌شود.

روش‌های جراحی به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنها به عنوان آخرین راه‌حل و هنگامی که سایر روش‌های درمانی شکست خورده باشند.

علایم تکرر و سوزش ادرار

 • درد و احساس فشار در بالای لگن
 • احساس نیاز فوری بهادرار کردن به طور مکرر
 • احساسسوزش و درد هنگام ادرار کردن
 • احساس خالی نشدن کاملمثانه
 • درد به هنگام مقاربت
 • گاهی درد در مجرای تناسلی و راست‌روده
 • ادراربودار
 • خون درادرار
 • بعضی از بیماران علائم غیراختصاصی دیگری مثل سردرد، دردهای عضلانی اسکلتی و علائم گوارشی از خود نشان می‌دهند.

علائم بالا در زنان، هنگام دوره قاعدگی دردناک‌تر می‌شود.

سوزش-ادرار-در-خانم-ها-

دلایل سوزش ادرار

برخی از علل شایع سوزش ادرار عبارتند از:

عفونت: عفونت های دستگاه ادراری (UTI) یکی از دلایل اصلی سوزش ادرار است. عفونت می تواند در هر قسمت از دستگاه ادراری رخ دهد، از جمله:

 • کلیه ها
 • مجاری ادرار یا همان لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کنند.
 • مثانه
 • لوله ای که ادرار را از مثانه به سمت خارج از بدن هدایت می کند.

عفونت های دستگاه ادراری (Urinary tract infections) اغلب در اثر باکتری هایی ایجاد می شوند که از طریق مجرای ادرار وارد دستگاه ادراری می شوند. عواملی که می توانند شانس شما برای ابتلا به UTI را افزایش دهند عبارتند از:

 • زن بودن
 • داشتن دیابت
 • افزایش سن
 • بزرگ شدن پروستات
 • سنگ کلیه
 • بارداری
 • استفاده از سوند یا کاتتر ادراری

علاوه بر ادرار دردناک، علائم دیگر عفونت های دستگاه ادراری عبارتند از:

 • تب
 • ادرار با بوی تند یا ادرار بدبو
 • ادرار ابری یا خونی
 • تکرر ادرار
 • درد پهلو

گاهی اوقات سوزش ادرار می تواند به دلیل عفونت های واژن از قبیل عفونت مخمر واژینال باشد. در صورت ابتلا به عفونت های واژن می توان انتظار تغییر در ترشحات و بوی واژن را نیز داشت.

عفونت های مقاربتی نیز می توانند از دلایل سوزش ادرار باشند. عفونت های مقاربتی از قبیل:

 • تب خال ناحیه تناسلی
 • کلامیدیا
 • سوزاک

علاوه بر سوزش ادرار، این عفونت های مقاربتی همچنین می توانند علائم زیر را نیز داشته باشند. علائمی مانند:

 • خارش
 • سوزش
 • تاول یا زخم ناشی از تبخال دستگاه تناسلی
 • ترشحات غیر طبیعی

التهاب و تحریک

مجموعه ای از عوامل می تواند منجر به التهاب یا تحریک دستگاه ادراری و ناحیه تناسلی شود و در نتیجه باعث احساس سوزش در حین دفع ادرار شوند. علاوه بر عفونت، سایر دلایلی که ممکن است منجر به تحریک یا التهاب این قسمت شوند عبارتند از:

 • داشتن سنگ در مجاری ادراری
 • تحریک ناشی از فعالیت جنسی در قسمت مجرای ادرار
 • سیستیت بینابینی (سندرم مثانه ی دردناک)، بیماری ناشی از التهاب مثانه
 • تغییرات مربوط به یائسگی در واژن
 • فعالیت هایی مانند اسب سواری یا دوچرخه سواری
 • حساسیت یا تحریک واژن به دلیل استفاده از صابون های معطر یا حمام کف، دستمال توالت یا محصولاتی مانند دوش یا اسپرم کش
 • عوارض جانبی برخی داروها، مکمل ها و روش های درمانی خاص
 • وجود تومور در دستگاه ادراری

دلیل عفونت و سوزش ادرار

شیوع عفونت ادراری در کودکان، خانم های باردار، افراد مسن بالای60سال ، بیماران دیابتی افراد دچار نقص سيستم ایمنی، و افراد تك كليه بیشتر است و باید در صورت داشتن سوزش ادرار سریعا” به پزشک اورولوژی مراجعه نمايند. مصرف مایعات کافی، ادرار کردن منظم، استفاده از کرم های استروژن موضعی در خانم ها پس از یائسگی و مراجعه به پزشک در افرادی که دچار عفونت های راجعه بیش از 3بار در سال دارند توصیه میشود. ثابت شده که آب کرانبری(میوه ای شبیه تمشک) میتواند مانع از اتصال باکتری ها به مخاط مثانه شده و در افراد مبتلا به عفونت های مکرر ادراری مفید است.

همچنین تحقیقات این طور نشان می‌دهند که این بیماری در واقع یک نوع نشانگان التهاب مثانه است که احتمالاً توسط عفونت باکتریایی، خودایمنی (پاسخ ایمن به اجزای خودی بدن) یا موارد آزارنده ایجاد می‌شود. از بین علت سوزش ادرارموجود، عفونت‌های دستگاه ادراری در زنان و سرطان پروستات در مردان شایع‌تر است. سوزش ادرار در افراد چاق بیشتر است.

در این افراد اکثریت آب بدن از سطح بدن و به صورت تعریق، تبخیر می‌شود و حجم کمی از مایعات در داخل عروق و دستگاه ادراری باقی می‌ماند؛ به همین دلیل مقدار زیادی از مواد زائد با مقدار کمی آب از کلیه‌ها دفع می‌شود و این غلظت ادرار هنگام عبور از مجاری ادراری سبب سوزش می‌شود.

کودکان و نوزادان نیز ممکن است بنا به دلایلی دچار سوزش ادرار شوند . دقت داشته باشید اگر کودک در هنگام ادرار کردن، بی قراری و گریه می‌کند ممکن است به سوزش ادرار که زمینه‌ساز عفونت ادراری است مبتلا شده باشد و نیازمند درمان سوزش ادرار باشد . سوزش‌های دستگاه ادراری نشان دهنده بیماری است

عوامل مختلفی در ابتلا به سوزش ادرا موثرند. در اینجا به تعدادی از این موارد موثر در ابتلا اشاره می کنیم:

 • UTI عفونت سیستم ادراری: شامل عفونت مجرا، عفونت مثانه، عفونت کلیه که این موارد شایع ترین دلیل برای سوزش ادرار می باشد.
 • پروستاتیت التهاب یا عفونت پروستات
 • بیماری های مقاربتی و جنسی STD
 • تنگی مجرا و بزرگی پروستات
 • کاهش مصرف مایعات و ادرار غلیظ
 • وجود ضایعه در ناحیه خارجی دستگاه تناسلی یا مجرا
 • خشکی واژن و مجرا که متعاقب یائسگی ایجاد می شود.
 • هر گونه ضایعات سیستم عصبی که اشکال در تخلیه مثانه را به وجود آورد.
 • سرطان و بدخیمی های مجرا، مثانه، پروستات، واژن و آلت تناسلی می باشد.
 • تروما یا صدمات موضعی یا تحریکی به دلیل نصب فولی در مجرا یا صدمه به دلیل تماس جنسی می باشد.
 • هر گونه تحریک دستگاه خارجی ژنیتالیا مثل استفاده از پماد و محلول های تحریک کننده یا دوش مکرر واژینال و ژنیتالیا
 • دیابت و هرگونه بیماری زمینه ای که موجب نقص سیستم ایمنی در بدن شود می تواند موجب سوزش ادرار گردد.
 • تحریک مثانه و قرارگرفتن در معرض اشعه ایکس (رادیوتراپی ناحیه لگن) نیز از علل احتمالی این بیماری می‌باشند.
 • سابقه حساسیت یا آلرژی به داروها، غذاها، یا سایر مواد، تب یونجه یا آسم
 • آرتریت روماتویید
 • سابقه درآوردن رحم

تشخیص تکرر و سوزش ادرار

بررسی اولیه تشخیصی عبارتند از: آزمایش ادرار (که معمولا طبیعی است) و معاینه لگن. برای تشخیص این بیماری، باید بیماری‌هایی که علایمی شبیه این بیماری را دارند (مثل عفونت مثانه، مشکلات کلیوی، عفونت‌های مجرای تناسلی، آندومتریوز و بیماری‌های آمیزشی) از نظر پزشک رد شوند.

اگر سایر بررسی‌ها منفی باشند، اغلب، انجام سیستوسکوپی توصیه می‌شود. در این روش از یک وسیله باریک که سر آن منبع نورانی قرار دارد، برای دیدن داخل مثانه استفاده می‌شود. همراه با انجام آن نمونه ‌برداری نیز انجام می‌گیرد تا احیاناً اگر سرطان وجود داشته باشد مشخص شود. یک مزیت دیگر سیستوسکوپی این است که با انجام آن، غالبا علایم تخفیف می‌یابند، زیرا در سیستوسکپی، مثانه با آب پر و متسع می‌شود و ظرفیت آن افزایش می‌یابد.

در قدم اول که بیمار به پزشک متخصص اورولوژی مراجعه می کند لازم است تا شرح حال دقیق گرفته شود تا شرایط او بررسی گردد. علائم همزمان دیگری که بیمار دارد می تواند در تشخیص دقیق و اصلی بیماری موثر باشد. برای تشخیص علت عارضه و نوع بیماری موارد زیر را در مراجع بررسی می شود:

 • سابقه تماس جنسی
 • تعیین میزان قطر ادرار
 • گرفتن شرح حال از سابقه ایجاد صدمه و تروما به مجرا
 • وجود علامت همزمان تکرر ادرار و وجود خون در ادرار
 • کمک زیادی به تشخیص علت اصلی سوزش ادرار می کند.

برای تشخیص علت سوزش ادرار یک آزمایش ساده و همچنین کشت ادرار در تشخیص علت سوزش ادرار کمک شایانی می کند. با انجام این آزمایش از نظر وجود عفونت و خون در ادرار مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت لزوم پزشک با تجویز انجام سونوگرافی برای سیستم ادراری و کلیه ها می تواند به تشخیص نزدیک شود.

 پیشگیری از تکرر و سوزش ادرار

یکی از سوالاتی که مطرح می شود آیا می توان برای جلوگیری از ابتلا به سوزش ادرار کاری کرد؟

 • آب بیشتری بنوشید. روزانه دو تا سه لیتر آب بنوشید. افزایش مصرف مایعات، حداقل روزی یک و نیم لیتر آب ( 6 لیوان)
 • اگر از پدهای بهداشتی روزانه و یا پدهای بی اختیاری ادرار استفاده می کنید، به محض آلوده شدن آن را عوض کنید.
 • بعد از ادرار کردن خود را تمیز بشویید.
 • از موادی که باعث ایجاد عفونت یا حساسیت در شما می شوند استفاده نکنید.
 • در بعضی از بیماران مصرف بعضی از غذاها منجر به ایجاد علائمسیستیت می‌شود مانند: گوجه فرنگی،‌ شیرین‌کننده‌های مصنوعی، مرکبات،‌ شکلات، کافئین و الکل … که البته از نظر علمی کاملاً اثبات نشده است.
 • مصرف رژیم غذایی ساده بدون ادویه، در بعضی از بیماران مؤثر است.
 • استعمال دخانیات در بعضی از بیماران باعث تشدید علائم می‌شود.
 • ورزش و آموزش نگهداریادرار (تمرین مثانه) از جمله کارهایی هستند که در پیشگیری از بروز علائم سیستیت کمک کننده ‌اند.

علل تکرر و سوزش ادرار

تحقیقات این طور نشان می‌دهند که این بیماری در واقع یک نوع نشانگان التهاب مثانه است که احتمالاً توسط عفونت باکتریایی، خودایمنی (پاسخ ایمن به اجزای خودی بدن) یا موارد آزارنده ایجاد می‌شود.

تحریک مثانه و قرارگرفتن در معرض اشعه ایکس (رادیوتراپی ناحیه لگن) نیز از علل احتمالی این بیماری می‌باشند.

علت سوزش ادرار در شیرخواران

وقتی یک شیرخوار هنگام ادرار کردن ناراحتی و گریه می کند، آیا می توان گفت که دچار سوزش ادرار است؟

معمولا شایع ترین علل سوزش ادرار در کودکان، التهاب پوست ناحیه کهنه شیرخوار (در محل پوشک) در اثر عفونت های قارچی و التهاب های پوستی ناشی از حساسیت های تماسی است. همچنین التهاب مجرا در زمینه عوامل شیمیایی و عفونت های ادراری نیز از عوامل شایع سوزش ادرار است.

اما نمی توان گفت سوزش ادرار شیرخواران تنها دلیل گریه کردن آنهاست زیرا در چند ماه اول زندگی، شیرخواران مستعد قولنج کلیوی (کولیک) زیاد گریه می کنند. در آن هایی که نفخ شکم دارند، هنگام زور زدن برای ادرار و مدفوع ممکن است گاز زیاد شکم و اتساع آن باعث درد و ناراحتی شود که می تواند با سوزش ادرار اشتباه گرفته شود.

در شیرخواران پسر، تنگی های سر آلت، مجرای تناسلی یا تنگی ها و پرده های ناقص که گاهی به طور مادرزادی در مسیر مجرای ادرار وجود دارد، ممکن است به قطره قطره ادرارکردن منجر شود که این مساله بسیار مهم است زیرا در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع ممکن است فشار تدریجی اما قابل ملاحظه ای را به کلیه های کودک وارد کند.

بنابراین هر نوع درد و ناراحتی هنگام ادرار کردن را باید مهم دانست و پیگیری کرد. باقی ماندن هر نوع جسم خارجی، حتی تکه های نخ یا مدفوع در محل تناسلی دختربچه ها نیز می تواند به احساس ناراحتی و سوزش منجر شود. گذشته از این ها، در فصل گرما اگر به کودک آب و مایعات کافی ندهید یا پوشش زیاد داشته باشد، میزان آب بدنش کاهش یافته و ادرارش غلیظ و حجم ادرار کم می شود که علاوه بر اینکه خطر سنگ کلیه افزایش می یابد، می تواند به سوزش ادرار نیز منجر شود.

در برخی از مطالعه ها، نشستن کودکان به خصوص دختربچه ها در وان حمام داخل آب و کف صابون، خطری برای بروز عفونت های ادراری تلقی شده است. علاوه بر این، باقی ماندن کف صابون یا تماس آن با مخاط مجرا و ناحیه تناسلی چه در پسرها و چه در دخترها می تواند به سوزش ادرار موقتی منجر شود و به والدین توصیه می شود در انتخاب جنس پوشک دقت کنند.

علایم شایع تکرر و سوزش ادرار

 • درد و احساس فشار در بالای لگن
 • احساس نیاز فوری به ادرار کردن به طور مکرر
 • احساس سوزش و درد هنگام ادرار کردن
 • احساس خالی نشدن کامل مثانه
 • درد به هنگام مقاربت
 • گاهی درد در مجرای تناسلی و راست‌روده
 • ادرار بودار
 • خون در ادرار
 • بعضی از بیماران علائم غیراختصاصی دیگری مثلسردرد، دردهای عضلانی اسکلتی و علائم گوارشی از خود نشان می‌دهند.
 • علائم بالا در زنان، هنگام دورهقاعدگی دردناک‌تر می‌شود.

عوامل خطر تکرر و سوزش ادرار

 • سابقهحساسیت یا آلرژی به داروها، غذاها، یا سایر مواد، تب یونجه یا آسم
 • آرتریت روماتویید
 • سابقه درآوردن رحم

تشخیص تکرر و سوزش ادرار

بررسی اولیه تشخیصی عبارتند از: آزمایش ادرار (که معمولا طبیعی است) و معاینه لگن.

برای تشخیص این بیماری، باید بیماری‌هایی که علایمی شبیه این بیماری را دارند (مثل عفونت مثانه، مشکلات کلیوی، عفونت‌های مجرای تناسلی، آندومتریوز و بیماری‌های آمیزشی) از نظر پزشک رد شوند

اگر سایر بررسی‌ها منفی باشند، اغلب، انجام سیستوسکوپی توصیه می‌شود. در این روش از یک وسیله باریک که سر آن منبع نورانی قرار دارد، برای دیدن داخل مثانه استفاده می‌شود. همراه با انجام آن نمونه‌برداری نیز انجام می‌گیرد تا احیاناً اگر سرطان وجود داشته باشد مشخص شود. یک مزیت دیگر سیستوسکوپی این است که با انجام آن، غالبا علایم تخفیف می‌یابند، زیرا در سیستوسکپی، مثانه با آب پر و متسع می‌شود و ظرفیت آن افزایش می‌یابد.

درمان تکرر و سوزش ادرار

درمان سوزش ادرار بستگی به علت و عامل اصلی و ریشه ای آن دارد. در ابتدا علت بیماری مورد بررسی قرار می گیرد. اولین قدم در درمان دیسوریا این است که مشخص کنید سوزش ادرار شما ناشی از کدام عامل از میان، عفونت، التهاب، عوامل رژیم غذایی و یا مشکلی در مثانه یا پروستات است. بعد از مشخص شدن علت اصلی سوزش ادرار در جهت رفع آن اقدامات لازم صورت می گیرد. همانطور که قبلا گفته شد شایع ترین دلیل ابتلا به سوزش ادرار عفونت های ادراری، مثانه و کلیه می باشد. تجویز آنتی بیوتیک مناسب برای درمان این بیماران بسیار موثر می باشد. سوزش‌های مداوم و طولانی مدت با درمان‌های معمول متوقف نمی‌شوند و فرد باید به یک متخصص اورولوژی مراجعه نماید تا بیماری تشخیص و درمان شود.

عفونت های دستگاه ادراری معمولاً با آنتی بیوتیک درمان می شوند. اگر درد شما شدید است، ممکن است پزشک برای شما  فنازوپیریدین تجویز کند. توجه: این دارو ادرار شما را به رنگ قرمز نارنجی درآورده و لباس زیر را لکه دار می کند.

التهاب ناشی از تحریک پوست معمولاً با اجتناب از علت تحریک کننده درمان می شود. دیسوریا در صورتی که ناشی از بیماری مثانه یا پروستات زمینه ای باشد با پرداختن به بیماری زمینه ای درمان می شود.

می توانید برای کاهش ناراحتی در ادرار آب بیشتری بنوشید. اگر به طور مکرر دچار عفونت ادراری می شوید، پزشک شما می تواند در یافتن علت آن به شما کمک کند.

سیستیت بینابینی، شرایط مزمن دردناکی است که در آن، مثانه ملتهب و تحریک می‌شود و در نتیجه فرد مجبور می‌شود که به طور مکرر ادرار کند و ادرار کردنش دردناک می‌باشد. سیستیت بینابینی علایمی شبیه سیستیت (عفونت باکتریایی مثانه) دارد، اما کشت ادرار از نظر باکتری منفی است و دادن آنتی‌بیوتیک معمولاً کمکی نمی‌کند. این عارضه درزنان شایع‌تر از مردان است.

در بیماران مختلف، درمان‌های مختلفی مؤثر واقع می‌شود. حتی در یک خانم هم، یک نوع درمان ممکن است اثر کند، ولی بعد تأثیر خود را از دست بدهد.

برای این بیماری، درمان قطعی وجود ندارد. روش‌های درمانی عبارتند از:

 • داروهای خوراکی مختلف
 • داروهایی که به داخلمثانه وارد می‌شوند
 • کارهای مخصوص برای اتساعمثانه
 • تغییر در رژیم غذایی: اولین قدم درمانی نوشیدن مکرر آب می‌باشد
 • تغییر در ph ادراربا تجویز پزشک
 • تمرینات ورزشی مخصوصمثانه
 • تحریک الکتریکی رشته‌های عصب از راه پوست
 • انجام مشاوره
 • بیوفیدبک
 • هیپنوتیزم یا آرام‌سازی توسط خود فرد جهت کمک به کنترل استرس، عصبانیت، اضطراب و گاهی، افسردگی همراه با اختلالات درد مزمن توصیه می‌شود.
 • روش‌های جراحی به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنها به عنوان آخرین راه‌حل و هنگامی که سایر روش‌های درمانی شکست خورده باشند.

البته این نکته را باید در نظر داشت، راه نجات از سوزش ادرار به ‌علت آن بستگی دارد. علاوه بر درمان عفونت باکتریائی و نخوردن مواد محرک کارهای زیر را انجام دهید.

آب بخورید.

در اولین حمله سوزش ادرار دو لیوان آب بخورید. سپس یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین در نیم ‌لیوان آب حل کرده و بخورید. در شش تا هشت ساعت بعد هر ساعت یک لیوان آب بخورید. اگر بعد از یک روز سوزش از بین نرود، به پزشک مراجعه کنید.
این کار باعث رقیق شدن محتوای پر از باکتری‌ مجرا و بیرون راندن آنها می‌شود. در بیشتر موارد، خوردن آب زیاد برای دفع آنها کافی است و سوزش را هم از بین می‌برد.

نزد پزشک بروید

اگر سوزش بعد از یک روز ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با آزمایش ادرار و تعیین نوع باکتری یا قارچ و تجویز آنتی‌بیوتیک مناسب آن را درمان می‌کند.

در مردان معاینه پروستات هم لازم است.

معمولاً با خوردن آنتی‌بیوتیک همراه با جوش‌شیرین و آب عفونت‌ درمان می‌شود. ولی اگر سوزش ادامه یابد، آزمایش‌های بیشتری، شامل کشت، آزمایش فراصوتی کلیه، یا درون‌بینی مثانه باید انجام شود.

سوزش را تشدید نکنید. بسیاری از غذاها و آشامیدنی‌ها مجرای ادراری را تحریک کرده و سوزش را بیشتر می‌کنند. الکل، قهوه، چای، شکلات، نوشابه‌های گازدار، مرکبات، گوجه‌فرنگی، غذاهای پرادویه، سرکه، و مواد قندی از اینها هستند.

حتی قهوه بدون کافئین هم تحریک‌کننده است.

حذف تمام این مواد از برنامه غذائی سوزش و ناراحتی‌های دیگر آن را ظرف ده روز از بین می‌برد. وقتی سوزش برطرف شد، هر بار یکی از اینها را به رژیم غذائی اضافه کنید و ببینید آیا به آن حساسیت دارید یا نه. لااقل یک لیتر آب در روز بنوشید.

ناراحتی دفع را کم کنید.

ادرار کردن از میان میزراه ملتهب مانند پاشیدن نمک بر زخم تا باکتری‌های مخرج وارد مهبل نشود.
ادرار کنید. تماس جنسی از علل شایع عفونت و سوزش میزراه است. بعد از هر نزدیکی ادرار کنید و خود را با آب بشوئید. شستن مهبل با محلول آب و کمی جوش‌شیرین نیز کار خوبی است.
از مواد محرک دوری کنید. برخی صابون‌ها، ضدبوها، و حتی کاغذ‌های توالت دارای مواد شیمیائی تحریک‌کنندهٔ میزراه و پوست اطراف آن هستند. به نوع کالائی که می‌خرید توجه کنید.
خود را خشک کنید. در تابستان نگذارید لباس مرطوب به تنتان بماند، چون رشد باکتری‌ها و مخمرهای مهبل را تحریک می‌کنند. اگر می‌توانید، در هر فرصتی لباس زیر را عوض کنید.

تکرر-و-سوزش-ادرار-

زمان مراجعه به پزشک برای سوزش ادرار

پس از انجام معاینه فیزیکی و بررسی سوابق پزشکی، ممکن است برای کمک به تشخیص علت علائم سوزش ادرار، پزشک آزمایشات آزمایشگاهی را تجویز کند. پس از انجام این آزمایشات و تشخیص درست می توانید درمان هدفمند را شروع کنید.

سوزش ادرار بعد از ۲۴ ساعت برطرف نشود.
سوزش با ترشح مهبل یا آلت‌تناسلی همراه است.
علاوه بر سوزش، احساس نیاز به دفع ادرار، تب، لرز، یا درد پشت هم وجود دارد.

همچنین پزشک برای تشخیص علت سوزش ادرار سوالاتی را از شما می پرسد. سوالاتی از قبیل:

علائم سوزش ادرار یکباره ظاهر شدند یا به تدریج؟

چه مدت است این علائم را دارید؟

در شروع ادرار کردن احساس سوزش دارید یا بعد تمام از شدن آن احساس سوزش می کنید؟

آیا سوزش ادرار شما همراه با تب، ترشحات غیر طبیعی یا پهلو درد است؟

ممکن است پزشک شما بپرسد که آیا دفع ادرار شما همراه با تغییر در جریان ادرار است؟ تغییراتی مانند:

چکه چکه و کم کم ادرار کردن

مشکل در شروع ادرار کردن

داشتن تکرر ادرار

دیگر سوالاتی که پزشک ممکن است از شما بپرسد در رابطه با ویژگی های ادرار و تغییراتی در ظاهر ادرار شما از قبیل:

 • تغییرات رنگ ادرار
 • میزان ادرار
 • وجود خون در ادرار
 • وجود عفونت در ادرار
 • ابری بودن ادرار

پاسخ دادن به این سوالات می تواند به پزشک کمک کند که علت سوزش ادرار شما را پیدا کند. اما در نهایت برای تأیید تشخیص به انجام آزمایش ادرار و یا آزمایش های دیگری نیاز است.

داروهای تکرر و سوزش ادرار

 • آنتی‌هیستامین‌ها، آنتی‌کولینرژیک‌ها، داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی و داروهای ضدافسردگی همگی موفقیت محدودی در کاهش علایم دارند.
 • داروی پنتوزان پلی سولفات سدیم در تخفیف علایم بعضی از خانم‌ها مؤثر بوده است.

داروها باید حتما توسط پزشک متخصص تجویز شوند.

سوزش ادرار و رژیم غذایی

درمان سوزش ادرار و زخم مثانه، مصرف مغز تخم هنداونه را در برنامه غذايي خود بگنجانيد

مصرف مغز تخم هندوانه به مقدار 35 گرم در روز براي درمان سوزش ادرار، زخم مثانه، زخم معده، خلط خوني، خونريزي ريه و تسکين سرفه توصيه مي شود.

هندوانه علاوه بر داشتن ويتامينهاي گروه A،B،C،PP و نيز، قند، چربي، کلسيم، ‌پروتئين، فسفر، سديم و گوگرد اثر مدر و ملين داشته و براي دفع سموم بدن مفيد است.

مصرف آب هندوانه نيز باعث رفع عطش و التهاب در بيماران مبتلا به تب و بيماريهاي عفوني و نيز افزايش شير در زنان شيرده مي شود.

خواص پوست هندوانه

مصرف پوست هندوانه همراه با شکر و عسل و حتي مرباي آن براي تقويت و درمان ضعف معده توصيه مي شود.

مصرف هندوانه خيلي سرد، کهنه و مانده باعث درد و تورم معده مي شود. همچنين، افراد مبتلا به درد معده در صورت مصرف هندوانه بايد براي جلوگيري از ايجاد ناراحتي آن را با نمک ميل كنند.

 خیار و سوزش ادرار

خیار گیاه بومی هندوستان است و از آنجا به نقاط دیگر جهان راه یافته است. حدود بیست قرن قبل از میلاد مسیح مصریان قدیم از آن استفاده می كرده اند. خیار گیاهی است علفی و یكساله دارای ساقه خزنده و پوشیده از خارهای نازك و خشن است . برگ های آن بزرگ و دارای زاویه و دندانه دار است. گل های آن زرد رنگ كه به دو صورت نر و ماده روی یك پایه قرار دارند. میوه آن سبز رنگ و بسته به نوع و نژادهای مختلف ممكن است كوچك یا بزرگ باشد.

خوردن، بوبیدن و مالیدن خیار بر پیشانی جهت رفع سردرد مفید است. قطره قطره ریختن آب خیار در بینی و بوییدن آن جهت رفع گرفتگی، بی حوصلگی و کم خوابی مفید است. آشامیدن آب خیار جهت رفع اکثر تب های شدید، تسکین حرارت صفرا و خون، التهاب معده، رفع تشنگی، پاک کردن کبد، زیاد شدن ادرار، دفع سنگ کلیه و دفع سنگ مثانه و بهبود یرقان سودمند است.جوشانده پوست خیار، درمان خوبی برای یرقان است.یک لیوان آب خیار با نیم سیر نبات، مسهل خوب و گوارایی است و صفرا و سودا را از معده به خوبی خارج می نماید که برای این کار آب خیار رسیده که کمی ترش مزه می باشد، بهتر است. اگر مقداری میخک را در آب خیار خیسانده و پس از 24 ساعت آن را صاف کرده و با عسل نوش جان نمایید، رنگ رخسارتان باز می شود؛ در حقیقت به کبد شما جلا می دهد و روح را شاداب می نماید.اگر مبتلا به مرض قند هستید تا می توانید از خیار و تخم خیار استفاده کنید.خیار از نظر طب قدیم ایران سرد است و خنك كننده بدن می باشد و به هضم غذا كمك می كند.

سایر خواص درمانی خیار شامل موارد زیر است :

1) حل كننده اورات و اسید اوریك است، بنابراین بیماری نقرس را درمان می كند.

2) ادرار آور است و برای رفع سوزش ادرار مفید است.

3) خون را تصفیه می كند.

4) خیار برای درمان مبتلایان به سوزش و احتباس ادرار مفید است.

5) عصاره برگ های له شده خیار ایجاد تهوع می كند، بنابراین در مسمومیت ها و اختلالات دستگاه گوارش مصرف می شود.

6) خیار عطش را تسكین می دهد.

7) خیارملین است.

8)خیار کبد را جلا می دهد و صفرا را از معده به خوبی خارج می کند.

9) اگر خیار را حلقه حلقه كرده و روی پوست صورت بگذارید، چین و چروك های صورت را از بین می برد و صورت را جوان می كند.

10) اگر پوست شما چرب است خیار را با آب مقطر بپزید و با این آب صورت خود را شست و شو دهید.

اگر می خواهید همیشه لطافت پوست خود را حفظ كنید، همه روزه از لوسیون زیر استفاده كنید:

یك خیار معمولی را با دو لیون آب بجوشانید تا حجم آن یك لیوان شود. سپس آن را صاف كنید و بگذارید سرد شود. بعد 50 گرم بادام خام و پوست كنده را آسیاب كرده و با این آب مخلوط كنید. آن را به هم بزنید و با پارچه صاف كنید. به محلول صاف شده 250 گرم الكل سفید و یك گرم اسانس گل سرخ اضافه كنید و كاملا هم بزنید. هر روز از این لوسیون طبیعی به صورت خود بزنید تا پوست شما همیشه جوان بماند.

11) برای درمان اگزما، ترکیدن پوست و رفع خارش مفید است.

12) جوشانده پوست خیار برای یرقان داروی بسیار خوبی است و برای این کار بهتر است سه روز متوالی آن را نوش جان نمایید.

13)همیشه باید خیار را قبل از غذا خورد كه به هضم غذا كمك كند. مضرات :

* اشخاصی كه ناراحتی معده دارند، نباید در مصرف خیار زیاده روی كنند زیرا ممكن است باعث اختلال در دستگاه گوارش گردد.

* خیار نفاخ است، چون سریعا در معده فاسد می شود. برای رفع نفخ و دل درد ناشی از خوردن خیار می توانید مقداری عرق نعنا یا کمی آبجوش و نبات بخورید.

* همیشه باید خیار را قبل از غذا خورد كه به هضم غذا كمك كند. كسانی كه نمی توانند خیار را خوب هضم كنند، باید آن را با نمك بخورند.

نتیجه گیری

لازم به ذکر است که در صورت بروز سوزش ادرار حتما به بهترین اورولوژیست در تهران مراجعه کنید و مراحل درمانی را پیگیری کنید. تشخیص و اقدام به درمان به موقع تاثیر بسزایی در رسیدن به درمان قطعی با کمترین عوارض برای فرد دارد.

ما در این مقاله سعی کردیم اطلاعات مفیدی را در مورد سوزش ادرار در اختیار شما قرار دهیم. با رعایت موارد بهداشتی می توانید تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری پیشگیری کنید.

منابع:

https://www.webmd.com/women/dysuria-causes-symptoms

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15176-dysuria-painful-urination

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان